De laatste opruimingsdagen! Christ Smulders Oisterwijk Bliksemaktie voor restauratie kerktoren I Iw w f 10,- 20% KORTING! UITZOEKEN HALVE PRIJS! f Met o^n 00g d oor de natuur A z>- r r i ff* J. 4 Weekend: f 5,- I berlcczaad)es G. Kuypers. INDUSTRIEWEG 10 - MOERGESTEL - TEL. 04243-2389 Burgem. Verwielstraat 7 t/o Rabo 2. De Berk: Betula Verrucosa (Ruwe Berk). Een van de meest geliefde boomsoorten is de witte berk. We zien ze in onze omge ving talrijk in diverse variëteiten. Alleen al op het noordelijk halfrond zijn er al onge veer 60 soorten. In ons land komen in het wild alleen voor: de zachte berk en de harde of ruwe berk. De zachte berk - men kan het voelen - heeft behaarde twijgen. bcrkekatjes bovcn:vrouweli jke onder:stuifmeclkat|es DAAR RUIMEN ZE NOG ECHT OP!!! Donderdag: B.H.'s, ondergoed, pantylets enz., met Maandag: Geweldige OVERHEMDEN En zolang de voorraad strekt: Trainingspakken t.m. maat 176 Noorse sokken Nylon pullies Kindermutsen Tricot herenpyama's Alle truien en blouses voor 't hele gezin.... Dus volop keus vanaf f 15,— f 5,95 f 2,95 f 2,95 f 15,- Dinsdag: RESTANTENDAG; TEVENS LAATSTE DAG 10% KORTING OP NIET AFGEPRIJSDE ARTIKELEN!!! Gebruik: vroeger knotte men de berken voor het gebruik van de tweejarige takken voor bezems en rijshout voor de erwten. Het wordt ook gebruikt voor de meubelin dustrie als fineer. Het is prachtig blank hout. De indianen van Noord-Amerika ge bruiken de schors van de berk voor het vervaardigen van kano's. De Lappen in Noord-Europa verwerken de schors tot kleding en beenbescherming. In Rusland is een zeer geliefd gebruik het aftappen van berkenvocht dat men later verwerkt tot een volksdrank: berkewijn. In Neder land wordt het gedaan door enkele ama- Een ander kenmerk van deze boom is dat de takken min of meer recht-opgaand zijn. De zachte berk komt meer voor op voch tiger plaatsen. De ruwe berk daarentegen komt meer voor op droge plaatsen. De ruwe berk heeft op de dunne twijgen kleine wratjes en de uiteinden van de tak ken hangen ietwat naar beneden. Het is niet altijd gemakkelijk om dit verschil te zien. De witte kleur van de bast is bij jonge bomen meestal pas na drie jaar te zien. De bast bestaat uit zeer dunne lintvormige laagjes, gevuld met luchtcellen. De bast heeft een zeer groot weerstandsvermo gen. De kleine berksoorten kunnen daar door ook voorkomen tot boven de pool cirkel. De berk kan 50 tot 60 jaar oud wor den. De berk is éénhuizig. De nieuwe kat jes die men in deze tijd van het jaar ziet, meestal op het einde van de twijgen, zijn de mannelijke. In de bloeitijd - april-mei - komen de vrouwelijke katjes voor de dag, die later uitgroeien tot het z.g. berkezaad, dat men op dit moment nog ziet hangen. 10% van de restauratiekosten komen voor rekening van de parochie, in dit geval een bedrag van f 90.513,07. Het kerkbestuur heeft zelf nog f 40.000,00 in kas, die beschikbaar zijn. Om het resterende bedrag van f 50.513,07 bijeen te brengen zal een beroep ge daan worden op alle mensen van Moer gestel. Een speciaal hiertoe opgericht aktiecomité zal op vrijdagavond 2 fe bruari een huis-aan-huis aktie voeren. Dit aktiecomité bestaat uit: G. Colen (voorzitter), W. van Dijk (secretaris), J. Nijtmans (penningmeester), H. Wolfs, teurs. Ook bekend is het gebruik van ber- ke-haarwater. Een zeer gezond en aanbe- velenswaardig gebruik treft men aan bij de Finnen: zij gebruiken de berke-twijgen in de sauna om zich en elkaar op de rug te slaan: daardoor wordt de bloeddoorstro- ming door de huid heilzaam bevorderd. Eventuele resultaten die U zelf hiermee opdoet graag bij de auteur melden! bijdrage contant meegeven of ook door middel van een ingevuld bankformulier. Bent u vrijdagavond niet thuis en wilt u toch geven? Geen probleem. Stort uw gift bij de rabobank op rekening num mer 13 45 19 175 t.n.v. kerkbestuur "torenrestauratie". f 50.000,00 Is natuurlijk een fors be drag. Maar met medewerking van alle Moergestelnaren moet het toch haal baar zijn. Per gezin gerekend f 50,00 of per inwoner gerekend een tientje. Is dat ons het behoud van de toren niet waard. Hij staat er toch voor ons alle maal. Zodra het weer het enigszins toelaat zal aannemersbedrijf de Bont uit Nieuw- kuyk beginnen met de restauratie van de toren. De totale kosten van deze restauratie zijn begroot op f 905,130,69. Hiervan wordt 90% gesubsidieerd en wel 50% door het Rijk (Monumenten zorg), 30% door de gemeente Moer gestel en 10% door de Provincie. De gemeente financiert het door het Rijk toegezegde subsidiebedrag voor, daar dit pas in 1982 en 1983 uitgekeerd kan worden. Tevens draagt zij hiervan de rentelast. G.v.d. Loo (zijnde het kerkbestuur), en verder uit: mevrouw Buynsters-van Velthoven, mevrouw Denissen-Welten, A. Creusen, J. Drubbel, A. Giesen, C. van Gils, G. Laurensen en P. van Haa- ren. Deze mensen of misschien iemand anders komen bij u vrijdagavond vanaf ongeveer zes uur (in buitengebied eer der) aan de deur om uw bijdrage voor de toren. Enkele dagen tevoren hebben dezelfde personen dan al een brief, bankformu lier, en speciale enveloppe rondge bracht. In deze enveloppe kunt u uw Met een beetje fantasie kan men in het berkezaad het model ontdekken van de franse lelie. Bta 'Lj

Weekblad Moergestels Nieuws | 1979 | | pagina 4