Met open oog door de natuur s es 1 Wén ter 1979 L*! Ingezonden Natuur dia-serie iSjtj*** lil bloesem hulstvlieg G. Kuypers. Jodocus. Een natuurliefhebber (Naam en adres bij de redaktie bekend). 1. Hulst: Ilex aquifolium Van de driehonderd soorten hulst die op de wereld bekend zijn, komt er in Neder land, behalve allerlei gekweekte variëtei ten, maar één soort in het wild voor. De latijnse naam aquifolium wil zeggen: Naaldblad (acus naald; folium blad). De bladeren zijn leerachtig en ze zijn voor zien van een waslaagje: daardoor kunnen ze nagenoeg niet bevriezen. De onderste bladeren hebben aan de bladrand scherpe stekels, maar meer naar boven toe ontbre ken ze. De hulst is twee-huizig. Dit wil zeggen dat Tis krek zoget bekèkt: de jong han plezier, mar ons vrouw waar bekaant niet te pruime: ze sjauwde en gromde van gunter naor hier, waant ze kos hit den daag biève ruime. De veugeitjes han ut nie breed meej de snuw, ze begosse van ermoej te kwène; ik von op de stoep unnen haifdooje spruw die zun voejer nie ha kunne vène. We higget gesnuwd en wè waaret toch glad! Wé hén we toch wir kunne schotse! Ons buurvrouw die vie! vur de deur op dur gat, en de kènder mar laache, ge zot ze! noeg niet. Wel is in onze streken bekend het wit-groenachtige hout voor het maken van meubels, schaakstukken, duimstok ken en draaiwerk. En uiteraard als kerstversiering, wat we dezer dagen weer hebben kunnen mee maken. g >t I- d i- n it i- ir ir it n er mannelijke struiken zijn met alleen meeldraadbloemen, en vrouwelijke, die de bessen voortbrengen, de bekende rode hulstbessen. Een bekend insect, de hulstvlieg, veroor zaakt enerzijds schade aan de hulstboom door het veroorzaken van mijngangen in het blad, het zogenaamde mineren, maar anderzijds brengt het ook veel nut. Nu de winter al een paar weken zijn in trede heeft gedaan, kunnen wij getuige zijn van schrille tegenstellingen. Men ziet, en hoort van groepen mensen, die vooral de vogels en dieren die in 't wild leven, helpen naar het zoeken van voedsel. Op radio en t.v. wordt er op gewezen, vooral iets voor de natuur te doen; en dan moet je er getuige van zijn, dat bepaalde mensen, "jagers" genaamd, gaan schie ten op konijnen en duiven, beesten die het toch nu vooral moeilijk hebben. Moeten wij mensen, en natuurliefhebbers, dan gaan voeren e.d. voor het welzijn van wild, om deze moeilijke tijd door te ko men, of moeten wij dit gaan doen voor het "welzijn" van die groep mensen die het hele jaar door bijna al de schrik van de na tuur zijn. Ik vind het een misselijke verto ning, in een tijd, met zoveel ijs, sneeuw en kou. Onder dit motto willen wij regelmatig aan dacht besteden aan de natuur om ons heen, in onze eigen omgeving. Er is dicht bij huis zoveel te zien en te bewonderen, dat we aan de details van dit natuur schoon bijna achteloos dreigen voorbij te gaan. Of om het met een variant op een oud gezegde te zeggen: We zien van de bossen de boom niet meer. Een van onze dorpsgenoten, de heer G. Kuypers, die zijn sporen op dit terrein ver diend heeft, zal ons aan de hand van een aantal korte, interessante artikeltjes het bloeiende leven van plant en dier, en iets over hun gebruik en toepassing in het ver leden, laten zien. Hij zal dat doen op zijn eigen kundige, maar vooral boeiende wijze. Hij begint met een boom op te zetten over.bomen en struiken. Reakties, opmerkingen en aanvullingen worden door de schrijver altijd bijzonder gewaardeerd. Het I.V.N. afd. Oisterwijk en omstreken heeft voor U dhr. J. Matheussen uit Oir- schot uitgenodigd op dinsdagavond 23 ja nuari a.s. om 8 uur een dia-avond te ver zorgen in de zaal van "Het Oude Nest" te Oisterwijk. Op deze avond staat het vlinderleven en de vlinders zelf centraal. U zult verwonderd zijn over alle pracht in kleur en tekening en de variaties. Ook de tekst in deze serie is zeer interes sant. Na de pauze volgt een kleine serie waarin uiteraard ook de natuur en het na tuurlijk gebeuren de aandacht vragen. Laat U bij eventuele ongunstige weersom standigheden niet weerhouden deze avond mee te maken. Iedereen is van harte welkom en zoals gebruikelijk is ook de toegang gratis. OPRUIMING! Industrieweg 13 - Moergestel Telefoon 04243 - 1867 Bij het uitkomen van de vlieg uit het pop- stadium, dat samenvalt met de bloei van de hulst, zorgen zij tijdens het opnemen van nectar en honing voor de bevruch ting. De hulststruik of boom kan als hij solitair (alleen) staat ongeveer 15 m hoog wor den. Gebruik: In Zuid-Amerika, vooral in Para guay, maakt men van bepaalde hulstsoor- ten groene thee of Paraguay-thee ge noemd. De bladeren worden eerst op een bepaalde manier geroosterd en daarna gebroken of gemalen. De maté-hulststruik wordt in Zuid-Ameri- ka vrij algemeen verbouwd. De produktie is ongeveer 250 000 ton. In amconi» <**/><--o Md 1

Weekblad Moergestels Nieuws | 1979 | | pagina 3