van amazonepad tot venusstraat r, n icnr, 4- - 4.j vrouwen. Do 1 J J- 9 WlM iJP Véronique Nas ze ver- Het Dianapad, heldere sterren. De val zeven deed deze sterren ver en aan te ent en trekken Lord Byron waar Diana ten ver t donkre Als gij als kuise maagd, u Diana zet van de jaloerse Apollo. Latone dat niemand ven Elke avond als de zon onderging, verstand en macht. besteeg Diana haar maanwagen en zelf moeder van mende zij haar melkwitte paarden was dat bewaakt en be- langs de hemel, mind door de talloze sterren, te eren. te doden. zonen Daartoe na de die ze tails te aanschouwen en die haar kin- Ook Orion, een herder. met zijn gedood door de zonnestralen: de pijlen van het tweetal. zeven Plejaden. Om de- verbluffend dat alle góden wens- verhaalt hierover bladzij denlang, met alle bloederige de- staat voor de winter, deren hond Sirius, zichtsveld van Diana. in een grot, Elke nacht kwam (Gegevens voor dit artikel zijn ontleend aan: H.A.Greuber, Mythologie van Grie kenland en Rome deze straatnamenrubrlek waren kwam binnen het ge- Hij had het ten haar te huwen: zjj weigerde. Bij haar vader Juppiter kreeg ze het voor elkaar, dat zij haar ver dere leven ongetrouwd mocht blij meeste oog voor de nymfen van Diana kening. Publius Ovidius Naso, latijnse dichter (43 v.chr.-17 na Chr En zo geschiedde. Apol lo wijdde zich aan de zonen, Dia- Daarom zal vrouwen van Troje bleken wie deze Dit verhaal moet gelezen wor den als een allegorie. Niobe Diana van Gabii, kopie van statue van 4e eeuw| voor Christus. Diana is in de Romeinse mytholo gie de godin van de jacht, (De Grieken noemen haar Artemis) Hierover ontstak Latone in gro te woede. Zij gaf de tweeling de opdracht de kinderen van Niobe op zijn lippen te drukken, zich daar niet van bewust waren. in Tilburg zijn zo'n 30 van de 1500 strate^f vernoemd naar ook uit zo'n 30 afleveringen bestaanOpdat een ieder wete Doorluchtige godin, verduistrend iedere ster, Godin der lucht, uw stralen lichten Bij nacht heerst ge in de lucht, bij dag in toont in jagersdos. na -alweer- niet met haar eens. van een grote schoonheid, beriep zich erop, ooit kinderen ter wereld bracht, die met de hare konden wedijveren in schoonheid, Niobe, De schoonheid van Diana was zo ten noorden van de slaap en vervoerde hem naar de berg Latmus, niemand kende. straat naar de Elandsgang. tevens de maangodin. (1788-1824) dichtte over haar: Ook Orion zelf, slotte op viel vanwege de gedeel de belangstelling voor de jacht, werd samen met zijn hond een ster- rebeeld. Hij werd per ongeluk door Diana gedood, door boze op- die op haar helderst schenen om haar op haar weg op te vrolijken; en terwijl ze reed, boog zjj dik te zien naar de sla- nam de dochters voor haar re nen en zeven dochters, een zelfs zozeer, dat zij 'uit het gezicht verdween, haar droefenis aan de nieuwsgie rige blixken der mensen tegen hem te beschermen, anderde zij de Plejaden eerst in 'sneeuwwitte' duiven en later in W1J1S neer om pende aarde. Zo ontmoette zij Endymion en raakte op hem verliefd. Zij wilde zijn schoonheid bewaren. bracht ze hem in een eeuwigduren- terug om zijn 'geliefd gelaat een zachte kus water en wierp hem dat in zijn ge zicht. Hjj veranderde daarop in een hert en werd verscheurd door het Westerpark en ten oosten van de Statenlaan in het Zand, loopt in een bocht van de St.Hubertus- Diana wordt afgebeeld als jage res met opgeschort kleed en pijl koker, vergezeld van een hinde. Die hinde verwijst naar de onge lukkige Actaeon, een gedaanteverwisseling. Hij had Diana en haar nymfen naakt ge zien tijdens het baden na een ver moeiende jachtpartij. Toen Diana het merkte was ze hevig veront waardigd. Zij schepte een handvol zeven zo- Zjj verbood, om Latone te ergeren, haar onder danen Diana en Apollo als góden de wintermaanden, warden de dochter van Latone, tweelingzuster van Apollo, was een troep honden. de

Vrouwenkrant Tilburg | 1986 | | pagina 9