Algemene beschouwingen van de gemeenteraads- f rakties 1 ::.'i r Klachten over bezorging! 2 r. Ie sn /e I at in er ft ie m Partij Gemeenschappelijke Belangen: de heer J. v. Os Sport en Recreatie Met de groei van de vrije tijd moet accom modatie voor sport en recreatie worden aangepast en uitgebreid. Men moet attent blijven op keuzemogelijkheden en organi satie van het beheer. Voor de jeugd be pleit de P.G.B. mogelijkheden om hun energie en agressie af te reageren in de vorm van een cross-veldje, een sloopge- bouw, autowrakken en dergelijke. Sociale Volkspartij Moergestel: de heer H. van Stiphout Subsidie: Er dient bij subsidiëring een duidelijk plafond ingebouwd te worden en de te subsidiëren verenigingen zullen eerst zelf activiteit moeten tonen. Indien U Moergestel-nieuws niet ontvangt, wilt U dan even de redaksie bellen? Christen Democratisch Appèl: de heer A. van Gils Partij Voor Vrijheid en Democratie: de heer J. Buynsters al 10 ia 3- n Oisterwijkseweg 43, tel. 2268 Stadsgewest De P.G.B. vindt dat in het Stadsgewest de band met de gemeenten gehandhaafd moet blijven. Het Stadsgewest moet blij ven functioneren als verlengstuk van het locale bestuur. Daarom is de partij voor stander van directe verkiezingen door en uit de mensen van de deelnemende ge meenten, zodat de plaatselijke partijen ook voldoende in de gewestraad verte genwoordigd zijn. Verkeer De aanleg van fietspaden langs de weg Moergestel-Tilburg (overigens nog in het zeer verre verschiet), waarvan eigendom en beheer wellicht aan de betreffende ge meenten zal worden overgedragen, leidde bij de PGBtot de gedachte aan een mo gelijk regionaal fietspadenfonds, waaruit de aanleg naar urgentie zou kunnen worden gesubsidieerd. Gemeentelijke Onderscheidingen: Het plan van het college om een onderschei ding toe te kennen aan verenigingen of personen die zich langdurig bijzonder ver dienstelijk hebben gemaakt voor de ge meenschap, vindt bij de S.V.P. minstens wat persoonlijke onderscheidingen betreft geen bijval. Dergelijke onderscheidingen zijn te vaak een accentueren van machts- en invloedsverhoudingen, die deze partij ongewenst acht. Industrieterrein: Gepleit wordt voor uit breiding van bestaande industrie en nieu we vestiging van milieuvriendelijke indu strie; wel moet men oppassen niet het in dustrieterrein van het gewest binnen te halen. De V.V.D. was kort maar krachtig. De heer Buynsters vond zijn activiteit in de nieuwe raad te kortstondig om al uitvoerig te beschouwen. Wel adviseerde hij het college waakzaam te zijn bij de kostencal- culaties bij de verschillende aan te nemen werken. Tegen het einde van het lopende dienst jaar biedt het college van B en W de raad een ontwerp begroting voor het volgende dienstjaar aan. Deze ontwerp begroting gaat steeds vergezeld van een "aanbie- dings-nota", waarin het college deze ont- werp-begroting toelicht en verantwoordt. De verschillende raadsfracties krijgen de gelegenheid om hun visie te geven op de ontwerp-begroting en de aanbiedingsno- ta. Zij doen dit meestal in een "Algemene Beschouwing" bij monde van de fractie voorzitter. Het college reageert weer op deze "Algemene Beschouwingen" in een "Antwoord van het College", waarna de fracties weer gelegenheid krijgen om "in tweede instantie" op hun "Algemene Be schouwing" en het "Antwoord van het College" terug te komen. Pas na deze de mocratische procedure kan de begroting - die ook voor Moergestel al in de vele mil joenen loopt - definitief worden vastge steld. De "Algemene Beschouwingen" vonden plaats in de raadsvergadering van 1 de cember. Het "Antwoord van het College" zal plaatsvinden in de vergadering van 15 december. Wij geven hier een kort verslag van de Al gemene Beschouwingen der verschillende fracties. Onderwijs P.G.B. is blij met het totstandkomen van de scholennota. Naast een vakleerkracht voor lichamelijke opvoeding zou men nu ook moeten gaan denken aan een vakleer kracht muziek. Blij is de P.G.B. met de mi- lieu-educatie zoals die in het onderwijs ge stalte krijgt. Mogelijkheden moeten wor den aangegrepen om de jeugd nog con creter bij het milieu te betrekken. Wat be treft de aansluiting bij de Pedagogisch Di dactische Dienst zit de P.G.B. nog met ef- ficiëncyvragen die zij eerst beantwoord wil zien. Komplan: De S.V.P. is wel blij met de re novatie van de Postelstraat, maar vindt dat andere projecten, met name renovatie van de Kruysackerbuurt, voorrang zouden moeten hebben. Ook de realisering van