I I J. VAN BOMMEL B.V M>eeM i SPECIALE HOUTPRIJSÜ! 1,80 2,75 3,45 BEKENDMAKING 5x5 cm 5x7 5x 10 Om s Mattheus- passion, 250 jaar zandstraat 1 tel. 04243-1385 moergestel Waarom Con Amore? van de gebroeders Hoffmans Wieler- nieuws GAZELLE-dealer: HENK SCHEPENS Oisterwijkseweg 19-21 Moergestel Telefoon 04243-1282 maakt bekend dat hij de allernieuwste GAZELLE 'S heeft ontvangen, uitgepakt en opgesteld. Kom snel kijken.iÈJ Dat wordt opstappenen M wegwezen. M till PASTORAL DA TERRA. vervolg 4e deel v. E. GAZELLE i Tel. nrs. 1952-1108-1338-1879-2542 DOE-HET-ZELF-ARTIKELEN Uw leverancier voor hout, triplex, meubelplaat, verf, ijzerwaren. Tilburg, Hoevenseweg 45 - Tel. 013-421977 Moergestel, Kerkstraat 16 - Telefoon 04243-1846 Specialist in hardhouten voordeuren. Tevens maken wij ramen, deuren, kozijnen. Vraagt U eens vrijblijvend prijsopgave. Harrie nam afgelopen weekend met succes deel aan 2 Belgische koersen, werd 19e te Rotem Dilsen en 16e te Flexne Slinse bij Luik. De Omloop van de Baronie werd voor hem geen succes omdat hij bij het formeren van zgn. waaier letterlijk en figuurlijk van de weg in de berm werd gereden, de hierdoor opgelopen achterstand werd hem fataal voor de eindklassering. Peter nam deel aan de Ronde van de Haarsteeg. Het was zijn eerste weg wedstrijd bij de Junioren. Hij heeft als 26e van de 90 gestarte renners de wedstrijd beëindigd. over een goed (rechtsgeldig) eigen domsbewijs beschikken worden met behulp van de overheid op een wrede manier (vaak met behulp van het leger) van hun land verdreven. De bevolking staat machteloos tegenover dit machts vertoon van de regering en bedrijfsleven De eerder genoemde belastingvoorde len die bedrijven genieten moeten wor den geïnvesteerd in de agrarische pro ductie. De bedrijven gaan over op het mesten van vee. Deze boerderijen wor den erg rationeel opgezet. Zo kunnen 2 mensen 500 stuks vee verzorgen.De volkswagenfabriek in Brazilië heeft bij voorbeeld naast de autofabriek ook de beschikking over enorme veebedrijven. Hierdoor neemt de binnenlandse vlees- productie toe. Dit wordt geëxporteerd en vormt een extra bron van inkomsten voor de overheid. Het politieke en economische systeem van Brazilië vormt op deze manier dus als het ware een vicieuze cirkel. Het is een samenspel van regering en bedrijfs leven, waarvan de kleine boeren en de arbeiders het slachtoffer worden. In toenemende mate wordt daarom ge poogd dit systeem te doorbreken. Een voorbeeld hiervan is Pastoral da Terra in Brazilië. De dekenale werkgroep voor missie en ontwikkelingswerk. f t r 1 t t c in de lengtes 2.70 - 3.90 in de lengtes 3.60, 3.90, 4.50, 4.80 in de lengtes 3.30, 3.60, 3.90, 4.20 ’t stokske iemand uit uw omgeving. Komt u eens op een woensdagavond een repetitie bijwonen in den Boogaard en maak daar eens op andere wijze met ons kennis. Of bel een van onze bestuursleden voor wat nadere informa tie. Doet u het? Wij willen nog best een beetje groeien. Er zitten ontelbare van zulke tekstillu- straties in de Mattheus-Passion; bij aandachtig luisteren, hoort u er elke keer meer. Nu kan men het muzikaal weergeven van woord- of zinsinhoud gemakkelijk als „Spielerei" betitelen, maar eerlijk is dat niet; wanneer uw zoontje u enthousiast meedeelt dat hij dat nare joch uit de straat toch eventjes Dit zijn slechts drie voorbeelden, maar bij het beluisteren van de passio met de tekst erbij zult u er zelf nog vele tientallen ontdekken. We gaan dan ook zien hoe Bach voortdurend in zijn muziek tekstillustraties toepast, dat wil zeggen dat hij de inhoud van woorden en zinnen muzikaal plastisch weergeeft en dit niet alleen in de vrijgedichte aria's en koralen maar ook in de evangelie tekst. Enkele voorbeelden; - Overal waar sprake is van een hoge priester geeft Bach door een hoge noot bij „hoge" enigszins ironisch aan hoe hoog zo'n priester wel is. - Wanneer de evangelist verhaalt hoe de hogepriesters en de oudsten vanhet volk beraadden „wie sie Jesum mit Listen griffen und töteten", klinkt het „Listen" zeer listig en gaat bij töteten, de melodie omlaag. - Waar de evangelist verhaalt hoe een vrouw een fles met kostbaar reukwater over