8 integratie een Naast ambtenaren van de veld betreffende ministeries en ek- Foto: Marlies van Aerde Bio-energetlca Ook zware bestaande hulpverlening op te vrou- vhv versterkt te worden. Ze ondervonden De andere betrokkene in het in- van hun deelname in ruimte het ontwikkelen van vhv in hun ander heeft vooral fi nanciële konsekwenties toe stroom voor keling en ervaring als groepsbe- geleidster. De tijd was rijp voor een professionele aanpak. Doel van de projekt- groep is de integratie van de vhv mogelijk te maken. Zij kreeg initiërende en koördineren- sterne deskundigen bestaat de projektgroep ook uit vrouwen uit het vhv-circuit. sie op hulpverlening aan wen groeiden. dat ze vaak meer geleerd hadden lisering, zowel in de betaalde als in de onbetaalde projekten. en ingewikkelde pro blemen kunnen worden aangepakt. Deze professionalisering houdt niet in dat zelfhulp overbodig wordt. Zelfhulp blijft nodig als medium om nieuwe methoden te De pro jektgroep adviseert dat de geld- ontwikkelen en instelling: inhoudelijk, perso neel, methodies en financiëel. Een en dat zelfhulp onbetaald is moet worden doorbroken. Financiële sporen Daarnaast blijft zelfhulp ter reinen bestrijken, die niet toe gankelijk zijn voor de gangbare hulpverlening. Ruimte voor zelfhulp betekent ook financiële de vanzelfsprekendheid groep, dan tijdens hun opleiding. Ze voelden zich belemmerd in In 1983 werd een projektgroep vhv opgericht door de staats- sekretarissen van Sociale Zaken een vrouwen en van WVC. en organisatoriese ondersteu ning blijft een noodzaak. gullere instellingen maakten een andere ontwikkeling door. Hulpverleensters binnen deze in stellingen, die hadden deelge nomen aan Fort-en praatgroepen, kwamen in botsing met hun kol- legaas. De verschillen in vi- hun instelling om te werken vol- De projektgroep is begonnen met het opzetten van informatielij nen tussen veld, beleid en pro jektgroep middels het periodiek Slangengodin. Daarnaast werd de achterban gemobiliseerd door het organiseren van onder meer studiedagen. Ook de oprichting van een landelijk steunpunt vhv (VIA) in 1984 valt hieronder. Een aantal vrouwen binnen de re gens hun eigen ervaring en des kundigheid. Sommigen ontwikkel den zelfstandige vhv-projekten De laatste jaren is er sprake van een toenemende professiona- ontwikkelen en lakunes in de tegratieprocesde instellingen, zal ruim baan moeten maken voor In haar eindadvies pleit de pro jektgroep voor integratie vol gens duidelijke lijnen. Om te be ginnen dient de gelijkwaardig heid van vhv tov. de'reguliere hulpverlening benadrukt te wor den. Daartoe dient de autonome Een aparte strateglegroep pro beerde intussen wet-en regelge ving te beïnvloeden. De vierde taak van de projekt- de rol tussen beleid en het groep is het stimuleren van on derzoek en theorievorming met betrekking tot vhv. Onder ver antwoordelijkheid van de projekt groep zijn dan ook een vijftal on derzoeken tot stand gekomen.

Vrouwenkrant Tilburg | 1986 | | pagina 8