Frans van Velthoven Miele Wim Willems PliflNTENKWEKERU Met open 009 door de natuur er is geen betere! louis v.d. meydenberg rootven 26 - moergestel I DE ZAAK MET ECHTE SERVICE! Ii— ml cm Vraag vrijblijvend om een offerte. Plaatsing en onderhoud door eigen monteurs! I Ook kunnen wij u leveren de nieuwe MIELE KEUKENS. Ih 40 St. Jansplein kreeg ander gezicht K.P.J.-nieuws Schoolstraat 7 - Moergestel Tel. 04243-1246 f «2; G. Kuypers. o Uw adres voor kamerplanten, snijbloemen, bloemzaden en potterie. Ruime sortering voorradig in rotan-riet, bloemenhangers en alle soorten overbloem potten. Tot ziens! SCHOOLSTRAAT 31a 5066 EC MOERGESTEL TEL: 04243 1442 I 10 20 30 50 oT Vorige week zijn op het St. Jansplein de al zo bekende "Jobse paolen" geplaatst. Ze geven wel wat minder licht, maar het moet worden gezegd dat door deze ver lichting het gezicht van het St. Jansplein aanzienlijk verbeterd is. Afgelopen vrijdag heeft de K.P.J. aan dacht besteed aan Latijns Amerika. De avond werd begonnen met de film "Ook rijken sterven", een film over de harde werkelijkheid van het leven van de indi anen in Ecuador. Het was geen eenvou dige film, maar toch kreeg je veel te zien van het leven van de mensen daar. Na de pauze werd er een kwis gehouden over Zuid-Amerika. Groepjes van 5 personen kregen diverse opdrachten en vragen op te lossen. Rond half 11 was de kwis afgelopen en werd de uitslag bekend ge maakt. De winnaars (Maaike, Johanna, Erma, Ari en Kees) mochten één van de prijsjes afkomstig van een SOS-wereld- winkel uitzoeken. Al met al was het een geslaagde avond. De Negenderhande kruiden. Dat planten bijzondere eigenschappen hebben, hebben we reeds gemerkt. Vroe ger leefde men veel dichter bij de natuur. Men wist planten te vinden met genees kracht, met mysterieuze achtergronden, en men kende ze goddelijke kracht toe. Voortal werden ze gebruikt om ziekten te weren, waartoe ze op een bepaalde ma nier op het lichaam gedragen moesten worden. Ook werden ze gebruikt om boze geesten te bezweren. Een oud gebruik, dat in de Kempen spora disch nog voorkomt, was het verzamelen van een pakket kruiden, de zg. "negen- derhandekruiden". Deze werden op de dag vóór Maria Hemelvaart vóór zonsop gang geplukt. Ze werden op een voorge schreven manier gebundeld, gedroogd en opgehangen, en eventueel verbrand als er onweer of ontij was. In het midden van de bos plaatste men de alant. Deze plant ruikt naar knoflook en kamfer. Dan kwam het leverkruid, zoals de naam reeds zegt, tegen leverziekten. In de heidense tijd was deze aan Donor gewijd. Verder ook de va leriaan tegen nervositeit, bijvoet, absintal- sem, die veel op bijvoet lijkt en een zeer scherpe geur heeft, citroenkruid, een heestertje met een sterke citroengeur. Ook nog het echte walstro, met zijn bittere smaak en als laatste kruid het boe- rewormkruid, een giftige plant die het vee niet lust. Om dit boeket van acht planten heen werd een driedubbele band of wis van het bitterzoet gewonden, een giftig kruid uit de familie der nachtschaden. Op Maria Hemelvaart werd dit boeket in de kerk gewijd en kreeg daardoor een bijzon dere kracht om onheil te weren. Men stak de kruiden aan vooral bij onweer en in de lange nachten rond Kerstmis. Leverkruid, bijvoet, valeriaan, boerewormkruid en bit terzoet komen nog algemeen in Moer gestel voor. Men komt nog wel citroen kruid, alant, alsem en walstro tegen in kruidentuinen. wen, door de kloosterlingen. Er versche nen in die tijd ook al kruidenboeken. In onze tijd staat de genezende kracht van kruiden weer volop in de belangstelling. Maar wel moet men er mee oppassen, want elk jaar komen er gevallen voor van een verkeerde determinatie met noodlot tige gevolgen. Denk maar aan de vaak zeer op elkaar