Moergestel-nieuws wordt weekblad!!! I I 1 éi li BOUW- EN HOUTBOND NKV MOERGESTEL W1 I Dankbetuiging K tel Moergestel, nov. 1978 - Toon Klomp en kinderen Bij het overlijden en de begrafenis van mijn vrouw en onze moeder werden wij gesterkt door uw over weldigend medeleven. Allen persoonlijk hartelijk dank. ZATERDAG 18 NOVEMBER A.S. BESTAAT ER GELEGENHEID VOOR HET INLEVEREN VAN VAKANTIEBONNEN VOOR DE KOMENDE FEESTDAGEN, 'S MIDDAGS VAN VIER TOT VIJF UUR, KLOOSTERLAAN 25. WOENSDAG 15 NOV. 1978 NR 65. Wordt wekelijks gratis huis aan huis bezorgd in geheel Moergestel. Uitgave en redaksie: Buro '76 - Oisterwijkseweg 43, Moergestel - Tel. 04243-2268. Inleveren kopij en advertenties: tot uiterlijk 's zondagsavonds vóór het verschijnen van dit blad, op bovenstaand adres. De kogel door de kerk. De slepende onderhandelingen om te komen tot één aantrekkelijk weekblad voor Moergestel hebben alle betrokkenen teleurgesteld. Het is toch te dwaas dat al- Reden voor mij persoonlijk, die toch be reid was om voor de Moergestelse ge meenschap vele consessies te doen, om ook mijn toezeggingen teniet te verklaren. De gedachten die ik ondertussen heb ge kregen hebben mij doen besluiten om, in dien mogelijk, met de goedwiHenden Moergestel-nieuws binnenkort wekelijks te laten verschijnen onder eigen verant woording en beheer van Buro '76. In het licht van deze brief kon het laatste kontakt van de ex-commissie met het bestuur kort zijn. Er viel niets meer te be spreken. Met inganq van vandaag zal Moergestel- nieuws voortaan iedere week verschijnen. Voor de verantwoordelijke uitgever, Buro '76 oftewel Martien Oerlemans, is dit een mijlpaal die vlugger en onverwachter werd bereikt dan hij had durven hopen. Het is dan ook niet in een uitbundige hoera- stemming dat deze beslissing werd geno men, maar veel meer met een gevoel van: nou moet de kogel maar door de kerk. Er is aan deze beslissing veel voorafgegaan, waarvan de finesses tot nu toe binnenska mers zijn gebleven. Maar met de omvor ming van Moergestel-nieuws tot week blad achten wij opening van zaken wat betreft de voorgeschiedenis op zijn plaats en noodzakelijk. Dit om de indruk te voor komen dat Moergestel-nieuws openlijk en uitdagend de konkurrentie zou aanbinden met De Gestelse. Een chronologische or dening van de feiten zal U van het tegen deel overtuigen. Wolfs, Theo Witlox en Jacques Strou- cken. Deze commissie ging met de nodige voortvarendheid te werk, ontwierp plan nen voor een nieuwe opzet in een stich tingsvorm en een redaktieraad die zoveel mogelijk de redaktieraad van De Gestelse zou continueren. Om de financiële basis van het weekblad te waarborgen zocht en vond zij een kontaktpersoon tussen de uit gever en de plaatselijke middenstand, die beider belangen meer professioneel zou kunnen behartigen. Met deze uitgangs punten benaderde zij - menend hiermee gevolg te geven aan de wens van bestuur en redaktieraad - de uitgever van Moer gestel-nieuws, Martien Oerlemans. Deze verklaarde zich zonder voorbehoud bereid om met de voorstellen van de commissie in zee te gaan. De commissie deed verslag van haar be vindingen in een uitvoerig bericht aan bestuur en redaktieraad, waarin zij een acht-tal dringende aanbevelingen deed. Een van deze aanbevelingen luidde: een drukopdracht te verlenen aan Buro '76 voor het vernieuwde weekblad. Instelling en werkzaamheden van de commissie. Op 30 maart 1978 kwam de redaktieraad bestuur opnieuw bijeen bij de Brouwer. Een voorlopige stemming, waarvan overi gens geen exacte gegevens zijn genotu leerd, gaf duidelijk de voorkeur aan om een opening te maken in de richting van Moergestel-nieuws. Een