HOUT: eenvoudig en betrouwbaar C LIGT VOET} E.I.H.I E Ook voor moderne herenschoenen... Hout en bouwmaterialen Presentatie 'de Kleine Meijerij' Bach’s Mattheus- passion, 250 jaar Fijne Paasdagen! J. WILLEMS Huur een CiTiN 'sproei! extraktie' machine en bespaar veel geid! A 5.Het eerste deel. DE MACHINE KUNT U BIJ ONS HUREN! ra v/h Hoevenaars K. Uw leverancier voor: GEZONDHEIDSSCHOENEN J y. Industrieweg 1 - Moergestel - Telefoon 04243-2560 Onze machinale afdeling staat graag voor U klaar. Levering aan particulieren mogelijk. A. van Elsdingen. (Dit 5de deel wordt vervolgd) De redaksie en stuurgroep van „Moergestel- nieuws" Na dit indrukwekkende koor neemt de evangelist het woord en begint met de vertolking van het lijdensverhaal vol gens het evangelie van Mattheus. Als begeleiding van de evangelist en van de andere personen in het passieverhaal, behalve Christus, koos Bach voor het clavecimbel; teneinde de waardigheid DIV. PROFIELSCHROTEN RABATDELEN ALLE SOORTEN PLAATMATERIALEN BINNEN- EN BUITENDEUREN GOLFPLATEN VURENHOUT HARDHOUT Industrieweg 13 - Moergestel Telefoon 04243 - 1867 wenst u D vi a< ui G 0 di oi di Vooraf even bespreken voor de tijd die U het beste uitkomt is wel gewenst. Rootven 36 - Moergestel Ji 0 gi u rr sl ia bi a< m st 9' Het eerste deel van de Mattheus-Pas sion wordt geopend met het indruk wekkende dubbelkoor „Kommt ihr Töchter, helft mir klagen". Picander had dit bedoeld als een inleiding voor solo en koor, maar Bach heeft er een dubbelkoor van gemaakt, waarbij het ene koor fungeert als dochters van Sion en het andere koor als de gelovigen, die samen een wisselzang uitvoeren: „Sehet!" („Wen?") „Den Brautigam". In deze tijd voor Pasen zal op vele plaatsen de Mattheus-Passion weer worden uitgevoerd. Ik raad U aan: ga er eens heen. U zult er geen spijt van hebben. Door zo'n CITIN machine te huren en zélf te reinigen spaart U hoog arbeidsloon uit én uw kostbare vloerbedekking gaat bij deze methode van reinigen veel langer mee. Dus dubbel profijt! van Christus' woorden beter te laten uitkomen liet hij Christus' woorden omspelen door het orkest. Zoals we in het hoofdstuk over de vorm van de passie hebben gezien, wordt het evan gelieverhaal gezongen in een reciteren de vorm, waarvan op bepaalde drama tische momenten kan worden afgewe ken om er een grotere melodische curve in te brengen. Zo worden ook de woorden van Christus soms sterker uitgewerkt en dit merken we meteen al wanneer Christus aan het woord komt, waar de woorden „überantwoortet" en „gekreuziget" een extra accent geeft. Na deze eerste woorden van Christus volgt het eerste koraal. De melodieën van de koralen in de Mattheus-Passion zijn niet door Bach zelf gecomponeerd; hij heeft hiervoor melodieën gekozen, sommigen van ver voor Bach's tijd, die reeds erg bekend-waren, waarbij hij ze wel meerstemmig heeft uitgewerkt, het was dan ook niet de bedoeling dat ze door het kerkvolk werden meegezon gen. Nadat de evangelist weer aan 't woord is geweest, waarin verhaald wordt hoe de hogepriesters zich be raadden hoe ze Jezus gevangen zouden nemen, horen we in een koor hoe ze hevig opgewonden zeggen: „Ja nicht auf dem Fest, auf dass nicht ein Aufruhr werde im Volk!", waarbij in het vele malen herhaald „nicht auf dem Fest" hun opgewonden stemmen zijn te horen en waarbij de melismatische uitwerking (de vele korte noten op één lettergreep) van het woord „Aufruhr" zo'n oproer prachtig weergeeft. Al meer dan dertig jaar is de Heemkun dekring "de Kleine Meijerij" aktief in Oisterwijk en omgeving: Esch, Haaren, Moergestel, Helvoirt, Berkel-Enschot, Udenhout. Deze heemkundekring - een der velen in onze provincie - houdt zich bezig met alles uit het verleden van onze streek. Wat deden onze voorou ders? Wie waren zij en hoe leefden zij? Op welke wijze verdienden zij hun dagelijks brood, welke voorwerpen ge bruikten zij thuis, op het werk, in het bedrijf? Welke namen gaven ze aan hun akkers? Hoe bouwden zij hun wonin gen? Wat waren hun gebruiken, hun feesten enz.? Hoe kleedden zij zich overdag, bij feestelijke gelegenheden, bij de wekelijkse- of meer- kerkgang? De heemkundekring heeft geprobeerd op deze vragen antwoord te geven en deze antwoorden bekend te maken. Vier maal per jaar verschijnt het vlug schrift "de Kleine Meijerij" met een keur van artikelen over het verleden van onze streek. Regelmatig worden lezingen georganiseerd, waarbij ook niet-leden steeds van harte welkom zijn. De leden van de kring hebben in de loop der jaren persoonlijk en gezamelijk een aardige kollektie verzameld van documenten. In het tweede gedeelte van dit inlei- dingskoor verenigen zich de beide koren in een gezamenlijke klacht. Daar tussendoor klinkt het penetrant geluid van een jongenskoor dat geheel zelf standig het koraal „O Lamm Gottes unschuldig" zingt. Bach heeft in dit inleidingskoor een enorme spanning weten te brengen, die al begint met de lange gedragen, door het nasale geluid van hobo's gekleurde toon van de muzikale inleiding en die zijn toppunt bereikt in het tweede gedeelte van het inleidingskoor bij het cantus firmus van het jongenskoor. foto's, gebruiksvoorwerpen, archeolo gische vondsten, enz. uit het verleden. Om aan dit werk meer bekendheid te geven zal "de Kleine Meijerij" een z.g. open dag houden. Naast inlichtingen, die men daar over het werk van de kring kan bekomen, zullen de werkgroepen monumenten, archeologie en topono- my een tentoonstelling houden van het door hen gevondene. Oude gebruiks voorwerpen en devotionalia, alles uit het bezit der leden zullen worden geëxposeerd. Oudere nummers van het vlugschrift liggen ter kennisgeving. Dit alles zal plaats vinden op zondag 22 april a.s. in de zaal van "de Oude Zwengel" tussen 2 en 5 uur (adres Kerkplein Oisterwijk). Eenieder is van harte welkom, de toegang is uiteraard gratis.

Weekblad Moergestels Nieuws | 1979 | | pagina 8