een te volmaakte afrekening met het leven 16 may sartons «a reckoning» wordt vertaald kan leiden zonder aan anderen te denken» «dit is de allereerste keer dat ik mijn eigen leven Ze be- In zyn boek sluit tot het laatste. Alle ver- ze velende verplichte taken kunnen on- nu opzij worden geschoven, zodat bewuste er tijd vrijkomt om op zoek Aan het einde komt alles toch te beeldt een buitengewoon vloeien- gaan naar de essentiële relaties nog goed. de toestand uit: in het leven. En zo ontwikkelt Een centraal thema in het boek ik weet, van ik Laura ontdekt dat maar wat ik alles maar wordt haar niet in dank Toen Laura nomen afgenomen door verschillende fa- twee Jaar lang met tbc in bed alles milieleden moest liggen, probeerde haar wat ik, moeder Ella zoveel mogeiyk bjj voel denk len komen: dit alles is de in houd van het onbewuste." 1 Ongetwijfeld heeft deze visie haar weg te houden. Toen Laura's A Alicia, was moeder er als de Reckoning punt echter duidelijk: "Dit is in de Verenigde Staten verscheen breken Laura probeert aan het aan anderen te denken. En dat Hjk steun te verlenen tjjdens enkele ben ik ook van plan te doen." riet Moors,die bang is dat de het on- leven besteedt Laura zoveel mo- gelijk tijd aan de 'echte rela- Juist met vrouwen zal betekenen. beleeft Laura haar meest intieme In die dagen reali- omdat volgens haar, momenten Harriet Moors, die erover denkt de ervaring van het ven vrouwen vrouw-zijn met elkaar delen. Met waren bllceren ze een bij Ben bereikt die overboord kingen en haar gesprekken met de Hij is ho- innig kontakt. Toen bleek toch onvermijdelijke familieleden moseksueel en kan zich erg goed slaagt ze erin met iedereen in in anderen inleven. het reine te komen, ten van kritiek. te bewerkstelligen. spanningsverhouding met haar o- visie die uit haar, verheersende nu dementerende zware onderwerpen behandelende, moeder wordt in deze dagen lang- Ook 'A Reckon- boeken spreekt. Ze ziet in dat ze Steeds weer komen zaam ontladen. ing kan kiezen het leven dan over de dood. Mij te le en spannende dagen, waarin ze op de uitslag van een lichamelijk derzoek wachtte. 'Der Geist der Psy chologie' geeft Carl Jung de volgende omschrijving van het het onbewuste de allereerste keer dat ik mijn eigen leven kan leiden zonder leert haar moeder begrijpen en kan haar leven kalm loslaten. Hiermee kom ik bij enkele pun- Sarton is veel delijke afrekening van haar leven (3) Ook de pu- Tijdens haar overden- A Reckoning Zij heeft gehoord dat wat mijn zintuigen hebben waarge- maar wat niet opgemerkt is door mijn bewuste geest; de zestigjarige hoofdpersoon uit tussen zich terug trekken in het sterven alle niet wezenlijke dingen, alle verplichtingen slechts ballast, geroemd om de positieve levens- vaak toch publlkatie van haar boek haar relatie met Fern niet haar overleden echtgenoot Charles, maar Ella haar grote liefde is geweest. ties': haar studievriendin Ella, haar tante Minna, de lesbiese Het was moge lijk dat ze een kwaadaardig ge zwel had. heeft en besluit haar eigen dood te sterven. Laura's uitdrukkelijke wens 'het op haar eigen manier te doen na even en dat binnenkort in vertaling zal uitkomen bij Sara. (2) Sarton een autoblografies boek te een uitein- zus Jo een verhouding kreeg met moest worden gegooid, dat ze geen kanker had, niet bijzonder opgelucht. Soortgelijke ervaringen heeft Laura Spelman, een keer naar het bewustzijn zul- alles waarvan die zich geblok keerd voelen in hun verlangen om eind van haar leven zoveel moge- einde van kippen by om die relatie te ver haar zoon sen vrouwen. May Sarton beïnvloed by het schryven van haar roman nu ben vergeten; wil en er herinneringen en ervaringen me eens bewust was, haar sterven zich tot een leven, meer dan het leven zelf. seerde ze schreef deze roman me herinner, doe; alle toekomstige dingen die binnen my vorm aannemen en op zich hoe ze wilde le ze kanker was ze ven zo goed als ze kan. In de laatste maanden van haar is eerder een boek over aan Har- een boek dat in 1978 vormen de emotionele banden tus- boven en tenslotte weet Laura maar waaraan ik op het ogenblik niet denk; alles waar- onwillekeurig en zonder er aandacht aan te schenken, Laura in haar laatste dagen met hun liefdevolle zorgen te om ringen. Laura maakt haar stand- tot een synthese te komen:

Vrouwenkrant Tilburg | 1986 | | pagina 16