39 kon ik nieuwe Gevreten werd- Daarom de krant. maar toen vond ik dat iedereen dat In 1977, En moest weten. voor leder- Ik De toch meer. de noemen red Ik schreef salie Smits, het mij was daar dan over, hoe s tonden vergaan ren zaten naar op weg naar verande- we zodat vrouwen daar wat aan ringen is zouden hebben. Ik nam mn mee ze dat ieder een uit die slachtofferrol Ik draaide ik durfde dat wel te zeg- kennen n a v en avond geweest, Niet voor Wie zei ook al verweten weer "Laten we, ophalen Véronique Nas wenhaat bij mannen" Maar dat Dat is ook nogal pijnlijk. Véronique Nas gen. "Goh dragen Ik hield ook wel een dagboek bij, t j a op die zijn. De toenmalige redaktie kon slechts vertwijfeld de schouders lyties. Het moet niet zo zijn als met de praatgroepen, er met koppijn vandaan kwam. nog allemaal in die pijn, En daar help je vrou- Zeker 10 minuten heb ik met hem een diskussie gehad over het wel of niet gebruiken van mijn eigen naam. Ik moest er trots op zijn om de naam van mijn man te gebruiken zei hij. (jaargang 3, no 3, mei 1980). van de amerikaanse president Franklin D., had daarvoor een oplossing. Ze bepaalde dat op de perskonferenties die ze gaf nog uitsluitend vrouwelijke journalisten zouden worden uit genodigd. De hoofdredakteuren die van deze perskonferenties natuurlijk verslag wilden doen, ontstaken weliswaar in woede, maar kozen eieren voor hun geld: voor vrouwen werd voor taan een plaats ingeruimd in de redakties. "Dat waren de jaren dat ik bij wij spreken iedere dag een ontdekking deed. Achteraf is dat misschien wel naïef, Dat vind ik heel belang rijk,. Vrouwen zoeken als vanzelf sprekend de overeenkomsten: wij zijn allemaal onderdrukt. Veel is blijkbaar tegen dovevrouwsoren gericht. Nog in de zomer van '8A Eleanor Roosevelt, de vrouw van de amerikaanse president Ik raakte via mjjn studie meer en meer betrokken bjj de vrouwenhulp- Als je stapt dan kun je de verschillen tussen vrouwen ook beter onder wen niet mee ze van Als redaktie kan je die slacht offerrol uitleggen, dus meer ana- Dingen waar ik zelf mee bezig was, wilde ik uit en dat was daar stond in hoe je dat moest doen, hoe je onder je eigen naam geregistreerd kon worden in be- volkings- en kiesregister. Ik was mij ook weer met m'n eigen naam gaan noemen. (In het begin stond ze in het kolofon als Ro- ner me een stuk over seksuali- zegde notabene een ex-redaktie- lid haar abonnement op, omdat de inhoud van de krant anti-man zou Dat was ook die waren voordat we praten over de mannenhaat bjj feministes, eerst eens praten over de vrou- maar bij de krant kon ik mijn er varingen ook publiceren. Ik deed dat ook zonder schroom. Ik herin- Er verschenen boek besprekingen en interviews, krant kreeg meer inhoud. Ik ben bij de krant gegaan omdat de redaktievrouwen me wel aan- ik hoorde eens 2 mannen het leuke, stond je aan het be gin van allerlei ontwikkelingen. Bijvoorbeeld de naamsverandering. Ik las daar wat over in Opzij, In het begin bleef het bij erva ringsverhalen. Er was ook niet zoveel behoefte aan analyses, krant bood zo al zoveel herken ning. Later wilde de redaktie een thema-avond, alle abonnees waren wel (op een thema- toen ook koffieochten den en ik begeleidde VOS-k.ursus- sen. Mijn stukken in de krant ge bruikte ik daarbij. Op die koffie ochtenden kwamen nogal eens vrou wen met problemen, doorverwezen door de huisarts. avond kwamen zo tussen de 100 vrouwen vinden het doodeng om naar de verschillen te zoeken. vrouw-zijn wekt nog steeds in bre de kring irritatie. niks wordt feministes mannenhaat ie toen, leuk (Ook nu nogred zoontje ook altjjd In het Vrouwenkafee hadden zo'n grote kast. Daar zette ik hem dan met kinderwagen en al in een kafee op de Heuvel zeg gen: "Heb je dat stukje in de Vrouwenkrant gelezen?" een las het. poesterkomplexde verborgen angst voor onafhankelijkheid. En ik vond over mannen: je hebt het er niet over, of je scheldt erop, maar blijf niet in die slachtof- mannen toe. ik wilde daar wel bij ho- In het begin, in het Vrou wenkafee, kende ik niemand. Het redaktiewerk vormde voor my een mooie ingang. Ik had ook behoef te aan vriendinnen. Met de redak tievrouwen bestond intensief kon- takt, we kwamen vaak bij elkaar. Zo'n krant in elkaar zetten veel werk. en 200 vrouwen) maar wilden er toch over lezen. verlening, die ontwikkeling kon ik nog niet opschrijven, niet kwijt in de krant, ben ik uit de redaktie gegaan. Daar kwam nog bjj dat er ineens veel redaktieleden opstapten, ik had geen zin om weer met alle maal nieuwe vrouwen te beginnen. Allemaal vrouwen die zich op nieuw gaan afzetten tegen mannen, die toch vaak in pijn blijven zit ten, in de slachtofferrol, wilde verder gaan vanuit mjjn kracht, niet vanuit m'n zwakte. Tjjdens mjjn studie heb ik me nog al bezig gehouden met het Asse- ferrol steken. Je moet je eigen dingen zien, zonder schuldgevoel. De nieuwe redaktieleden telt, Ik kreeg wel reakties van dat jij dat durft". Meestal verschenen die stukken

Vrouwenkrant Tilburg | 1986 | | pagina 39