van amazonepad tot venusstraat 23 wie Véronique Nas De Visitandinen, vingen in Frankrijk en Tegenover het Mariaziekenhuis eerdere vlucht uit het Duitse Mülheim. In eerste instantie worden verschillende klooster- werd Duistervoorde in Gelder- ordes vereeuwigd in straten, land als vestigingsplaats ge- die verder worden omsloten door kozen Taxandrlëbaan Lage Witsiebaan De Visi- tandlnenstraat is het verbin- zusters tal (1572 Montfortanenlaan. Franciscus van Sales. des De zusters visitatie wilden het beschouwende met het werkende leven verenigen, waarbij de zie- bouwd tot nen de kregen van de Til- zo niet de de kloosterlingen, burgse bevolking veel verzoeken aan die plaats orde der Visitatie, zieken voor sukses bij eksamens dienst zwakke gezondheid of meer gevor- of derde leeftijd niet in de be- öf een afgedwaald. maanden geleden uit de stad Toch was de Orde geen bedelorde trokken de al eerder genoemde elk Jaar in juni, de Heilig Hart maand, de Brechard, Mejuffr. Favre brief verzonden. De H.Hart en Anna Jacque- verering had veel betekenis buitenzuster de in februari 1915 nadat Paul WH de Heuvelse kerk. nl en Azië, hoewel allen tesa- huizen bestemd zijn, elk klooster staat op zusters leven, zich Annecy wordt beschouwd als ware zoo men als bakermat, als 'heilige bron De Visitatie verspreidde zich 20 februari 1885 kwam de Orde Amerika met name door Europa, staande ordes werden toegelaten. Begon de orde in 1610 met 4 1 672op 6 juni 1610 in Annecy in Sovoye. De be- als Martha en Maria, één hart en éne ziel uitmaken". blijf in de tilburgse gemeen schap. Nauwelijks een jaar later doet nog slechts de kapel de Bisschop Zwjjs erstraat Een zuster beheert de dlngsstraatje tussen Predikhe renlaan =Dominicanen kapel. De andere laatste 15 kloosterzusters zijn een paar op de dag van vandaag huwelijken gesloten. De Visitandinen, bidzusters Gegevens voor dit artikel zijn o.a. af komstig uit 'Katholiek Nederland en uit artikelen tgv. 100-jarig bestaan in Het Nieuwsblad en de Koerier. De orde werd gesticht door Jo hanna Franclsca Frémist de Chan- van het koetshuis de kapel ge in deze kapel worden vrouwen Baronesse de Chantal, Mejuffr. leekenzusters aangenomen worden, diegenen, welke meer bijzon der voor den huiselijke dienst In Tilburg zijn ook uit zo'n i zo'n 30 van de 1500 straten vernoemd naar vrouwen. Daarom zal deze straatnamenrubrlek 30 afleveringen bestaan. Opdat een ieder wete, wie deze vrouwen waren. schermheer was de bisschop van Génève H. als mededeling op een giro kaart: Bid voor ons gezin, in Tilburg na nogal wat omzwer- Dorothea Mathijsen, dochter van een wollens toffen- na een fabriek aan de Bisschop Zwijssen- straat in Tilburg. 10 jaar moes ten de zusters het zonder kapel doen. In 1895 werd op de plaats kenverpleging een voorname Andere ordes stel- bood aan vrouwen die wegens de zusters van en slechts Dat vereeuwigen van kloosteror- via de naamgeving van stra ten zinvol kan zijn wordt het best bewezen door de Visitandi- Begin vorig jaar vierde de ze orde nog haar 100-jarig ver ten zuiden van de Rueckertbaan medezuster Margaretha Maria Alacogie. Na haar heiligverkla ring in 1920 plaatste het H. Hartcomité het H.Hartbeeld voor voor de Visitandinen, Christus zich in verschillende ria bracht aan haar zwangere nicht Elisabeth (de Visitatie). en het verplegen van zieken, ge ïnspireerd op het bezoek dat Ma de orde van de Visitatie staan en de Maar de behuizing daar werd in 1885 ingeruild voor het ouderlijk huis van één van de plaats innam. den zware lichamelijke eisen aan in de congregatie een orde werd onder de regel van Augustinus: "Behalve koorzusters zouden ook en Postelse Hoeflaan. visioenen openbaarde aan hun Er is er werd een kontakt- voor behulpzaamheid aan armen in 1932 waren er 100 line Coste, werd in Lyon het tweede kloos ter van deze orde opgericht. Op 23 april 1618 vaardigde Z.H. Paulus V de Bulle uit waar- om te bidden voor herstel van

Vrouwenkrant Tilburg | 1986 | | pagina 23