commissie werd ingesteld om de mogelijkheden te onder zoeken om te komen tot één weekblad overeenkomstig de wens van de redaktie raad, en deze mogelijkheid tot werkelijk heid te maken. In deze commissie namen zitting de heren Johan Ligtvoet, Harrie Het geduld van de commissie. Op 27 april 1978 was het dan zover. De commissie zou haar bevindingen en haar aanbevelingen voor de redaktieraad en het bestuur verantwoorden in de achterzaal van de Klaore. De gedachtenwisseling ontaardde overigens al snel in haarklove rijen. Als voornaamste bezwaren werden naar voren gebracht: de commissie zou nagelaten hebben te onderzoeken of De Gestelse geen nieuw leven ingeblazen kon worden. Bovendien vond men de voorge stelde stichtingsvorm te vaag en te weinig doordacht. En zo werd de commissie op nieuw aan het werk gezet Namens de commissie namen Johan Ligt voet en Theo Witlox kontakt op met de heer van Schendel van de Hilverbode. Dit eerste kontakt verliep zeer prettig. De heer van Schendel toonde volledig begrip voor de plannen van de commissie en wilde graag prijsopgaaf doen voor het drukken van het weekblad in de nieuwe opzet. In het gesprek met de heer van Schendel werd verder niet gerept over enige ver plichting die De Gestelse tegenover druk kerij de Hilverbode zou hebben bij een eventuele drukopdracht aan een andere drukkerij. Voor de commissie bestond er daarom geen enkele aanleiding om haar advies tot plaatsing van een drukorder bij de drukker van Moergestel-nieuws in te trekken. Dit advies was namelijk geba seerd op het duidelijke gegeven dat de technische realisering van het weekblad bij Buro '76 in handen kwam van een jonge kundige vakman uit onze eigen ge meenschap die er alles voor over had Moergestel een weekblad met een eigen gezicht te geven. Óp 27 juni kwamen redaktieraad en bestuur opnieuw bijeen in de achterzaal van De Klaore op verzoek van de commis sie. Johan Ligtvoet bracht verslag uit van het onderhoud met de heer van Schendel en meende dat niets de realisering van de plannen nog in de weg stond. De heer Huub van Berkel, als penningmeester, wilde echter zwart op wit dat De Gestelse na beëindiging van de drukopdracht bij de Hilverbode geen enkele financiële ver plichting aan deze drukkerij zou overhou den. De redaktieraad sprak zich in grote meerderheid uit voor het behoud van de naam De Gestelse, ook hier had Martien Oerlemans geen problemen mee. En zo werd de commissie opnieuw aan het werk gezet. Pas na enige weken kwam er een reaktie van het bestuur van De Gestelse in de vorm van een verzoek aan de commissie om nog eenmaal met enkele bestuursle den te overleggen. Dit gesprek zou plaats vinden op woensdag 18 oktober. Maar enkele dagen tevoren bereikte de commis sie een brief, ontvangen van de heer Mar tien Oerlemans waarin deze zich als on derhandelingspartner terugtrok. Wij citeren enkele passages uit deze brief: "Toch wel met pijn in 't hart vernam ik dat U uw opdracht om te komen tot formering van één Moergestels weekblad terugge geven heeft. moeraesie nieuws Tenslotte: Moergestel-nieuws is klein, maar wij hopen dat het kan uitgroeien tot een weekblad dat niet meer uit Moergestel weg te denken valt. Wij hopen daarbij op aller steun en sympathie! De Gestelse in de problemen. Op 28 februari 1978 kwam op initiatief van de heer Thissen het bestuur en de re daktieraad* van De Gestelse - voor het eerst sinds enige jaren - bijeen in de voor zaal van Hans de Brouwer. Aanleiding was onder andere de dreiging van een nieuw weekblad dat ook het versprei dingsgebied van De Gestelse zou gaan be strijken. Tijdens deze bijeenkomst hebben zowel de heer Thissen als de heer Huub van Berkel duidelijk te kennen gegeven dat zij hun taak en hun verantwoordelijk heid voor De Gestelse graag aan anderen zouden overdragen. Als kernpunten van de gedachtenwisseling werden door de heer Thissen genotuleerd: a. Algemeen gevoelen: graag één eigen blad voor Moergestel, met redaktie raad, niet steunend op één persoon, moet wekelijks verschijnen en in het hele dorp worden bezorgd. b. Mogelijkheden van dit moment: 1. De Gestelse nieuw leven inblazen. 