verhaal verhaal 6 ontstaan Doordat ik geen uitkering kreeg in Den Bosch ingeschakeld. Een maatschappelijk werker probeerde naar mijn gevoel met alle mogelij- '85 ben ik in Sinds november Al- voelde me nog schuldiger en nog lereerst bij m'n ouders, meer onbegrepen. Die konden vrienden kennissen Ondertussen had ik een 1 vriend gekregen: m'n hond. die ik nodig had. s> De maatschappelijk werker pro- ik mee ficiële instantie waar beerde me uit de Tunnel te ha- in Eerst naar de kinderboerde- r len Den Bosch. verder konden helpen. met of zon- mishandelde vrouwen, niet wan t der kinderen. den over sprak, ik had een vriend. vrouwen moest een oa burg zouden hebben ge- beters voor me hond mee mocht, vonden dag geweest. De volgende dag Ik hoorde daar als 16-jarige varen moest de hond namelijk weg, en niet thuis. Al snel werd me duidelijk dat de ik dus ook. leider De waar Er Dit mocht ik proberen, na veel te maken met de man-vrouw was gesprekken machtsverhouding. Dit gaf me een Ik leerde toen m'n maatschappe- wel leidraad van waaruit ik verder niet. kon Gezin in Tilburg. goed twee manie- bezig. Dat werkt op ren goed voor mij: ik herken veel van wat andere en ik ondervind lijk ervaren, heel veel natuur- lening kan ik zeggen dat-ie heel In de jaren zeventig ontstonden bovendien kan goed is geweest, het ontwikkelen van langrijke rol hebben gespeeld in van ziekte: andere varingen aan toevoegen. de geschiedenis van de vhv. In De vraag: is vrouwenhulpverle ning nodig? is voor my dan ook beweging, die een andere visie als volgt te beantwoorden: gezondheid ontwikkelde op Vrouwenhulpverlening is brood- lichaamsbeleving en welzijn. Ge- nodig. Daarom mag ze niet blij— zondheid werd in hun visie niet ven steken in dezelfde onrecht- gezien als de afwezigheid van ziekte heid huisvrouw die onbetaalde, on erkende maar onmisbare arbeid verricht meer geleid tot een grote be- 26 jaar. Fortgroepen Nora groepen punt waarop ik mjjn keuze voor 'verantwoorden' of wilden me de hulp niet geven De eerste of- Toen naar Maria Goretti in Til- Ik had toestemming dat de Ik ben daar één lijk werker kennen van Jeugd en Dat ging heel vrouwentherapie. De keuze voor specifieke vrou wenbegeleiding was op dat moment voor mij intuïtief: het leek me problemen die ik steeds als al leen persoonlijk ervaren had, wel degelijk hun maatschappelijke ver ankering hadden: ze hadden sterk jekt van start gegaan bij het SJHT, voor begeleid kamerwonen. Ik kreeg nog meer ellende op mjjn dak van wat ik daar zag en niet kon verwerken. was Ton, waar ik paar weken blijven tot ze met toeziend voogd iets vrouwen als moei- Ondertussen was Jeugd en Gezin vaardige positie van die van de te maken kreeg was de Tunnel maar als de aanwezig- van een gevoel van welzijn. Deze ontwikkeling heeft onder- de gezondheidszorg ontstond een was dat echter niet haalbaar. ik heb nu nog ontzettend Alhoewel steun van vrouwen. langstelling voor Yoga, geneeswijzen, akupunktuur etc. Het aksent hierbij werd verscho ven van behandeling van het zie- ik er een aantal positieve er- ke lichaam naar het voorkomen Als ik er in die tijd met vrien- Ik heb gemerkt dat vooral man nen het als een bedreiging er- tieve keuze voor vrouwenhulpver- ontzettend bang voor was. nog een maatschappelijk wer ker: misschien begreep hij mij maar ik in ieder geval hem Na een paar maanden ben ik in Veghel terecht gekomen bij een medebewoonster van de Tunnel. Dit is een huis voor ke moeite de band met m'n moe- een andere levenswijze, vormen van lichaamsbeleving en Daar zou ik een Nu was er in Tilburg een pro- er twee bewegingen die een bel- veel steun aan hem. veilig Tegelijkertijd had ik er veel ver trouwen in dat juist vrouwen mij Na een tijdje individuele thera pie ben ik nu met groepstherapie Als ik nu terugkijk op mijn intuï- kwam al snel het rij. Ik mocht wel, maar m'n hond Dat wilde ik niet, er weer goed te maken en ik het vermijden van zaken die de gezondheid schaden. Patiënten gingen zich verenigen in patiëntenorganisaties om te genwicht te kunnen bieden aan de gevestigde gezondheidszorg. De tweede beweging was de vrou wenbeweging. De eerste praat- VIDO, de Al zolang ik me kan herinneren zoek ik hulp voor me zelf. familie

Vrouwenkrant Tilburg | 1986 | | pagina 6