12 vakbeweging privé/ publiek de franse adel, Hoe tine beweging en de socialistiese be- niet meer een sentiment dat wel Het zonder dat aan had de van De konklusle moet dus zijn dat eenmaal in kleur en in klasse. van is een aan is illusie soon werd tenshuis het moet de recht. Overeenkomsten met de vakbewe- Is de an- een maat- heeft de vakbe- om In de SER doen dat niet vrouwen trekt bewoonsters is niet bedreigend. 'vrouwelijke' vergeten wordt, (de angst voor Neelie) is onte- Een gemeenschappelijk belang, waarin alle vrouwen haar indivi dueel belang herkennen, Een krachtdadige orga nisatie moet dus een samenbun- Het is dus zaak om de scheiding privé publiek niet te maken, dit is al eerder gezegd- er geen strategie denkbaar is, als de reproduktieve taak vrouwen binnenshuis uitgangspunt Het ligt voor de hand om de blik te richten op het werk bui- weging bijvoorbeeld ook aktief op het gebied van woningbouw en spaarinsteilingenHoewel badhui- eethuizen als idee afkom- huizen wordt aangetroffen. mag duidelijk zijn, dat de maat schappij zich daar niets van een subkultuur van eiland- gingsvoorstellen goedgekeurd, de arbeidsburos gaan akkoord met (massa)ontslagen, de vakbeweging een grote vinger in depap bij belde organisaties. De invloed van de vakbeweging is gestruktureerdgeaksepteerd en tamelijk beperkt. ging liggen voor de hand, vakbeweging eigenlijk wel een doelmatige organisatie? De vakbeweging streeft een dere maatschappij na, schappij, waarin werknemers eige naar zijn van/invloed hebben op van Individuele belangen, alleen vanwege de motivatie, maar ook omdat het gemeenschap pelijk belang duidelijk moet zijn. In een algemene organisatie van vrouwen lopen de belangen teveel uiteen. Vrouwen verschillen nu voorman van van mensen. sig waren van wat toen nog de bourgeoisie heette, dit lachwekkend klonk, socialistiese beweging oog voor het belang van deze voorzienin gen bij het streven naar dere samenleving. In 1917 kwam daar een einde De socialisatie van vrou- in vrouwen vrouwen op haar werksoort. De grote fout van de vakbewe ging is geweest dat zij -welbe wust- een scheiding hebben aan gebracht tussen de publieke sfeer en de privé sfeer. In het begin van de eeuw waren de vak- zen en maar -en melijk een gekonstrueerde schei ding, en wel een door mannen ge- deling zjjn van overeenkomstge individuele belangen. Bovendien 'tegenstander' aanwijs baar zijn. Een organisatievorm die hieraan voldoet, is die van het netwerk. Deze organiseert Vereniging van Vrouwen met een Academische Opleiding bracht in haar gesprek met Informateur de Koning ter sprake, dat er kres- jes moeten komen bij bedrijven en instellingen, zodat het voor man nen ook gewoon wordt kinderen In de per- De vrees dat daarmee van de Miranda, de socialistiese beweging, dit verwoord door de gezinsldeo- logle te omhelzen. De bad- en de eethuizen werden hoogstens nog als aanvulling gezien op wat ei genlijk in het gezin thuishoorde. De vakbeweging streeft nu nog aleen naar machtsposities in de strikt publieke sfeer. Belangen behartiging vindt vrijwel uit sluitend plaats wat betreft in komenspositie en arbeidsomstan digheden. De privé sfeer wordt niet meer als essentieel gezien voor de maatschappelijke positie Illustratief hierbij is het streven naar arbeidstijd verkorting. Ooit geopperd door de vrouwenbeweging als enige ma nier om werk binnen- en buitens- De tegenstanders, viel onder het mes van de guillo- een an- en toch heeft De scheiding binnenshuis/ buitenshuis, privé/publiek is na wen staat dit soort gewelddadige oplossingen in de weg. De meest vriendelijke variant is het terug trekken op een eilandje, -het 'doen' met mannen-, huls te delen, weging zich de ATV toegeëigend de werkloosheid te bestrijden. zomaar. De konstrueerde scheiding, féltelijk dat is, zullen we later nog zien. Belangrijk is dat een organisa tie in het algemeen, dus ook een van vrouwen, voldoet aan de voor waarde dat het een vereniging is Niet het gebruik van produktiemidde- len. (Machines, gebouwen ed) 100 jaar vakbeweging heeft opge leverd, dat zij medeverantwoorde lijk is voor de samenleving, waar tegen zij zich verzet. Zij is ge sprekspartner geworden van over heid en werkgevers, bevoorbeeld worden de bezuini-

Vrouwenkrant Tilburg | 1986 | | pagina 12