Ad van Roosmalen - Uw vers-leverancier I 748 845 825 645 249 64 875 Speciaal voor kwaliteitsbewuste klanten. (J) natuurlijk! Zo'n extra lage prijzen Dat is 219 590 69 Andijvie 395 149 Nobo sprits 89 198 375 198 279 Blue Band 545 Speklappen SPAR Schouder- karbonade Carnaby gebak Golden CEESOP'THOOG Wasverzachter 1% literfles Gehakt Biefstuk tartaar delicious 198 Spar pils Spar soepen Runderlappen -- Qc magere - per kilo I I «jO Sn^bor»enar Filterglaskan Baklappen Rundergehakt 500 gram Rosé d'Anjou Odorex Druivennwi„e.perkno Verse worst Gele meloen Amstel pils g8 t de natuur donderdag vrijdag en zaterdag F,a„s«-p»'k"0''00' - BLOEMSIERKUNST Uit onze ambachtelijke slagerij r WOENSDAG WOENSDAG per kilo - 400 gram bus pakje MAANDAG 20 halve liters voor 15.48 HILVARENBEEK: Apollostraat 3 - Telefoon 04255-2651 Onze groentenman presenteert u! DONDERDAG, VRIJDAG EN ZATERDAG Zoals van de meeste kruiden is de geneeskracht al eeuwen bekend. Karei de Grote verbood reeds het kruid te plukken, want in een deel van zijn rijk, Spanje, was dysenterie uitgebroken en al het beschikbare kruid moest daar naar toe getransporteerd worden. De reden hiervan was, dat de kattestaart looistoffen bevat, die allerlei vloeiingen tegengaat. grote keuze, volop voorraad Iedereen kent 't, hapt zo heerlijk weg! primeur MOERGESTEL: Korenstraat 34 - Telefoon 04243-1794 Robijn half om - 500 gram 328 - per kilo 500 gram nieuwe oogst Verschillende mensen vertellen als zij op vakantie zijn geweest in het buitenland over de enorme plantenrijkdom, die zij daar gezien hebben. Men zegt dan wel eens dat ziet men hier in Nederland zo niet meer. Ik trek dat in twijfel. Er groeien hier zeker zo veel planten maar andere soorten. Laat ons Moergestel maar eens binnen komen rijden vanaf de richting Tilburg. Wij zien dan aan de rechterkant juist voor het groot-bunga- lowpark een sloot met een rijke vegtatie het hele jaar door. Het begint al in het voorjaar met het speenkruid en de gele lis. Óp dit moment kan men er volop Het is interessant te weten welke krachten er in kruiden zitten en hiervoor is tegenwoordig ruime belangstelling. Toch brengt het onoordeelkundig ge bruik bepaalde risico's mee, waarvoor ik meen U te moeten waarschuwen. G. Kuypers. t2 halve liters voor 585 24 flessen voor (groente. Kip of tomaat) 2 blikken voor hoog-duitse woord "wide" wat wilg betekent. De bladeren van de wederik lijken inderdaad veel op het blad van de wilg. In het engels wordt de plant "willow weed" genoemd, wat men zou kunnen vertalen als wilgenkruid. In di verse tuinen ziet men ook dikwijls de meestal veredelde puntwederik. De kattestaart (Lythraceae) komt langs de Tilburgseweg niet zo talrijk voor. per kilo gesneoen w mager-500 gram voor 295 per kilo 545 bewonderen A) de witte schemerbloemige plant, de bereklauw B) de blauw-paars bloeiende kattestaart C) de prachtig geel bloeiende wederik, die hier zeer talrijk bloeit. Wij zullen deze laatste twee eens wat nader bekijken. De Latijnse naam is Lysimachia vulgaris. Deze naam zou af geleid zijn van de naam van een griekse veldheer Lysimachus, eem veldheer van Alexander de Grote. Hij zou een arts gehad hebben die hem dit kruid aan raadde. Men gebruikte ook dit kruid om de ossen te temmen, die voor de ploeg moesten lopen. Het is dus een kalme rend middel en dit tracht men te verklaren uit de naam, die dan zou bestaan uit een samenvoeging van de termen luo (wat opheffen betekent) en mache (wat strijd betekent). Bij neus bloedingen deed men de plant gekreu keld in de neus, wat de bloeding deed stollen. De Nederlandse naam "wederik" komt veel overeen met buitenlandse namen. Waarschijnlijk afgeleid van het oud maar de plant valt altijd op door zijn prachtige aar-vormige bloemen. Een in Moergestel algemeen voorkomende plant langs sloten en op drassige graslanden. Lythraceae zou afgeleid zijn van het griekse wooord "lutron" wat geronnen bloed betekent en dus duide lijk op bloedstelpende kracht duidt. vuurvast (liter) mals - 500 gram voor 2 flessen voor per kilo J

Weekblad Moergestels Nieuws | 1979 | | pagina 5