het ritme van het wachten 18 zusterbladen De Venus van Milo inde betonmolen. 'De Venus van Milo in de is een boek dat zon pagina s toch niemand fluisterde ik met Dit artikel kan Anne Smit Noten plank voor het onlangs versche- De titel van dit artikel is Verschillende stuk van een Monica van As- Paemel in de iets erotiek rekent: naar maar in is het een sen en elke bewegwijzering ontbreekt. In van seksualiteit die moet vorm Gordon langs de passie die 9 februari water het kind niet moet worden den vrouwen '80 werken ero- ve r- schil Milo in de betonmolen' daagt de erotiek niet passief ondergaan kan wor- Kontrast, vaagheid, tijdsge- het detail en onafheid bruik (vergelijk de Venus van Milo zelf) zijn enkele van de aspekten die meer dan de harde tegenstel lingen en het rechtstreekse ef- fektbejag van de pornografie, het erotiese vormgeven. glanzende ogen'. worden gezien als een spring- nen boekje de betonmolen kongresbundel van de Winteruni- versiteit Vrouwenstudies: op weg. betonmolen Selma Leydesdorff en Aafke Steenhuis in De Groene Amsterdammer 1 983 1 of, zoals Linda Gordon het omschrjjft, 'vrouwen die met blote borsten Projet van juni brengt artikelen over een ruiloppassysteemde uitreiking van de Joke Smitprijs, eetverslaving en de jaarlijkse heksennacht en lang haar in een weide dan- (2). Nog steeds is men daar niet geheel van teruggekomen: iets als SM is weliswaar een dicht bij. Sinds enkele jaren daagt lang zaam het besef dat met het bad- vaak beschreven als het op lossen van spanning, het geval van een erotische ervaring wil je helemaal niet verlost worden van die lezeres uit spanning te durven voelen en neemt haar alvast mee fer zijn. Een gesprek met de Amerikaanse feministe Linda "Seks wordt als Katijf, de Vrouwenagenda en Diva gevoerd. In 1983 schreef Karin Spaink een artikel over erotiek in de Vrouwenagenda 1983, blz. 249. Zjj voegt aan het wach ten de voldoening toe, wat Spaink niet meer tot de Karin Spaink/Passie BV. Uitg. SUA, 48 ƒ15,— ging om subjekt en objekt samen te laten vallen. 'De Venus van Umo j a nr. 3 van dit jaar schrijft onder andere over de zwarte vrouwendag met het thema 'Zwarte vrouwen in beweging in Neder land', een symposium over turkse weglopers/stersde organisatie van 8 maart in Arnhem. Het mei/juninummer van Confetti heeft interviews met Gonnie Scholten'van Iterson, theologe, Muriel Mazure, die 'centraal woont' en Erica van Capelle, chauffeuse op een rolstoelbusje en een artikel over het Festival der liefde. opwinding." (blz. 27) (1) Een term van Gayle Rubin. (2) Uit: Iedereen wil slachtof- der braaf te zjjn tegen de schenen zal schoppen. aan dit gevaar ontsnapt; is een dwaalboek geworden, tuin met vele bloemen waaraan je naar believen kunt ruiken vormloos flodderig restje van een ballon is geworden. 'De Venus van Milo' "Mmmh tussen lust en erotiek, het verschil tussen het mannelij ke kjjken en het vrouweljjke emo tionele samenzijn en over het vraagstuk van de objektivering van het vrouwelijk lichaam wer den op verschillende plaatsen een negental hoofdstukken leidt Spaink de lezeres rond langs de samenstellende elementen van de In volle vrijheid kan de lezer es het geheel op zich laten in- foto's en afbeel- voor het oog: dingen verdiepen de analyse en voegen er de ervaring van ero- een geslaagde po- ontleend aan weggegooid. De herwaardering van de erotiek is in volle gang, durven hun ogen openen voor de lustvolle blik, het korset van de ge- en verbo den wordt van enige baleinen ontdaan en de eerste stappen naar een prikkeling der zinnen worden gezet. In het begin van de jaren begon de golf van de nieuwe tiek; diskussies over het Erotiek is lange tijd een zwaar- delen van het artikel zijn hierin integraal overgenomen. In de inleiding van het boek erkent Spaink dat het gevaar van een analyse van erotiek is, dat je er alle leven uit zuigt tot het een bloedeloos, 'De Venus van Milo in weer te Naast een genot om te lezen is het boekje ook een lust de vele illustre- beladen woord geweest binnen de vrouwenbeweging. Alles wat maar zijdelings met (mannelijke) seksu aliteit te maken kon hebben, werd angstig verworpen of ten minste met argwaan bekeken, sociaties met pornografie en haar onafscheidelijke maatjes prostitutie en verkrachting wer den al snel gelegd. Vrouwen gin gen op zoek naar hun eigen sek sualiteit, wat al snel resul teerde in vanilleseks rende teksten, kunnen, maar liefst niet te tiek aan toe:

Vrouwenkrant Tilburg | 1986 | | pagina 18