mina krüseman’s brieven een broertje dood aan georganiseerd feminisme 22 dood had schreef ze wel akteerende n importe een En dat lukt haar uitstekend. Te- die zich te- legde aan vrouwen. Haar opvattingen over de aan beeld dat de brievenschrijfster De laatste aanwinst in de histo- Mina Krüseman zelf voor. Margot de Waal maakte een nieuwe na het om In Alles komen die rusteloos door de vrouw pen en Al- heks geweest, een missen nu Ze was in Pa- behalve onze su- van de stad in die Ze schreef toneel blad van gingen aan daar als chanteuse de bak aan loosheid door haar te komen "Was afhan kelijk geweest dan had ik moeten Nu ben ik sy Perk. schen bestaat, heele sukkel, open brief omdat die in lezende hoe in Chicago vlak na die in 1871 vrijwel hoeft te bezwijken onder de eisen managers als ze probeert waart gij een ge- of een geheele en speelde zelf de hoofdrol, had een uitgebreide briefwisseling met Multatuli, wiens 'Vorstenschool' dan hadt gjj ten minste affectie kunnen vinden of haar tachtigste en die mij voor het eerst deed denken, dat oud worden ook leuk kan zijn. op- 'Een huwelijk op te kopen, als hij inkonsekwentie:"' de ontboezemingen van Mina Krüseman levert tegen gestelde emoties op. Aan de ene kant opgetogenheid over het feit dat er ook honderd jaar geleden die hun eigen weg de andere kant moede- vindt gij niet wat gij mist en verliest gij weer wat gij vindt!". Mina Krüseman vermijdt ten alle tijden de afhankelijkheid mannen. Ze beseft terdege dat dat alles te maken heeft met t Is maar jam mer dat gij uit twee halve men- ik arm en een ve- toe van vrouwen waren, Het lezen van bloemlezer en brievenschrijfster één en dezelfde persoon zijn, mag je ervan uitgaan, dat het beeld wat wordt opgeroepen gro te overeenkomsten heeft met het besloten mijn ouden strijd voor vrijheid en onafhankelijkheid vol te houden, zingende, schrijvende, vrouwen opgelegde rol draagt ze konsekwent uit. Ze verwijt de weifelmoedige Betsy Perk haar selektie en voegde daar nog brieven aan toe van de periode 1877 tot haar dood in 1922. Véronique Nas Mina Krüseman. Brieven. Alles bevalt mij behalve rust. Feministische Uitgeverij SARA. 335 pagina's, ƒ25,-. heeft willen oproepen. Dat beeld is er een van een nijnig pamflet, aan A.Dumas Fils, zijn boek 1Homme-Femme gehoor zaamheid en onderdanigheid op- riese reeks van SARA is een over het blijkbaar on- veranderlijkeWat blijft is de instemming met haar onafhanke lijkheid, die ze ook volhoudt na brievenboek van Mina Krüseman (1839-1922). Haar eigen bloem lezing verscheen al in 1877, jaar dat ze Nederland verliet de as legde. stukken wereld en het leven zwierf. haar financiële positie, maakt dat ze in Amerika niet naar Indië te gaan. bevalt mij behalve rust' dan ook regelmatig voetnoten van en tijdens de eerste Wereldoor log. Ze was de brand, het hele centrum van vallen als de rest. Hoewel ze aan georgani seerd feminisme een broertje Een verzameling brieven vertelt vrijwel nooit het hele verhaal. Al was het maar vanwege de per soon van de bloemlezer. Wanneer genover Multatuli, gen haar keert, als ze niet op zijn avances ingaat, tegenover haar uitgever, Martinus Nijhof, die ze dreigt de hele eerste lage van haar boek in Indië' toedoen eindelijk op de neder- landse planken kwam, maar hield ook voordrachten samen met Bet- les meemakend, wat een mens mo gelijkerwijs kan meemaken en nog iets meer, omdat ze alles wel wou uitproberen. rijs tijdens de Commune van 1870 te veel in haar boek wilt schrap- tegenover de kunstkritici en de journalisten: "Vergeet niet dat wij als vrouwen tegeno ver een heirleger onbeduidende mannen staan, die ons alles ver geven kunnen, perioriteit"

Vrouwenkrant Tilburg | 1986 | | pagina 22