lijkende paddestoelen en het vingerhoedskruid. Als een paard er 200 gram van eet, is hij er geweest. En hetzelfde geldt voor de reeds eerder ge noemde taxis. Deze week staan er erg veel aktiviteiten op het programma. Dit komt omdat er een aantal kringaktiviteiten bij zijn. Vanavond, woensdag 21 maart, wordt de kulturele kringkwis gehouden. In groepjes gaan we een bepaald onderwerp uit werken. Dit kan op verschillende manie ren, zoals kabaret, toneel, bewegingsex- pressie, liederen, m.b.v. "black-light", etc. Iemand van de kring zal deze avond met enkele dia's inleiden. We beginnen om half 8, en de plaats van samenkomst is de zaal van café 't Stokske. We reken op een grote opkomst van zowel jonge als oudere leden. Op vrijdag 23 maart gaan we weer werken met gips. Degenen die de vorige keer hun masker niet af hebben kunnen maken én degenen die alsnog een afdruk van hun hand, voet of gezicht willen maken, zijn van harte welkom. Vanaf half 8 kun je in het zaaltje van de Boerenbond terecht. Omdat in verschillende afdelingen slechts weinig leden aspirant zijn is het moeilijk om daarvoor goede aktiviteiten te organi seren. Daarom heeft het kringbestuur voor alle afdelingen van de kring Tilburg op 24 maart een groots opgezette Aspi ranten DOE-DAG georganiseerd in de Schalm te Berkel-Enschot. Aangezien er meer dan 200 deelnemers verwacht worden kunnen alleen aspiran ten (leden met een rood pasje) hier aan deelnemen. Het programma is erg gevari eerd. Om 11 uur beginnen we met een kennismakingsspel. Daarna ga je in groep jes de verschillende "stands" af, waar je van alles kunt doen. In de namiddag is er een speurtocht. Bij terugkomst is er gede genheid om in de verschillende tentjes wat eten te kopen. De avond wordt besloten met een disco-bal. Belangstellenden worden op zaterdag 24 maart om half 11 verwacht bij café 't Cen trum. A.s. woensdag krijgen jullie tijdens ded kulturele kringkwis meer informatie. Dan rest ons nog mede te delen dat de foto's die gemaakt zijn op de kulturele ge- zinsavond te bezichtigen en te bestellen zijn in het zaaltje van de Boerenbond. Tot vanavond. .y 1 QQ kommuniekaartjes in kleur 3,50 p/st. 3,— p/st. 2,50 p/st. 2,25 p/st. 2,— p/st. formaat: 9x18 cm graag op afspraak levertijd: 2 weken photo-atelier 6 Kruiden en hun legendarische kracht. Eeuwen en eeuwen heett de mens op al lerlei manieren getracht zich te bescher men tegen kwalen, ziekten en/of boze geesten. Er zijn dan ook vele namen in de plantenwereld bekend, die nog duiden op een gebruik van lang vervlogen tijden. Dit is bijvoorbeeld het geval met de naam "bijvoet". Deze naam zou ontstaan zijn uit een legende. Rond het jaar 220 voor Christus trok Hannibal met zijn troepen over de Alpen naar de stad Rome. De manschappen maakten lange, zware dag- marsen. Aan stof en zweet zal het wel niet ontbroken hebben, en hun sandalen zul len op de duur ook wel niet gemakkelijk meer gezeten hebben. Langs de route stonden veel kruidachtige planten. Tot men ontdekte dat één van deze kruiden bijzonder goed hielp tegen de blaren aan hun voeten. Men legde het kruid op de binnenzool en alle leed was geleden. Daarom noemt men dit kruid, dat ook he den. nog in onze omgeving veelvuldig voorkomt "bijvoet". Naast heilzame en genezende werking kreeg men ook door dat men met verschil lende planten de mens kan doden. Men denke maar aan Socrates die in het jaar 399 voor Christus veroordeeld werd tot het drinken van de gifbeker. Het gif van deze drank was een extract van de water- scheerling. Het verzamelen van kruiden is pas echt een kuituur geworden in de middeleeu- Deze foto werd gemaakt ter herinnering aan mijn Eerste Communie. Het was een fijne dag. A 1 I F

Weekblad Moergestels Nieuws | 1979 | | pagina 6