verhaal 13 dekken afhankelijk van maar anderzijds Ik kom al een hele tijd geregeld delen Anny,midden 20. sertiviteit ontwikkeld, wat me sterker maakt. meer voldoende. on ik nu door de oa ik al enigszins bekend met hun werk. met mezelf te maken hebben, zon huurden nen Toch waren Individuele therapie Foto: Marlies van Aerde iets meer weet, basiskusus energetica. Ik merk dat ik bij Lilith bezig kan zijn met allerlei dingen, die dat die afhankelijkheid ook maar betrekkelijk is. 'Noem mij geen patiënt. Noem mij zelfs geen ex-patiënt. Het eerste is on juist, want het is een medisch ge bruikelijk begrip dat in de sociale zorg niet thuishoort. Het tweede is onwaarachtig, want er worden altijd mensen mee bedoeld, die psychiatrisch behandeld zijn geweest. Het is een vorm van stigmatiserend taalgebruik. Evelien Paull In het land der blinden. Een martelgang door de psychiatrie. gen van vrouwen die bij Lilith kwamen waren triest. Langzaam aan, moeizaam en pijn lijk, kwam er lijn in het centrum. De verschillen werden duidelijk, de struktuur binnen het centrum is niet mijn oplossing. Bij Lilith heb ik eerst indivi duele therapie gehad. Ik heb dat ervaren als ondersteuning en be geleiding bij mijn dagelijkse le ven, zowel voor mijn studie als voor mijn funktioneren als geheel. De huisarts zocht de oplossing veelal in slaapmiddelen, en dat Vrouwen maakten andere keuzes, haakten af, nieuwe kwamen bin- lith gegaan omdat ik met vrouwen hieraan wilde werken. Van ande- bevochten, de hulpvraagsters stroomden toe. De hulpverlening aan vrouwen binnen de tilburgse hulpverlening was nog bedroeven- der dan we dachten. De ervarin- ren was uitstekend paste in het katho lieke zuiden: volgens de femi- nisties theologen, de eerste vrouw van Adam, weggegaan bij hem om een eigen leven te gaan lei den asme en inzet aan hulpvraagsters hadden gegeven. naar het therapiecentrum ben ge gaan. Het antwoord daarop is simpel: ik had hulp nodig van anderen omdat ik in een aantal Verder is er niet alleen aan- Lilith vonden we een naam die Ik heb meer inzicht in mijn han- Daardoor kan ik ook beter situaties vastliep. Hulp van vrienden/innen was voor mij niet Ik ben naar Li- allereerst de vraag, der in big trouble te zitten. Ik vind het spannend om zo di- rekt met mezelf bezig te zijn en bij het vrouwen therapiecen trum Hier volgen mijn ervaringen, maar waarom ik We leenden geld, een pand, knapten het op en o- penden bijna fluisterend onze deuren maakt het me sterk en kan ik er- de dingen die me niet bevallen, veranderen. Ik heb een stuk as- ook voor wat er met je lijf ge beurt. Voor mij was dat een bekende wereld, waarvan van genieten, waardoor ik weet dacht voor het rationele, maar steeds weer nieuwe dingen te ont- Soms voel ik me wel eens er, gelukkig, ook goede ervarin gen, bij enkele hulpverleensters/ hulpverleners die hun enthousi-

Vrouwenkrant Tilburg | 1986 | | pagina 13