van amazonepad tot venusstraat in Tilburg zijn zo'n 30 van de 1500 straten vernoemd naar vrouwenDaarom zal deze straatnamenrubriek 29 SOPHIASTRAAT Véronique Nas De Sophiastraat of de achterkant verbindt de Heu- nie ts was Willem III. de moeder van mig stratenplan dat zich uit zonen van Maurits en Alex- Beide kleinkinderen van de als krankzinnig beschouwde tsaar Paul I: ters ik ben waarlijk van er ook nog sprake van een Anna Pau- lownastraat maar die werd later Jackman) van de trice naast SW Naast zeer begaafd, ontwikkeld naar Anna omdat Willem liefdadigheid van af. stelde 'hij' 'die man' vervolg op pagina 35 Sophie kwam in 1984 in de belang stelling door het verschijnen van de nederlandse vertaling van Hella Haasse (tevens mederedak- Sophie, Willem, ander al waren overleden.) daarom maar op kunst en wetenschap. Het is niet verwonderlijk dat hun erg verstandig en 'een intelligen- wachten tot hij "gekalmeerd is, en kragen uiteindelijk altijd hun zin". de koning verafschuwde - rust, toen ik hem voor omgedoopt in de Emmastraat. Wegens moeilijkheden tussen Tui den en de Gemeente Tilburg werd dit stratenplan pas officieel overgedragen bij akte van 9-8- 1892. briefwisseling tussen Sophie en Lady Malet. Deze briefwisseling duurde van 1842 tot vlak voor de dood van Sophie in 1877. Lady Malet korrespondeerde ze met staatshoofden, vorstelijke familieleden, belangrijke politi ci, geschiedschrijvers en filo sofen overal in Europa. Eén van hen, de engelse Motley, beschreef haar als 'werkelijk nog geen "Nu is dan ook uit zo'n 30 afleveringen bestaan. Opdat een ieder vete, wie deze vrouwen waren. gemeentehuis en de parochiekerk aan de Heuvel). In 1872 was huwelijk al gauw niets meer voor- Sinds 1852 leefden ze ge scheiden: zij in Huis ten Bosch, hjj op Het Loo. Er is zelfs enige tijd sprake geweest van een offi ciële scheiding. Maar het moge- Ijjk schandaal en het belang van haar kinderen hielden hun daar- dentie geen uitweg, geen inmenging in staatszaken van haar duldde. Ze richtte zich Hoezeer zjj hem en niet voor de van van de Katterug, yelstraat met de Paleisring. Oorspronkelijk maakte de Sophia- straat deel uit van een stervor- A1 in 1850 klaagt ze, jaar na de kroning: het ogenblik gekomen waarvoor ik altijd bang geweest ben. Mijn schoonvader dood, de macht in zijn handen, God en de mensen verlaten". waren ze hun moeders waren zus te en hoogst aantrekkelijke vrouw'. Daarmee was ze verreweg strekte tot op de koningsweide ontworpen en uitgevoerd door H.J. van Tulder. Op akte van 8 juni 1866 was de grond aan hem ver kocht door de Commissie van Be en dat geeft haar "...wat want hoewel hij, het laatst zag, niet kwaad op mij was, is hij altijd wel razend op iemand...". De ministers aan ande- heer der Nalatenschap van Z.M. koning Willem II (Tulder was ook de geestelijke vader van het oude De koning mijdt haar zoveel moge lijk - zeker als hij weer tijdelijk bij een van zijn maitresses woont vond behalve in haar korrespon- Sophie had, behalve aan Frederik (oom van Willem) en Hendrik (broer), weinig steun ren, de koningin-moeder Paulowna, niet uitgezonderd. Maar dat was ook wel een kreng: zjj onterfde de koning en diens kinderen ten gunste van de Roma- nows. Over haar overlijden schrijft Sophie: "De geluiden van haar doodsstrijd - hoewel maar de hij met Emma, Wilhelmina, die troonopvolgster werd omdat de drie Sophie schrijft niet anders over Willem dan als de meerdere van haar echtgenoot. Maar haar belangstelling voor de (internationale) politiek, waar ze een scherp inzicht in had, Na de dood van Maurits op 7-jari- ge leeftijd, wordt ze opnieuw zwanger. Dan "is hij altijd on vriendelijk tegen mij. Hij is wreed, zoals alle zwakkelingen", schrijft ze op 10 februari 1851. Hij ver bood haar zelfs Lady Malet te ontmoeten tijdens de reis een kuuroord. blijkt regelmatig in haar brieven. Hij was driftig en onbe houwen, schiep er genoegen in haar brieven te (laten) openen en te pogen haar de voogdij over haar kinderen te ontnemen. Koningin Sophie der Nederlanden, prinses Sophia Frederika Mathil- Württemberg (1818 - 1877) de eerste vrouw van koning (Na haar dood trouw-

Vrouwenkrant Tilburg | 1986 | | pagina 29