gezondheid 5 p en x vrouwen is daar Elly van Luyk-van Reedt Dortland is na een periode van Ij jaar raadslidmaatschap tot lijsttrek- ster gekozen van d'66. Betekent dat ook dat zij haar stempel heeft gedrukt op het programma van haar partij? "Natuurlijk heb ik er zelf aan meegewerkt, maar emancipatie is niet voldoende tot zjjn recht gekomen, het is niet geïntegreerd in het hele programma Elly heeft zich ingezet voor het in het leven roepen van een overleg van vrouwelijke raadsle den. "Dat is niet gelukt. Ik heb het verschillende keren gepro beerd, maar altijd waren er wel een paar vrouwen die geen tijd hadden. Dus toen dacht ik: laat maar. Maar de volgende periode zal ik het zeker wéér proberen." Verschillende partijen propa geren roldoorbrekend onderwijs, ook d'66, maar verzuimen aan te geven hoe dat zou moeten: "Dat is ook heel moeilijk, je bent af hankelijk van de leerkrachten. En die zijn vaak zelf nog zo tradi tioneel. Die moeten eerst eens nadenken, voordat ze het ook o- ver kunnen brengen. Je kunt wat doen met leermateriaal, maar dat is nog maar mondjesmaat ontwik keld. Laatst was er een overleg van de raad met direkteuren van basisscholen, en daar werd zo'n vaag verhaal gehouden over rol- dorbreking dat ik gezegd heb, dat ik daar echt niets mee kan." Omdat ze pas anderhalf jaar in de raad zit kan ze niet goed zeggen of en wat ze bereikt heeft, maar wèl over wat ze de komende vier jaar wil gaan doen: "Er moet meer openbaarheid van bestuur komen: ook niet-raads leden moeten deel uit kunnen ma ken van de kommissies en het spreekrecht voor belanghebbende burgers moet worden uitgebreid. En natuurlijk de emancipatie. Dat gaat nou wel aardig, maar het moet veel verder doordringen in het hele beleid. Werkgelegenheid bv. Of het personeelsbeleid van de gemeente. Vrouwen moeten door het hele bedrijf meer en hogere funkties krijgen. Daarmee hebben we nog een lange weg te gaan. Kijk maar naar de gemeenteraad: 11 vrouwen is niet genoeg, dat moeten er de helft zijn!" Het CDA vraagt in haar program ma meer aandacht voor slachtof fers van seksueel geweld. Vreemd is dat ze dat onder het hoofd stuk gezondheidszorg laten val len. Daarnaast meent het CDA dat de bestaande instellingen niet genoeg inspelen op de specifie ke behoeftes van vrouwen. Initi atieven mbt. direkte hulpverle ning therapiecentrumreden goede voorlichting (Vrouwen- zondheidshuis red krijgen dan ook de steun van het CDA. Ook Klein Links en d'66 zeggen die steun toe Wij vinden dat die steun ook ver taald moet worden in betaalde arbeidsplaatsenDat is de enige garantie dat de inzichten, die zijn ontwikkeld binnen de vrou wenhulpverlening, worden behou den en de kontinuïtelt wordt ge waarborgd. Betaald werk voor vrouwen, die nu vrijwillig het therapiecentrum en het vrouwen- gezondheidshuls draaiende houden ligt ook voor de hand wanneer beide Instanties betrokken wor den bij de 24-uursopvang speci aal voor vrouwen. Andere belangrijke punten op het gebied van de gezondheidszorg: *In verband met de konfessiona- lltelt van de ziekenhuizen dient de gemeente voorzieningen in het leven te roepen voor zwangerschapsonderbreking. "Vestiging van vrouwelijke huis artsen moet worden bevorderd. (PvdA en Klein Links) "Ui tstrjjkjes en zwangerschaps- teste moet gratis uitgevoerd worden door een vrouwelijke arts van de GGD. •Er moet onderzoek gedaan worden naar de oorzaken van de sterf tekans van kinderen uit etnie- se groeperingen. (Is 2 maal zo groot). Dat onderzoek moet ge daan worden in overleg met Centrum Buitenlandse vrouwen de vrouwengroepen van o.a. Su rinaamse en antilliaanse vrou wen. De resultaten van zo'n on derzoek moeten ongeacht de fi nanciële konsekwenties tot ver betering lelden. Voor verpleegsters in avond en nachtdienst moet vervoer be schikbaar worden gesteld. "De ombudsvrouw van het Werk- gelegenheidsinstituut (zie on der 'Werken' heeft ook tot taak de ontwikkelingen te volgen en zo mogelijk te sturen, die nu leiden tot mannen in hogere funkties in de traditionele vrouwenberoepen in de gezond heidszorg, èn de verslechteren de positie van de alpha-hulpen Het CDA maakt zich ook zorgen om eerstgenoemde ontwikkeling en wil daar een halt aan toeroepen. (Zie ook bij 'Werken') Ineke Zwennes staat zesde op de lijst van Klein Links. Met één zetel meer in de raad gaat Ineke deel uit maken van deze fraktie. Waar gaat haar belangstelling naar uit? "Zoals de meeste vrou wen is dat natuurlijk welzijn, maar ook de financieel ekonomle- kanten, de lasten voor de bur gers. Al is het wel marginaal, wat je daaraan kunt doen. Kijk maar hoe het kollege onze voor stellen heeft afgewimpeld." Ineke is afkomstig uit de PPR, heeft zich ook landelijk met de PPR-vrouwengroep bezig gehouden. Vindt ze dat de PPR in het geza menlijk programma herkenbaar is? Ja hoor, we hebben eerst in de afzonderlijke partijen de hoofd punten vastgesteld en daarna is en dat is een langdurig pro ces geweest, het gezamenlijk pro gramma vastgesteld." Ondanks dat alledrie de par tijen hun feminiserlngskongrs achter de rug hebben, staan er toch maar weinig vrouwen op de lijst. Hoe komt dat? "We streven naar een 50/50 verdeling, maar het samengaan van de drie partij en heeft daar een nadelige in vloed op gehad. Op de lijst moes ten eerst twee PSP-ers, dan een PPR-er, een CPN-er, dan weer een PSP en vervolgens pas weer ie mand van de PPR. Er hebben zich bovendien niet zoveel kandidaat gesteld, al wel naar gehengeld." Is dat niet een uitstekende reden om als vrouwen van de drie partijen bij elkaar te gaan zit ten? "Nou ik weet niet of dat zoveel invloed heeft. Landelijk bij de PPR zag je dat ook niet. Hoewel er veel vrouwen hartstik ke aktlef en betrokken waren heeft dat toch niet geleid tot meer kandidaatstellingen. Maar Paula (Sukel) en ik gaan er de komende tijd wel aantrekken."

Vrouwenkrant Tilburg | 1986 | | pagina 5