VROUWENHULPVERLENING 5 METHODES maar ook In tegenstelling tot de regulie- te naar de risikogroepen (oudere vrou- te komen. lesbiese vrouwen, vrouwen verslaving, sek- zichten Vrouwen zoeken vrouwen ervaring opgedaan met deze me thodes bio-energe tica sage Het wekelijkse werkoverleg Foto: Marlies van Aerde wen uit een bepaalde ekonomiese huisvrouwen/moeders/ met psychosomatiese klachten buik-rug-hoof dpjjn oververmoeidheid, hyperventila- seksisties opvattingen. De hulp verleensters hebben veelal zelf Een derde doelgroep wordt ge vormd door vrouwen met klachten Evelien Paull In het land der blinden. Een martelgang door de psychiatrie. gaan en er wordt gezocht mogelijkheden van de klachten af te geven in het dagelijkse leven, zonder er voortdurend door be- 'Er was een beslissing genomen: in dit stadium is er met dergelijke men sen niet meer te praten, zij zijn niet aanspreekbaar meer, niet bereikbaar, niet inleefbaar, de patiënt is niet meer in staat door andere dan hevige gevoelsuitbarstingen de buitenwereld te bereiken; het leggen van een ver bale relatie is enmogelijk. Dat is de mening van een dokter en wie zal het beter weten? Wie vroeg mij naar het waarom? Wie kon weten dat ik me ieder detail van het gebeurde herinnerde? Niemand vroeg ernaar, niemand luisterde naar mijn pogingen1 sueel geweld of klachten zoals post-natale drepressie, of te maken hebbend met baarmoederver- tie, hoge bloeddruk, slapeloosheid, fobieën, nega tief zelfbeeld) wordt geleerd anders met hun klachten om Methodes in de vhv zijn getoetst op de bruikbaarheid ervan voor Gangbare methodes wor den op zijn minst ontdaan van ten gebruikt uit de relatie- en gezinssysteemtheorieëngroeps therapie, individuele inzichtge- vende therapieën en krisisinter- ventie-methoden. re hulpverlening besteedt vhv specifieke aandacht aan bepaal- Bij methodes valt te den ken aan feministiese vormen van co-counselen transactionele analyse en radi- kale therapie. is erop gericht de achtergron den van de problemen te onder klasse, alleenstaande vrouwen/geschei- den vrouwen) wordt geleerd weer baarder zijn tegen diskriminatie om zo in staat te zijn hun leven in te richten volgens eigen in rond een thema: wijdering, overgang ed. De behan deling van deze groep vrouwen Ook wordt gebruik gemaakt van gestalt, verschil lende vormen van lijfwerk, mas- hypnose, direktieve thera pie, geleide fantasie en psycho synthese. Verder worden inzich- en

Vrouwenkrant Tilburg | 1986 | | pagina 5