BANG BUITEN 4 ruimtelijke ordening en veiligheid in Tilburg schriftelijk wat moeiljjker te be- he t een zoveel moge- werp werken in Tilburg, zoals door ervaren al daana vrouwen Het to- dat mee- die in huis menwerking met een begeleidings- die werkzaam 1 .Wat is de aard en de omvang van de onveiligheid buitenshuis deze groeps gewijze benadering is, dat in min- Daarbij worden twee metho Eerst vult iedere rekening in haar gedrag met de mogelijkheid in een onveilige si tuatie te komen? groep van vrouwen, zijn in het Vrouwencentrum, therapiecentrum en het Vrouwen- gezondheidshuisDe probleemstel ling werd als volgt geformuleerd: der tijd meer vragenlijsten inge vuld kunnen worden dan bij ondervraging per persoon. Tijdens Set is dan ook niet ve rwondcrlijk dat de konklusies uit bet onder zoek te kort schieten of hier eh daar zelfs lachwekkend zijn. Zo wordt er uitgebreid stilgestaan bij Weers- en se izoens inv loeden met betrekking tot verschillende typen daders. De aangegeven oplossingen zijn van hetzelfde kaliber. In de no ta wordt bijvoorbeeld gesugge reerd, dat onveilige plaatsen on verlicht moeten blijven, om de nadruk te leggen op de onveilig heid. De nota lokte een reaktie uit van de Emanoipatiekammissie van de hogeschool en van het Vrouwen centrum, waarin nadrukkelijk de vinger wordt gelegd op de zieke plek. De gemeentelijke nota gaat namelijk uit van het onderscheid tussen objektieve en subgektieve onveiligheid. Qbjektief onveilig zijn dan de plaatsen, waar aan randing of verkrachting heeft plaatsgevondenwaarvan aangifte is gedaan bij de politie. Subjec tieve onveiligheid wordt afge daan als onrustgevoelens bij vrot wen, voortkomend uit hun psycho sociale konstitutie Hoewel de gemeenteraad akkoord ging met een aktieprogramma te gen seksueel geweld, vonden de genoemde vrouwenorganisaties dat de gewraakte nota geen uitgangs punt kan zijn voor beleidvoorne mens Het V rouwencentrum nam het initiatief een ander onderzoek te doen. De resultaten daarvan worden in september verwacht. Een gaar geleden bracht de afde ling Publieke Verken van de ge meente Tilburg een nota uït ge titeld 'Straten veiliger voor vrouwen'Dat het juist P.W. was die opdracht had gekregen voor het schrijven van een dergelijke nota is een positief aspekt. nor maal gesproken wordt allereerst gekeken naar opvangmogelijkheden voor slachtoffers van seksueel geweld Helaas ontbrak het de schrijver van de nota aan de noodzakelijke deskundigheid. Een treffend voorbeeld daarvan is de opgave van de voor het onderzoek ge bruikte literatuur; onder weinig kwam ook het meest omstreden on derzoek voor, dat vorig jaar is gepubliceerd te diep op de vragen kan wor den ingegaan. Maar omdat het in dit onderzoek gaat om de inventa risatie van de onveilige plek ken in Tilburg, niet erg zwaar, beeld des toegepast. vrouw een vragenlijst in, wordt met de hele groep nog over een groepsgesprek wordt men bo vendien gestimuleerd na te den ken èn te praten over het onder- Een nadeel is dat er niet die verspreid wonen over de hele stad? antwoorden zijn. Het voordeel van Dit wordt gekompenseerd door de groepen zó te kiezen, Het onderzoek wordt uitgevoerd door twee onderzoeksters in sa- Er is voor gekozen, lijk vrouwen in groepsverband aan aan het onderzoek te laten mee- 2.In hoeverre en hoe houden zjj 3.Hoe zou volgens deze vrouwen de veiligheid buitenshuis ver groot kunnen worden? het onderwerp doorgepraat, met name over die aspekten, die weegt dit nadeel Om een juist te krijgen van de onvellig- heidsbeleving van vrouwen is het belangrijken een groot aantal vrouwen te ondervragen, taal aantal vrouwen, werkt aan het onderzoek zal ruim een aantal Tilburgse vrouwen van verschillende leeftijden, met ver schillende woon- en werksituatie, boven de tweehonderd komen te liggen Een ander mogelijk nadeel is dat op deze manier alleen vrou wen worden benaderd, groepsverband iets doen (al is dat koffie drinken in een buurt- M.

Vrouwenkrant Tilburg | 1986 | | pagina 4