Restauratie kerktoren Speciale januari-aanbieding RALE/Off HERENKOSTUUMS f 200,- en f 225,- BLAZERS - SPORTCOLBERTS f 125,- PANTALONS f 50,- OVERHEMDEN - DASSEN 25% KORTING!! GEVONDEN: J. VOGELS GEOPEND: STATIONSSTRAAT OISTERWIJK TELEFOON 2139 ■MBi, ZATERDAG VAN 9.30-17 UUR VRIJDAG VAN 18-21 UUR ZWARTE GLACÉ DAMESHANDSCHOEN Te verkrijgen bij: J. Bertens, Raadhuisstr. 7, Moergestel. Tweewielerspecialist Rootven 62-68 - Moergestel Tel. 04243-1435 Fietsen die zich onderscheiden. UW EERSTE KEUS! Zie onze etalage! ->y, In 1931 werd de oude parochiekerk ge sloopt, waarna aan de toren, die men had laten staan, een nieuwe kerk werd ge bouwd. Hierbij werd tevens de toren ge restaureerd, met name het buitenmetsel werk en de spits. Dit is slecht gebeurd. Men heeft een verkeerd cement (te hard) gebruikt, zodat op den duur de voegen bleven zitten, maar de stenen er tussen uit rotten. Wat moet er gebeuren? De toren wordt zowel inwendig als uit wendig helemaal onder handen genomen. Alles wat versleten en verrot is wordt ver vangen. Begonnen wordt met het plaat sen van een dubbele stalen steiger rond om de toren. Ongeveer 200 m2 van het buitenmetselwerk wordt gesloopt en ver vangen. Het gehele buitenvoegwerk wordt uitgekapt en opnieuw gevoegd. Nagenoeg alle natuurstenen afdekplaten, omlijstingen en ornamenten worden ver- wijderd en vervangen. Hiervoor zal een 30 m3 natuursteen aange voerd moeten worden en ter plaatse ver werkt. De kap van de toren blijft gehandhaafd, behoudens vernieuwing van enkele bal ken. Wel wordt het leien dak van de spits, met haan, bol en kruis geheel opgeknapt. Ook de konstruktie van de klokkenstoel en het uurwerk moet grondig nagezien wor den. Wat het inwendige van de toren betreft worden alle houten vloeren door nieuwe vervangen, evenals de trappen, terwijl ook de grote wenteltrap hersteld moet worden en bijna alle moerbalken. Er zullen nieuwe hoofdtoegangsdeuren gemaakt worden en deuren in de trapto- ren. De werkzaamheden zullen zodanig uitge voerd worden dat de kerk te allen tijde in gebruik kan blijven. Hiertoe worden stof- dichte schotten geplaatst en een tunnel gemaakt onder de toren door. De komende weken zult U in deze krant een viertal artikelen kunnen vinden die betrekking hebben op de op handen zijnde torenrestauratie, waarmee in febru ari begonnen wordt. Met deze artikelen werken we toe naar het centrale "to renweekend" op 10-11 februari en de daaraan voorafgaande bliksemaktie onder de plaatselijke bevolking op 2 februari. Dit alles met het doel om de benodigde gelden voor de eigen bijdrage van de parochie te verkrijgen. Historisch overzicht In het Katholiek Meijerijs Memorieboek, uitgegeven in het jaar 1819 wordt over Moergestel vermeld: "Dat de oude pa rochiekerk, ingewijd ter ere van de Heilige Johannes Baptista, geheel is afgebrand in het jaar 1584 en in 1610 weder is opge bouwd. Deze kerk is in het bezit en het gebruik der Katholyken wedergekeerd in het jaar 1811" (In 1648 bij de Vrede van Munster werd de kerk door de protestan ten in beslag genomen). De ouderdom van Moergestels kerktoren gaat minstens terug tot het jaar 1610 doch algemeen wordt aangenomen dat de toren van rond 1500 zou stammen. Een preciese datering is niet te geven. De to ren is gebouwd in de zogeheten Kem- pisch-Gotische bouwstijl, die in onze regio vele mooie torens opleverde. Uit oude protokollen uit Moergestels ver leden blijkt dat het bij de opbouw van de kerk in 1610 voornamelijk het houtwerk betrof, zodat waarschijnlijk de muren overeind zijn gebleven. Over hoe de toren de jaren is doorgeko men weten we weinig. In de aantekenin gen van pastoor Lambertus van Dooren (pastoor van onze parochie van 1838tot 1878) lezen we: "In de zomer van het jaar 1849 sloeg de bliksem in de toren, die de noord oost zijde van de toren geheel van leien ontblootte, en de ingang van de to ren verbrijzelde. Gelukkig gebeurde het op een dag dat er niemand in de kerk was, zodat er verder geen ongelukken zijn ge volgd." In 1879 onder het pastoraat van Andreas de Louw werd begonnen met een algehele restauratie van de kerk. Deze werd ver groot met een nieuwe doopkapel, sacristie en priesterkoor, terwijl tevens de gehele houten kapkonstruktie en het plafond werden vernieuwd en de muren opgetrok ken. Ook aan de toren werd het een en ander gedaan. In 1844 al was met toe stemming van de Burgemeester (de toren was toen nog eigendom van de gemeen te) de toegang tot de kerk veranderd en wel met een ingang door de toren, doch dit was een zeer smalle pijp. Hierin werd door het weghalen van enige muren ver betering gebracht. Het koor dat eerst in de kerk aan de buitenzijde van de toren was aangebracht werd afgebroken. Bij raads besluit werd het gebruik van de toren als .ingang en als koor toegestaan evenals het voor de lichttoetreding tot koor en kerk noodzakelijke openbreken van een dicht gemetseld torenraam. In 1972 zorgde pastoor Muskens dat er weer een toegangspui in de binnentoren- boog kwam. Recente ontwikkelingen Sedert enkele jaren vertoont de toren scheuren en ging hij door vallend ge steente gevaar opleveren voor de veilig heid van voorbijgangers en kerkbezoe kers. In 1975 heeft de Rijksdienst voor Monu mentenzorg 'n onderzoek ingesteld, waar uit bleek dat de toren in een niet al te beste staat verkeerde en dringend aan res tauratie toe was. In 1976 werd in opdracht van het kerkbe stuur en in overleg met B en W en Monu mentenzorg, door architektenbureau Manning uit Budel een restauratieplan op gesteld en ingediend. Wegens het grote aantal restauratieaan- vragen en het ontbreken van de daarvoor benodigde geldmiddelen werd de subsi dieaanvrage afgewezen. Omdat door verdergaande scheurvorming in de steunberen en loszittende stenen de situatie steeds onveiliger werd, heeft men in 1977 als noodvoorziening een steiger geplaatst en gevaar opleverende stukken verwijderd. De kosten hiervan, in totaal een bedrag van f 27.900,— (hoofdzakelijk voor steigerhuur) zijn door de gemeente voorgefinancierd en worden later in de subsidiebijdrage verrekend. In 1978 werd het restauratieplan van ar- chitekt Manning opnieuw ingediend bij Monumentenzorg, die toen de subsidie aanvrage, vanwege de slechte staat waar in de toren verkeerde, als "rampgeval" behandelde en in november 1978 de sub sidie toewees, uit te keren in 1982 en 1983. Doordat de gemeente de restaura tiekosten voorfinanciert kan binnenkort al begonnen worden.

Weekblad Moergestels Nieuws | 1979 | | pagina 5