11 1 STRATEGIE VAN DE VROUWENBEWEGING véronique nas en marlies van aerde T G <S e> m VmWEmKUMENTAmsENTRUM J wen is ben dan zullen de betrokken vrouwen Het grote verschil dat werkt. op gericht is de macht het kapitaal te breken is de vakbe- Te konkluderen, hoeveelheid werk ver- dus de Als zetten binnenshuis. in zover- Het andere uiterste is voor de en of die zit een revolutionaire beweging tot nu kent mentair of niet. wanneer het zien en zwijgen De organisatie, die er bij uitstek stand vergeleken met de verhouding tussen arbeid en kapitaal. daar de oorzaak van is, dergelijke belemmeringen ook een suksesvolle strategie voor de dan kies je wel wikkelde tegenstander: 43 M R maatschappelijke positie en je wilt dar verandering in brengen, een heel inge- De man/vrouwverhouding wordt wel eens -en niet onterecht- Vrouwen zijn geneigd daar hun identiteit aan te ontlenen (echtgenote, moeder). Als dat het zelfbeeld is van je NIEUWLANOSTRAAT s u vergeefs op zoek zjjn naar een ge meenschappelijk belang. Daarnaast zagen we vorige keer al dat vrouwen zich eerder orga niseren op wat ze zijn, dan op en heo verlammend 5 0 3 8 organisatie B vrouwenbeweging in de weg staan. De konstateringdat de stra tegie, die tot nu toe werd ge volgd, geen resultaat zal heb ben is misschien wel pijnlijk, maar noodzakeljjk, streven naar maatschappelijke veranderingen serieus genomen wordt. een mitrailleur in handen van Horen is de weg van Een logiese stap is dus te kij ken naar een tussenweg, parle- dat vrouwen wonderlijk. De vrouwenbeweging streeft verandering na van de maatschappelijke positie van vrou- Het is duidelijk dat,als dat het doel is, het gemeenschap pelijke van vrouwen wordt verengd. Een van de weinige dingen, die vrouwen echt gemeen hebben, tussen wat mannen doen en wat de minste weer een enorme heeft in de geschiedenis nogal eens z'n nut bewezen. zaam) moet wel een bijzonder on derdrukkende vader hebben gehad, wil zij in de beweging worden ge- aksepteerd wat ze doen, namelijk iedere morgen tegenover je aan het ontbijt. Die moeilijkheid wordt door de len van de vrouwenbeweging onder- Er zijn voor dit probleem radikale oplossingen denkbaar. De baarstaking bijvoorbeeld. Ofde oplossing die Shulamith Firestone aandraagt: als vrouwen bezit ne men van de voortplantingstechno logie worden mannen overbodig. Een andere oplossing stamt uit de dagen van de Franse Revolutie. weging. De strategie van de vak bonden zou voor het bepalen van de strategie van de vrouwenbewe ging van belang kunnen zijn, die strategie tenminste effek- tief is geweest. Daarom bekijken we in dit artikel de suksessen dat ze zullen gaan menstrueren, menstrueren of gemenstrueerd heb- En om daarop een strategie te formuleren is natuurlijk niet mogelijk. Wanneer het doel is, de positie van vrouwen te verbeteren, vrouwen doen,is -maatschappelijk gezien- dat vrouwen eventueel naast het werk buitenshuis, ook van de vakbeweging en, re die achterwege zijn gebleven, proberen we te achterhalen wat 'anders' moeten worden, bekende mentaliteitsverandering, heeft geen zin. strategieën die zoiets beogen, zijn tot mislukken gedoemd. De ziel zal dan uitein- delijk in lijdzaamheid worden be zeten. De hedendaagse vrouwenbeweging organiseert vrouwen op haar vrouw-zjjn, waarbij de verschillen tussen vrouwen onderling worden verdoezeld. Dat is ook niet ver- meeste van ons te bloeddorstig:

Vrouwenkrant Tilburg | 1986 | | pagina 11