Jezus' hoofd giet zijn de woorden „und goss es auf sein Haupt" zeer plastisch weergegeven; men hoort als het ware de beweging van het uitgieten en het vloeien van de reukstof. Een laatste voorbeeld: Na het laatste avondmaal gaat Jezus met de leerlingen naar de Hof van Olijven. Vóór de woorden „gingen sie hinaus an den Oelberg", hoort men in de begeleiding van de stem van de evangelist in een opgaande muzikalde curve het stappen van Jezus en de leerlingen de berg omhoog. kale illustratie van zulke momenten volgens baroktraditie consequent door gevoerd en het bijzondere daarvan is nu dat dit niet ten koste is gegaan van de compositie, maar dat integendeel de muzikaal door de evangelist, dë andere solisten en het koor weergegeven tekst aan schoonheid heeft gewonnen. Ik herhaal nogmaals dat voor een goed begrip en voor een intense beleving van de muziek bij het luisteren naar de Mattheus-Passion, het bezit en het ge bruik van de volledige tekst onontbeerlijk is. Deze tekst kunt U desgewenst tegen vergoeding van te maken (copieer)kosten ad f 1,50 bij mij verkrijgen (adres: v.d. Boogaardstraat 23, tel. 1946). N.B. Kijk a.s. donderdag 29 maart van 20.15 - 21.15 uur naar uw TV op Nederland 1. U kunt dan een uitzending zien, gewijd aan „250 jaar Bach's Mattheus-Passion De uitzending zal zich intensief bezig houden met stijlveranderingen die sinds het ontstaan van de Mattheus-Passion zich hebben voorgedaan. Een antwoord op de vraag, waarom „Con Amore" naast de toen reeds bestaande zangverenigingen ooit is op gericht, is niet te geven. Immers „Con Amore" is niet opgericht, maar gewoon „ontstaan". Ineens was het er. Toen in 1972 Pastoor Muskens zijn 25-jarig priesterfeest vierde namen en kele mensen het initiatief hem een zanghulde te brengen. Uiteraard vergde dat enige voorbereiding en een aantal repetities. Uit dat eenvoudige gegeven is „Con Amore" geboren. Immers samen musiceren is een fijne, gezellige ontspanning en het is dus erg voor de hand liggend, dat deze „Zangers van het Eerste Uur" gewoon zijn doorge gaan en vrienden en kennissen hebben uitgenodigd mee te doen. Van 5 of 6 mensen is „Con Amore" inmiddels gegroeid tot een bloeiende vereniging met bijna 40 leden. En met 40 mensen kun je wat doen. Zo verzorgen wij (dit jaar reeds voor de vierde keer) een Weense Avond en geven wij min of meer regelmatig een koffieconcert. Ook hebben wij uitvoeringen verzorgd in onze gemeente in Reuselhof en in St. Stanislaus. Buiten Moergestel hebben wij nog niet veel bekendheid, maar wij mogen met genoegen terugzien op een concert in de „Witte Poort" te Aarle Rixtel, op een uitvoering voor de Zonnebloem in Tilburg en voor St. Josephzorg eveneens in Tilburg. Wij zijn best een beetje trots op wat wij tot nu toe hebben bereikt. Maar wij willen nog meer. En om meer te doen hebben wij nog enkele enthousiaste leden nodig Misschien is het iets voor u of voor Vorige week hebben we de multinatio nals genoemd. Brazilië is een land dat rijk is aan grondstoffen. De regering ziet het als haar voornaamste taak om het land te gaan industialiseren. In dat kader schept de Braziliaanse overheid een gunstig vestigingsklimaat voor bui tenlandse bedrijven die zich in Brazilië gaan vestigen. Invloedrijke regerings functionarissen bekleden topfuncties in de leiding van deze multinationale on dernemingen. Deze zoeken op hun beurt een land met goedkope arbeids krachten. De arbeiders worden dan ook op een meedogenloze manier uitgebuit. De mensen die opkomen voor deze arbeiders worden als socialist of com munist uitgescholden en als gevaar voor de staat gezien. De nationale veiligheid gaat boven alles. Deze veilig heid is absoluut. Hieraan moet alles worden opgeofferd, de individuele mens en al zijn gedachten. Op deze manier worden de arbeiders en de kleine boeren door de staat onderdrukt. Voor hen rest geen andere weg dan te gaan werken in de bedrijven van de multinationals. Deze genieten van de regering grote belastingvoordelen (soms zelfs tot 80%). Ook wat betreft de grondaankopen hebben ze vaak het voorkeursrecht. Kleine boeren die niet

Weekblad Moergestels Nieuws | 1979 | | pagina 4