algemeen 4 en vrouw moet aan een het er Alphen en Kiel Berkel Enschot Diessen Dongen Gilze en Rijen Goirle Haaren Loon op Zand Moergestel Oost en Middelteers Udenhout Hoge en Lage Mierde 10- 1 11- 2 10- 1 16-3 18-1 16-1 11- 0 14-3 9-2 9-2 12- 1 9-2 Op Tilburg na zijn het alleen Oisterwjjk en Hilvarenbeek die meer dan 20% vrou wen in de raad hebben. Tilburg is in brabant de gemeente met het hoogste percentage vrouwen Ir- d< raad. De omgeving doet heit een atuk slechter. Hieronder volgt, een opsom ming van de gemeenten-in-de-buurtdie minder dan 20% vrouwen in de raad heb ben, met daarachter de m/v-verdeling. Ze vindt dat de emancipatie- kommissie niet goed werkt:"Alles bljjft daar maar hangen, emanci patie zou in alle kommissie een plaats moeten krijgen. Nu heeft de emancipatiekommissie een fe- ministies imago, en dat spreekt maar een kleine kring mensen aan. Als dat verandert zal er ook meer sprake zijn van aksepta- tie. In de Koerier was te lezen dat ze graag wethouder wil worden. Dat wil ze recht zetten:"Ik zeg nooit, nooit, maar op dit moment zeker niet, daarvoor hebben mijn kinderen mijn aandacht nog teveel nodig". Voor het eerst dit jaar is er sprake in Tilburg van facetbe leid: Alle gemeentelijke diensten moeten geld uittrekken voor e- mancipatleak tlviteitenƒ5000,- per zorggebied moet daaraan wor den besteed. Wij verstaan iets heel anders onder facetbeleid: *De gemeente zorgt de middelen in gelijke mate worden toege deeld aan vrouwen. Dat zal bevorderd worden wan neer alle gemeentelijke nota's beleidsvoornemens worden voor zien van een toevoeging, waarin duidelijk wordt wat de konsekwen- ties van het voorgestelde beleid zijn voor vrouwen en voor mensen uit de etnlese groepen. In dat geval zal het immers meteen dui delijk zijn in welke mate de fi nanciële middelen ook ten goede komen aan beide groepen. Dan pas- ook kan er sprake zijn van een echt emancipatiebeleid. te stemmen. Niet omdat vrouwen van nature de 'betere mensen soort' zouden zijn, maar omdat zij meer oog hebben voor zaken, die voor vrouwen belangrijk zijn. Wan neer vrouwen op zulke zaken wor den aangesproken zal daar een feminiserende werking van uit gaan. Ank van Blerck, tilburgs VVD-raadslid zegt als zij het heeft over de emancipatiekommis- sie:"Ik kan me goed voorstellen dat, onafhankelijk vanuit welke hoek je komt, je femenistieser wordt, als je je veel met eman cipatie bezighoudt." Ook betekent meer vrouwen in de fraktle meer invloed. Niet alleen in de gemeenteraad, maar ook binnen de diverse politieke partijen. Een gemeenteraadsfrak- tie die voor de helft uit vrou wen bestaat, zal ook gemakkelij ker het emancipatiebeleid als vanzelfsprekend in het partij programma geaksepteerd krijgen. En dat is geen overbodige luxe als je de programma's voor de komende raadsperiode bekijkt. De formuleringen lopen sterk uiteen, maar geen van allen wekt ons enthousiasme. De visie op emancipatie ontbreekt bij alle partijen. Wèl worden een aantal beleidspunten genoemd, die vrij wel niet meer zijn omstreden, maar van visie is niet echt sprake. Al worden er wel pogin gen ondernomen om het gebrek aan visie te verhullen door in algemene zin beschouwingen ten beste te geven. Zo legt Klein Links (de sa menwerking van PSP, PPR en CPN) een relatie tussen kapitalisme en patriarchaat"Onderdrukking van grote groepen mensen is noodzakelijk om een dergelijk kapltal is tiesredsysteem in stand te houden. In zo'n samen leving is het niet te verwach ten, dat aan de onderdrukking van vrouwen door mannen werkelijk een einde kan komen." De PvdA vindt dat de "gemeente een eer ste verantwoordelijkheid heeft voor een aktief emancipatiebe leid." D'66 meent dat "emanci patie zich niet beperkt tot een bepaalde sektor van de ge meentelijke overheid, maar be hoort geïntegreerd te worden in het beleid van alle gemeente lijke diensten en instellingen." En de VVD ten slotte vindt dat het "er bij emancipatie in het algemeen om gaat dat vrouwen en mannen vraagtekens zetten bjj de vanzelfsprekendheid van hun po sitie in gezin en maatschappij." Er is in de programma's veelvul dig sprake van 'meer aandacht voor', het 'stimuleren van' of het 'bevorderen van', maar hoe dat beleid gestalte moet krij gen blijft in de meeste gevallen achterwege. Reden genoeg om vraagtekens te zetten bij de ver kiezingsprogramma's. Die vraag tekens zullen worden gezet de hand van onze visie op echt emancipatiebeleid. Mr.Ank van Blerck-Woerdman maakt al vijf jaar deel uit van de VVD- fraktie in de gemeenteraad. Aan haar vroegen we, wat ze het be langrijkste vindt, dat er in de afgelopen raadsperiode bereikt is op de terreinen, waar ze zich zelf mee bezig heeft ge houden (algemene beleidszaken en sociaal-kulturele zaken en wel zijn).: "Ik vind het belangrijk, dat er een begin gemaakt wordt met de 24-uursopvang en dat er eindelijk zicht is gekomen op het wijk-en buurtwerk, zodat je weet wie waar en waarmee bezig is. Verder vind ik het belangrijk dat er nu eindelijk babyopvang komt. Je kunt daar veel over zeggen en proberen regelingen te treffen met je echtgenoot, maar zonder babyopvang kunnen veel vrouwen het wel vergeten." "Daarnaast heb ik in de dere- guleringskommissie gezeten, die haar rapport onlangs heeft aan geboden aan B&W. Ik vind dat belangrijk, ook in verband met de vereenvoudiging van de om gang met het ambtelijk apparaat." In de volgende raadsperiode (ze staat 2e op de lijst) zou ze zich liever met wat konkretere zaken bezig houden, zoal ruimtelijke ordening. Niet met werkgelegen heid: "Daar kun Je alleen in de marge invloed hebben als gemeen telijke overheid. Alleen als werkgeefster ten aanzien van gemeentepersoneelHoewel ze niet vóór is dwingend voor te schrijven dat er meer vrouwen moeten worden aangenomen, ("Daar doe je de vrouwen geen plezier mee") vindt ze wel dat bij geble ken geschiktheid een worden aangenomen.

Vrouwenkrant Tilburg | 1986 | | pagina 4