2. Met Moergestel-nieuws in zee gaan. Redaktieraad is een afvaardiging van standsorganisaties zoals de gemeente en kerk. De commissie geeft haar opdracht terug. Voor de commissie was hierdoor iedere mogelijkheid om in goed overleg te komen tot één weekblad voor Moergestel geblok keerd. In een schrijven aan bestuur en redaktie raad gaf zij daarom op 12 september 1978 haar opdracht terug. Uit dit schrijven lichten wij de volgende passage: "Ondanks haar aanvankelijke optimisme, ondanks duidelijk positieve geluiden van de kant van de adverteerders, ondanks een uitgewerkt plan het vernieuwde week blad bestuurlijk en redaktioneel een hech te basis te geven, is de commissie vastge lopen op de duidelijke onwil van Drukkerij De Hilverbode zich neer te leggen bij de verantwoorde keuze van de commissie voor een andere drukkerij. De commissie betreurt deze gang van zaken ten zeerste en kan niet ontkomen aan de indruk dat onbegrip voor de goede bedoelingen van de commissie aan deze impasse heeft bijgedragen. Jacques Strbucken Johan Ligtvoet Eddy Hurkmans Martien Oerlemans F lerlei informatie in duplo wordt aangebo den, dat de adverteerders van twee kanten worden benaderd. Voortdurend is van de kant van De Gestelse het argument gehanteerd dat De Gestelse het enige in heel Moergestel verschijnende weekblad is. Dat de redaktionele inhoud van dit weekblad bijzonder schraal was, konden en kunnen de lezers zelf konkluderen. Vanaf vandaag zal dit argument niet meer opgaan: Moergestel-nieuws zal in elk geval wekelijks en zo spoedig mogelijk in heel Moergestel worden bezorgd. Moer gestel-nieuws zal trachten iets meer te bieden dan simpele berichtgeving: men sen die iets zinnigs, kunstzinnigs, dubbel zinnigs of misschien zelfs onzinnigs te ver tellen hebben, wil Moergestel-nieuws de kans graag geven. Dat wil niet zeggen dat men zomaar alles zal kunnen spuien: de redaktie - die voorlopig bestaat uit de heren Martien Oerlemans, Johan Ligt voet, Jacques Stroucken en Eddy Hurk mans zal er zorgvuldig op toezien dat de inhoud van het blad opbouwend is en voor geen normaal mens kwetsend of aanstootgevend. De redaktie zal ook wel eens ooit op grond van plaatsgebrek iets moeten inkorten of laten liggen, maar zij zal dit zoveel mogelijk in overleg doen. Vanaf dit moment keerde het tij plotseling tegen de vergevorderde plannen van de commissie. In een tweede kontakt met de heer van Schendel bleek deze, in de wetenschap dat de commissie voorne mens was naar een andere drukkerij te gaan, veel minder meegaand te zijn en aan een zwart op wit verklaring, zoals door de heer van Berkel bedoeld, viel op dat mo ment niet te denken. Op 15 juli informeerde de commissie be stuur en redaktieraad schriftelijk over de gerezen problemen, maar nog steeds met de hoop dat zij haar taak tot een bevre digend einde zou kunnen brengen. Begin september 1978 neemt de commis sie opnieuw kontakt op met de heer van Schendel. Dit kontakt verliep zeer onpret tig en de heer van Schendel bleek op geen enkele wijze bereid zich bij de beslissing van de commissie neer te leggen en uitgave van De Gestelse te staken.

Weekblad Moergestels Nieuws | 1978 | | pagina 1