dus samen stemmen? I; samen wonen 9 annc smit voorlichtingsbijeenkomsten wie mogen stemmen? IUKWIIIHM'I' '«I'S MMIUlo"1' is geble- waar de Het Centrum voor Buitenlandse Vrouwen organiseert de volgende voorlichtingsbijeenkomsten: deze dat Tijdens deze bijeenkomsten zal de groepen tevens worden gewezen op de aktiviteiten die de gemeente organiseert en waaraan zij ook kunnen deelnemen. lisS De gemeente geeft folders uit in twaalf talen, waaronder turks, arabies, chinees, portugees en servo-kroatiesmet informatie over de gemeenteraadsverkiezin gen. Deze folders zjjn verkrijg baar bij het gemeentelijk informa tiecentrum aan het Stadhuisplein. 1 mrt 1 A 00-1 6.00 u Noordstraat 89 Tweede bijeenkomst voor Marok kaanse vrouwen. Hier zal aan dacht worden besteed aan het stemmen. Tevens is het de bedoe ling vrouwelijke leden van poli tieke partijen uit te nodigen om met hen over hun programma en beleid te praten. (Bij het ter perse gaan van deze krant was het nog niet zeker of dit kon doorgaan (Bron: Nederlandse Staatscourant, 19 Juli 1985) 4 mrt 13.30-1530 Noordstraat 89 Voorlichtingsbijeenkomst voor alle vrouwen van andere nationa liteiten. Het programma van groep is ongeveer gelijk aan van de turkse groep. 22 feb 14.00-16.00 u Noordstraat 89 Bijeenkomst voor marokkaanse vrouwen. Tijdens deze bijeenkomst zal verteld worden wat een ge meente is en hoe deze funktio- neert en verder welke politieke partijen er in Tilburg zijn en wat zij tot nu toe gedaan hebben voor bui tenlanders 22 feb 15.00-17.00 u Noordstraat 111 Bijeenkomst voor turkse vrouwen. Op deze bijeenkomst zal aandacht worden besteed aan het belang van het stemmen, hoe een gemeen te funktioneertwelke politieke partijen er zjjn in de gemeente, wat zij tot nu toe gedaan hebben en beloven te doen. Ook zal hier wat aandacht worden besteed aan het stemmen. Niet-nederlandse kiezers moeten aan de volgende voorwaarden vol doen om kiesgerechtigd te zijn: Op de dag van de verkiezinge’n moeten zjj de leeftijd van 18 jaar hebben bereikt. Tot op de dag van de kandi daatstellingen (4 februari 1 986) moeten zij gedurende een onafgebroken periode van ten minste vijf jaar ingezetene van Nederland zijn, d.w.z. opgeno men zijn in enig bevolkingsre gister. Zij moeten beschikken over een geldige verblijfstitel op grond van artikel 9 of 10 van de Vreemdelingenwet of (voor de onderdanen van lidstaten van de E.G.) op grond van het ver drag tot oprichting van de EEG of het verdrag tot oprichting van de Benelux Economische li nie. Uitgezonderd van stemrecht zijn de volgende kategorieën niet- nederlandse kiezers: - degenen die werken bij volker rechterlijke organisaties; - militairen van een ander land bjj een NATO-onderdeel gelegerd in Nederland; - mensen werkzaam bij diplomatie ke en konsulaire vertegenwoor digingen alsmede hun gezins leden Voor het eerst zullen dit jaar buitenlanders mee mogen doen met de verkiezingen. "Samen wonen, samen stemmen" geldt vooralsnog echter alleen voor de gemeente raadsverkiezingen. Enkele Til- burgse partijen hebben buitenlan ders kandidaat gesteld (CDA: H. Binderhagel op 10, PvdA: 0. Is- kenderkaptanoglu op 9, VVD: mevr. L.K. Li op 8). Heeft dit invloed op het stemgedrag of zullen de buitenlandse kiezers zich laten leiden door de partijprogramma's? Hoe zal de opkomst zijn? Uit zweeds onderzoek (geci teerd in Rath: "Hoe stemmen im migranten? De ervaringen in en kele Europese landen) ken dat in de steden, immigrantenpopulatie groot is en waar in het algemeen de immi granten beter georganiseerd zijn, de opkomst lager is dan het ge middelde van de etniese kiezers. Behalve bij de Turken was de op komst bij vrouwen niet minder dan die by mannen. In Nederland is de opkomst laag: bij de deel- raadsverkiezingen van 1980 in Rotterdam ging gemiddeld 40% van de kiesgerechtigden stemmen, maar van de buitenlanders kwam niet meer dan 12% op. Vooral de buitenlandse vrouwen lieten het afweten. De gemeenteraadsverkie zingen in Leerdam geven echter een ander beeld: 55% van de bui tenlanders heeft daar gestemd. Hoe zal het stemgedrag zijn? Uit onderzoek (gedaan in Zwit serland, Zweden, Groot-Brittan- nië en Nederland) is gebleken dat de etniese stemmen over het algemeen naar de sociaal-demo- kraten gaan. Het plaatsen van een etniese kandidaat op de lijst kan echter invloed hebbenvooral als het gaat om iemand die ak- tief is in een immigrantenvere niging (de VVD-ster mevrouw Li is bestuurslid van de Chinese Gemeenschap in Tilburg, de CDA- er Binderhagel zit in het be stuur van de Welzijnsstichting Surinamers in Tilburg). Het is niet erg waarschijnlijk dat de uitlatingen die de verschillende politieke partijen in hun pro gramma's doen over etniese groe peringen, veel invloed zullen hebben. Iemand die de partijpro gramma's in een bepaalde plaats moest vertalen, zei hierover: "Ze beloven allemaal hetzelfde met enkele nuanceverschillen in taalgebruik; hoe ik die in mijn vertalingen moet zetten weet ik echt niet!" Over het algemeen kan worden gezegd dat waarschijnlijk in geen enkele plaats de groep buiten landers zo groot is dat er in grijpende wijzigingen in de zetel verdeling tot stand zullen komen. Hetgeen niet wil zeggen dat po litieke partijen zich niets aan buitenlandse kiezers gelegen hoeven te laten liggen.

Vrouwenkrant Tilburg | 1986 | | pagina 9