I Herman Coenen promoveert jijSiiite'U-iwwlflfiaav I Folk och Rackare Kienen! October pullover V-hals Zweedse primeur in Trefcentrum Tot weerziens! RAADHUISSTRAAT 17 - MOERGESTELTEL.04243 1287 ■ft i Moergestel, oktober 1979 Prijs: 49.90 Jodocus Zeer ruim gesorteerd in truien, broeken, blouses, jurken enz. Kom gerust eens kijken! in acryl-bouclé Kleuren: paars, cyclaam, oker. Maten 38 - 40-42 Omdat wij niet in de gelegenheid waren om van al onze vrienden en bekenden afscheid te nemen, zeggen wij hierbij: John en Liesanne van Doormaal Vruuger waar ut de mond van de rozekraans, we hèn urn wè afgebeje! We won we! gon lope, mar krege gin kaans, want de pas wier oe gaauw afgesneje! Twaar burteüngs bièj, droevig en giorievoi: van dè léste hèk nojt niks gesnope! Onze vadder waar in zunne glorierol, want die sliep meej zun oge nog ope. Ons moeder die schelde de èrpel of streek, want die ha ginnen tèd om te nikse; mar as een van de kènder nor buite keek, dan kreeg ie subiet unnen fikse! Naauw ist wir October, de mond van wie wit. Lon we zegge van vallende blaoier. Ons oma hi stil vur dur ège gebid, twordt nie beter mir, zisse, mar kaoier. WOENSDAG 17 OKTOBER 1979 4e Jaargang - nr. 112 Wordt wekelijks gratis huis aan huis bezorgd in geheel Moergestel. Uitgave en redaksie: Buro '76 - Oisterwijkseweg 43, 5066 XC Moergestel - Tel. 04243-2268 Inleveren kopij en advertenties: tot uiterlijk 's zondagsavonds vóór het verschijnen van dit blad, op bovenstaand adres. Op donderdag 11 oktober vond in de Aula van de Katholieke Hogeschool te Tilburg een plechtigheid plaats die in meer dan één opzicht bijzonder mag heten. Onze dorpsgenoot Herman Coe nen moest er voor een schare hoogge leerde heren zijn proefschrift verdedi gen om de hoogste eer die de hoge school kan verlenen te verwerven: de titel van doctor, in zijn geval doctor in de Sociale Wetenschappen. Alleen al de titel van zijn dissertatie zal menigeen koude rillingen bezorgen, want die Zondagmiddag 21 oktober treedt voor de eerste maal in Nederland de Zweed se groep "Folk och Rackare" op. (14.30 uur). Deze groep die in eigen land veel bekendheid geniet, heeft al tal van optredens achter de rug in Duitsland en Skandinavische landen. De kern van de groep bestaat uit Carin Kjellman en Ulf Gruvberg. Zij hebben samen met ande ren, in wisselende samenstellingen, drie elpees gemaakt op het YTF-label, dat helaas in Nederland nog niet vertegen woordigt is. De groep heeft naarstig gespeurd naar oorspronkelijke Zweed se, Finse en Noorse melodieën, waar van sommigen zelfs teruggaan tot in de 12e eeuw. De teksten en melodieën zijn vaak op een kunstige en prachtig in het gehoor liggende manier bewerkt, met verrassende arrangementen. Op vrijdag 19 oktober organiseert de SV Audacia wederom 'n kienavond met vele prachtige prijzen, waaronder haar- föhnset, dames- of herenschoenen, wedstrijd sjoelbak, strijkijzer, walkie-tal kie, pop, enz., enz..., met als hoofdprijs dames- of herenrijwiel. Aanvang 20.30 uur in de kantine Molen straat. De koffie staat weer voor U klaar. Wat in ieder geval duidelijk wordt, is dat de skandinavische volksmuziek erg rijk en gevarieerd is. Naast melodieuze ballades brengt de groep zeemansliede ren, werkliederen, kinderliedjes, scheld- liederen en zelfs enkele oorspronkelijke protestliederen tegen de, in vroegere eeuwen, overheersende rol van de kerk. In de Zweedse volksmuziek neemt de viool een sterk overheersende plaats in. Bij folkloristische gebeurtenissen en andere festiviteiten is het gebruikelijk dat de plaatselijke "Spelmanslag", vaak bestaande uit een groep van 20 tot 40 violisten, de feestelijkheden opluistert. Groepjes violisten kunnen uren achter elkaar spelen, waarbij jong en oud de traditionele dansen in driekwartsmaat mee uitvoeren. Elke Zweedse provincie bezit een eigen rijke traditie aan viool muziek. Aanstaande zondag kunt U ook luidde niet meer of minder dan: "Dies- seits von subjektivem Sinn und kollek- tiven Zwang. Phanomenologische So- ziologie im Feld des zwischenleiblichen Verhaltens." De hooggeleerde heren zullen het wel begrepen hebben, want ze vuurden nogal wat vragen op de nieuwkomer in hun gelederen af. En dat alles in het Duits, want de studie van Herman was tot stand gekomen onder leiding van Prof. Waldenfels uit Bo chum in Duitsland. Het resultaat was dat Herman Cum Laude, dat wil zoveel zeggen als "met open armen" in de rijen der hooggeleerden werd opgeno men. Omdat Herman Coenen, die de laatste jaren wel veel uren op zijn studeerkamer moet hebben gesleten, voor velen nog een vreemdeling in het Jerusalem van Moergestel is, moeten we hem even nader voorstellen. Herman is een Lim burger van huis uit, 33 jaar, getrouwd en vader van 3 dochters en woont op Ruymheuvel 17. Hij volgde gymnasium in Heerlen, studeerde sociologie in Tilburg en is sindsdien verbonden aan de Sociologische Faculteit in Tilburg. Zijn wetenschappelijke loopbaan is tot nu toe geplaveid met "Cum Laudes". Maar denk nu niet dan Herman een suffe boekenwurm is! tegelijk met zijn promotie liep op de hogeschool een tentoonstelling van zeer verdienstelijke aquarellen en lino's van Herman Coe nen. Onder de belangstellenden trof men ook Leen Pfrommer, want Herman is een verwoed schaatser en Lid van de Eindhovense schaatsclub. Als men dan nog weet dat hij ook een fervent wiel renner is, dan krijgt men wel een andere indruk van Herman dan uit de titel van zijn proefschrift alleen. Als oud-gymna- siast zal hem wel vaak het latijnse adagium zijn voorgehouden: Mens sana in Corpore sano: een gezonde Geest leeft in een gezond lichaam. Voor hem is het in elk geval niet aan dovemans-o- ren gezegd. j s ■ROwflifiOT JU® r nieuws kennis maken met die typische Zweed se vioolmuziek. Hierbij wordt soms de "Hardingfela" gebruikt, een viool met 8 snaren waarvan er vier meeresoneren tijdens het spel. Bezetting: Carin Kjellman - zang, gitaar, dulcimer Ulf Gruvberg - zang, gitaar, mondharp, slaginstrumenten. Trond Villa - zang, viool, hardingfela, slaginstrumenten. Jorn Jensen - zang, gitaar, mandoline, dulcimer, strijkpsalter, kromhoorn, mondharp. Dus a.s. zondag geen snelle jigs of reels, maar een rijk gevarieerde Skandi navische muzikale "smorgasbord", met melodieuze liederen, en verrassende instrumentale muziek van ingehouden hartstocht en beheerst gevoel. I i s

Weekblad Moergestels Nieuws | 1979 | | pagina 1