I I 1 i I 1 I I 3 I t I I I 7 8 O i w - Ik wist dat ik moeilijkheden had: ik ben toen bij het Riagg terecht Ik had I» Ik heb nu het gevoel is dacht had. minuten dat ik er ben, heb ik zitten dat had ik by anderen niet. en po. heb ik het ge vonden Lilith ning, waardering en kracht om vrouwentelefoons, de blyf-van- met problemen, de vrouwencentra Veel was van deze zaten pratend en werkend, anderen hadden Er vrouwenlevens te ontwikkelen, te versterken en uit te dragen en die in hun leven centraal ston den. Elke vrouw dacht dat zetten van aktivite 1 ten die zich in de klem dat ze 'gek' waar- was sis raakten en veel dat pen vingen al snel vrouwen op lith uit gegaan. het gevoel bij een vriendin te Alles is bespreekbaar, gekomen. Alleen al het feit dat keer in de week naar j.e gang door de hulpverlening werd bespaard dat het toch niet zo hopeloos met me is, als ik altijd wel ge- tergronden en interesses. werden ervaringen uitgewisseld over vrouwenlevens en thema's verder te gaan. Zo begonnen vrouwen al denkend, hun visie op Bio-energetica: een groep bedoeld voor vrouwen die willen onderzoeken waar zich spanningen in hun lichaam vastzetten. Foto:Marlies van Aerde. m'n-lyf huizen, en kafees. In die groepen vrouwen met verschillende ach- I In het begin keek ik er wat vreemd tegen aan, maar nu, de 50 maar nu, Je wordt niet gedongen of ge pusht, het gaat in je eigen tem- En je mag van gedachten ver anderen. Eigenlijk alles mag. Ik heb hun hulp nodig om myn ge voelens en zeer wisselende stem- het nu op vriendschappelijke ba sis is en elkaar te scholen in het op- Er wer- ling en deskundigheidsbevorde ring. De bestaande methoden wer den omgebogen van vrouwvijandig naar meer vrouwvriendelijk. De vrouwen hadden hun eigen ontwik- gen initiatief, al hulp gehad van reguliere hulp verlening of werden door instan ties en instellingen verwezen. Het zelfhulpkarakter werd hier door aangetast. enige was, voelde zitten, en dat dat alleen aan haar lag. De opluchting was groot, meer vrouwen dergelijke ervarin gen en gevoelens hadden. In de groepen gaven vrouwen aan elkaar de broodnodige ondersteu- Deze netwerken van zelfhulpgroe- vrouwen een den netwerken opgezet om elkaar landelijk te ondersteunen, door minder vrouwen in een kri- die te kompleks voor een zelfhulpgroep. vrouwen kwamen op ei- en ik ben ontzettend voor een vrouw van 26 Jaar. De druk op de op de begeleidsters om langer in de groep te blijven groter en er kwam meer behoefte aan scho- ze de er 1 luisterde was heel fijn. me ook aangemeld voor de Speyer- theraple, maar het 'geweld', het vlugge stootte me toch wel af. Ik ben nu een paar weken bij Li- mingen op een rijtje te zetten. Na tien jaar van alles gepro beerd te hebben, methodes te zoeken om deze visie

Vrouwenkrant Tilburg | 1986 | | pagina 7