CIRKELS IN DE VIJVER 12 sieve begeleiding zochten, in- eren groepen in den zonder ma- wel overduidelijk tegen verzette, beweging en de kursus te kre- sus als cir- Van 1 naar 2 Fort-begeleidsters we groepen. kaar ondersteunen, doorpraten de Fort in Tilburg in beweging. ken Bio-energetica Foto: Marlies van Aerde onderkennen wat ik nodig had, hoe ik voor mezelf veranderin- We besloten onze ervaringen deskundigheden verder te ontwik kelen, opleidingen te volgen, professioneel te gaan werken, Het horizontale werken verliep in de harde realiteit van alle gen kon bewerkstelligen en kon zorgen voor ondersteuning. De bakermat van Lilith. niet was doorgedrongen, len van begeleidsters van de kur- 'hoe doe ik wat ik wil': ste- eigen problemen, vrouwenpatro nen zijn vrouwenpatronen en moei lijk op te lossen zonder geld, tijd en ruimte om ze te verwer ken zonder geld, terialen, anders dan verwacht. Vrijwilllgsterswerk kent zo haar een plek voor vrouwen Vrouwen hoorden van Fort, gin gen de sterke kant ervan over- van wat er in de groepen gebeur- Het vormen van een grijpende veranderingen in hun leven wilden, moeilijke en zware We startten met bio-energetica en eindeloos overleg gen over hoe een therapiecen- trum er uit zou moeten zien. dag, met werkweken van 20 uur of meer, om ze Mijn ervaringen binnen de regulie re hulpverlening, maakten me dui delijk, hoe ik in elk geval niet werd geholpen. Daar werden zaken als de macht in een vrouw-man schatten en van zichzelf onder- problemen wilden verwerken. Steeds meer vrouwen, die we de Fort niet genoeg konden bie- als oplossing het geven van individuele therapie, via via gehoord, ook buiten de Fort- niet belangrijk gevonden. Het vrouwenkafeede praatgroep, 'hoe zeg ik wat ik denk', een Fort-groep in Utrecht, omdat de Fort in Tilburg nog het scho- Steeds vaker vrouwen die inten- relatie, mijn incestervaringen en mijn maatschappelijk toebedeel de plek als moeder en huisvrouw, waar ik me niet effektief, maar vig verankerd in de vrouwenbewe ging. Gelijkwaardigheid, gebruik maken van eigen en andervrouws kracht en deskundigheid, ontdekken hoe mijn persoonlijke leven, kels in een.vijver, verankerd lag in de wereld om me heen. Leren een nieuwe groep, weer nieuwe begeleidsters, steeds meer nieu- schatten. De heimelijk uitgespro- snerende opmerkingen over 'die Fortvrouweneen poging te isoleren kollektief van Fortvrouwen, el-

Vrouwenkrant Tilburg | 1986 | | pagina 12