trottoirs, met name aan de Tilburgseweg en de Kloosterlaan, zou zij graag spoedig aangepakt zien. Aan prpoperheid in de gemeentekom zou ook meer aandacht besteed moeten worden. Onderwijs: De S.V.P. is voor aansluiting van onze scholen bij de Pedagogisch Di dactische Dienst, omdat het onderwijs nieuwe impulsen behoeft. Ook pleit zij voor opname van muziekonderwijs in het normale schoolprogramma. Ruimtelijke Ordening en Volkshuisvesting S.V.P. is blij met aangekondigde doelstel lingennota van het college. Het gonst in Moergestel van allerhande plannen, maar de realisering komt traag van de grond. Woningbouw, met name sociale woning bouw, is nog steeds ver ten achter geble ven. De partij hoopt dat het college een vuist zal weten te maken tegen de instan ties die de woningbouw in Moergestel vertragen. Tevens vraagt zij een inventari satie van speciale woonbehoeften en informeert zij naar de mogelijkheid van een kleine verpleegafdeling bij Reuselhof. Voor het buitengebied pleit zij voor soepelheid in het bestemmingsplan. Niet voor uitbreiding van bestaande bio-indu- strieën, maar wel voor aanpassing en ver betering van woon- en bedrijfsruimten. De boer in ruste moet kunnen blijven wonen waar hij geleefd en gewerkt heeft. De finantiële positie van Moergestel is niet ongunstig. Wel is er in 1978 minder geïnvesteerd dan was gepland, en is er veel naar 1979 opgeschoven. Daarom staat de P.G.B. achter de door B en W voorgestelde verhoging van de Onroe- rendgoedbelasting. De P.G.B. pleit voor een in begrijpelijke taal gesteld finantieel overzicht voor alle inwoners. Grondverwerving: De P.G.B. zou graag zien dat de gemeente in samenwerking met de plaatselijke landbouworganisaties een lijst zou aanleggen van agrarische be drijven die in de nabije of latere toekomst zullen ophouden te bestaan om zodoende ruilobjecten te kunnen aanbieden aan be drijven die voor woningbouw moeten wij ken. Ook wordt gepleit om via gesprek tot een schikking te komen met de project ontwikkelaar die in het uitbreidingsplan van de gemeente reeds grond heeft ver worven. Wijkverbetering: De woon- en leefsfeer is in grote mate bepalend voor het wel-zijn van de burgers. Daarom pleit de P.G.B. voor een verbetering van bestaande wij ken, vooral waar de woningen in de woonwetsector overheersen. De gemeen te zou ook een voorbeeld van energie-be- sparing kunnen geven door haar wonin gen te laten isoleren. Bestemmingsreserves: De S.V.P. juicht het plan tot "fondsvorming" van harte toe. Zij draagt meteen de suggestie aan voor de vorming van een fonds voor verbetering van bestaande woonwijken. Terugblik: Het C.D.A. spreekt zijn mis noegen uit over de houding van de coalitie tegenover het C.D.A. Vooral de zeer on evenredige vertegenwoordiging in de vas te commissies zit de fractie dwars. Wil men dit rechttrekken, dan wenst het C.D.A. 8 commissieplaatsen. Finantiën: Volgens het C.D.A. zit er ruimte genoeg in de ontwerpbegroting om tegen de voorgestelde verhoging van de Onroerendgoedbelasting te zijn. Woningbouw en wegen: Het C.D.A. is blij met wat in het afgelopen jaar is ge ëntameerd. Blij ook met de betere grond prijzen die de gemeente in het afgelopen jaar heeft geboden. Ook hier prioriteit voor renovatie Gezwiene Waai. Het C.D.A. denkt in verkeersveiligheid al vooruit aan de toekomstige kruising T. 31 Tilburgseweg en denkt daar stoplichten of een ongelijkvloerse kruising. Aan de Pijnendijk moet ook hoognodig aandacht worden besteed. Ruimtelijke Ordening: Op korte termijn moet er serieus gepraat worden over uit breiding industrieterrein. Ook voor agra rische bedrijven moet er ruime ontplooi ingskans bestaan. Plaatselijk V.V.V.: In ons aan natuur schoon rijke dorp zou een afdeling van het V.V.V. gewenst zijn. Verkeersveiligheidsplan: Natuurlijk juicht men dat toe, maar men hecht meer waarde aan bekendheid met de locale si tuatie dan aan commerciële deskundig heid. Terugblik: De S.V.P. spreekt haar vol doening uit over d.e verkiezingsuitslag, de coalitievorming en de verdeling van de wethouderszetels. Zij zal in de coalitie haar eigen gezicht tonen. Zij meent ook dat de gevoelens van triomf en teleurstel ling het politieke klimaat niet mogen ver troebelen. Finantiën: We zullen hoe dan ook moe ten bezuinigen. Misschien wat minder in vesteren in prestige objecten. In elk geval moet men geringere gemeentefondsuitke ringen niet compenseren door belasting verhogingen.

Weekblad Moergestels Nieuws | 1978 | | pagina 5