[14 Tijdig en duidelijk hand uitsteken I BURO ’16 "Zonder op te letten" ■B Verhuur van containers Gebr. v. Dijck B.V. ZOE ERTJES Moergestel- kalender komt eraan! i 9^ -Ji te kunnen worden. Met ingang van 1 novem ber 1979 moet de fiets aan de achterzijde een NL-goedgekeurde rode reflector hebben en dienen de fietstrappers voorzien te zijn van goedgekeurde oranje of gele reflectoren. Tip voor het meenemen van reservelampjes voor voor- en achterlicht: Wikkel enkele lampjes in een stukje schuim- plastic en plak het geheel in het koplamphuis vast. Laat de kleding van de duo passagier het brandende achterlicht niet aan het oog ont trekken. Voor zijn eigen veiligheid en die van zijn medeweggebruiker dient ook de fietser zich aan een aantal regels te houden. Veilig Verkeer Nederland laat er hieronder in het kader van de actie "Laat zien wat je wilt" een paar volgen. Als er een verplicht fietspad is (witte fiets op rond blauw bord), moet de fietser dóór rijden. Houd uiterst rechts en rijd liever achter elkaar dan naast elkaar. Zodoende blijft er ruimte om ingehaald te kunnen worden. Fietsstrook. Is van de rijbaan een gedeelte langs de rand door een doorgetrokken of onderbroken streep van de rest van de rijbaan afgescheiden en staan in deze strook witte afbeeldingen van een fiets, dan moeten de fietsers dit afgeschei den weggedeelte volgen. Is de streep doorge trokken, dan mogen andere weggebruikers geen gebruik maken van de fietsstrook. Is de streep onderbroken, dan mogen anderen die strook alleen volgen als ze daar geen (brom)- fietser hinderen. Ook voor fietsers geldt, dat ze zich tevoren ervan overtuigen dat ze kunnen gaan inhalen zonder hinder of gevaar voor andere wegge bruikers te veroorzaken. Voorsorteren. Fietsers die linksaf willen slaan, mogen voor sorteren, maar moeten dit niet. Sorteren zij niet voor, dat steken ze het kruispunt recht- doorgaande zover mogelijk over en geven daarna tijdig en duidelijk aan dat ze van plan zijn van richting te veranderen. Zij slaan echter niet eerder linksaf dan nadat het rechtuitgaan- de verkeer op dezelfde weg hun daartoe de gelegenheid geeft. Soms zal het dus nodig zijn even af te stappen. Als op het wegdek voor- sorteervakken met pijlen zijn aangebracht, moeten fietsers voorsorteren. Ontbreken deze aanwijzingen, dan mogen fietsers die linksaf willen slaan voorsorteren, maar zij moeten dit niet. Laat je zien. Voor- en achterlicht en het witte of reflecte rend gele achterspatbord van de fiets, moeten uiteraard in orde zijn om in het donker gezien Het aantal verkeersslachtoffers onder de fiet sers van 65 jaar en ouder is hoger dan dat onder de voetgangers in dezelfde leeftijds groep. In de periode 1971-1975 werden gemid deld per jaar 200 bejaarde fietsers gedood en 182 voetgangers. Uit onderzoek blijkt dat bij bejaarde fietsers het merendeel van de onge vallen gebeurt bij het kruisend rechtdoorgaan en bij het linksafslaan. Van de 172 fietsers van 65 jaar en ouder die in 1974 verongelukten, kwamen er 92 bij het kruisen van de weg om het leven, waarvan 70 bij het oversteken van een voorrangsweg, en 42 bij het linksafslaan. De toedracht van de ongevallen bij het oversteken van een kruispunt wordt in politie rapporten vaak als volgt omschreven: "Zonder op het verkeer te letten reed de bejaarde fietser de voorrangsweg op met de bedoeling deze over te steken". Bij het linksafslaan speelt volgens de politie het feit, dat de oudere fietser blijkbaar niet hoorde dat een auto hem van achteren naderde en hij zich daarvan ook niet bewust was, door achterom te kijken, een rol. Nog een paar cijfers: In het Nederlandse verkeer van 1975 vielen 2.321 doden en 59.979 gewonden. Onder deze slachtoffers bevonden zich 528 doden en 4.280 gewonden van 65 jaar en ouder. Het aantal oudere mannen dat op de weg iets overkomt is belangrijk groter dan het aantal vrouwen. fietsers... dat zijn gezellige lui Ai*-. ■;>W ssA worden alléén bij vooruitbetaling geplaatst tegen een zéér aantrekkelijk tarief! Aannemer van grondwerken en inritverharding. Levering alle soorten straatstenen, rode split enz. Vinkenberg 19a, Moergestel, Tel. 04243-1395 Te koop: Etna gasfornuis met oven en grill f 75, tevens Miele vaatw. 3 a 4 jr. oud. (defect) f 150, Voorbrugstr. 6, Moergestel. Nog 'n tweetal weken en de felbegeer de Moergestel-kalender rolt weer van de persen De inhoud verklappen we ook nu weer niet maar we kunnen U wel vertellen dat de schoonheid van Moergestel in al z'n facetten weer kundig werd vastge- leqd door Photo-atelier Louis v/d Mev- denherg, en ook de bekende Moerges- telse mensen ontbreken niet. De opzet van het geheel, dus indeling en formaat, zijn gelijk aan de kalender van dit jaar. 'n duidelijk kalendarium en veel notitie-ruimte. 'n Aanrader dus, want wist U dat er nog steeds wordt gevraagd naar vorige uit gavenHelaas, de oplage is beperkt want het heeft weinig zin om er honder den over te houden. Vandaar 'n goede raad: koop 'm (meer dere mag ook) als men bij U aan de deur komt voor de lage prijs van f3,— hoeft U het zeker niet te laten, en ook dit jaar komt de opbrengst weer geheel ten aoede aan onze Muziekvereniging Prin ses Juliana. drukwerk-drukwe^drukw d vverk-drukwerk d _drukwerk-d ”isterwijkseweg43 moergestel tei.04243-2268 ‘‘i

Weekblad Moergestels Nieuws | 1979 | | pagina 8