big sister is watching you! M/V 50/50 M/V 50/50 3 feministiese blik op de verkiezingen een T *aerde en veromque nas s I marnes van VROUWEKCOKUMENTATIESEiVTRVM 9 Aktiemeer vrouwen in de traktie feit dat buitenlanders Aktie meer vrouwen in de traktie te gaan wor- gemeenteraad wethouders tweede kamer M 84,5% 91,1% 79,2% V 15,5% 8,9% 20,8% 0 L Evenredige vertegenwoordiging is volgens de vereniging geen wilde revolutionaire eis, maar "het is demokraties en recht vaardig dat vrouwen 50% van al le politieke funkties zullen gaan innemen." Vandaar ook de oproep om by de komende (gemeenteraads)ver- achterhalen wat de plannen voor de partijprogramma's doorgelicht. Daarom hebben we NIEUWlANOSTRAAT 43 8 S M 8 U,. R vergroten is het stemmen op de eerste onverkiesbare vrouw op de lijs tAls alle Tilburgse vrouwen dat zouden doen dan komt het aantal vrouwelijke raadsleden op 19. Daarmee zou een evenredige vertegenwoordiging (vrijwel) den gerealiseerd. Maar niet alleen evenredige vertegenwoordiging is een be langrijk argument om op een vrouw De Nederlandse Vereniging voor Vrouwenbelangen ijverde sinds de oprichting in 1894 voor het kies recht voor vrouwen. Toen dat doel werd bereikt is ze zich in blijven zetten voor de verbete ring van de positie van vrouwen via de politiek. Op 8 maart 1985 startte een werkgroep van de vereniging de aktie: M/V 50/50 meer vrouwen in de fraktie. Het doel van deze aktie is om zowel de politieke partijen als de kiezers er toe te bewegen meer vrouwen op ver kiesbare plaatsen te zetten dan wel te kiezen. Achtergrond van de aktie was de ondervertegenwoordiging van vrouwen in de politiek. De cij fers uit 1982 spreken voor zich: de komende viër jaar zijn, heb- Van een visie op emancipatie onze visie er maar naast kiezingen op een vrouw stemmen In Tilburg zijn er op dit mo ment 11 vrouwen in een gemeente raad die uit 39 leden bestaat. Als alle partijen na de verkie zingen hetzelfde aantal raads leden hebben als in de huidige raad dan zullen er opnieuw 11 vrouwen worden gekozen. De enige mogelijkheid om dat aantal te Het beleid op gemeenten ivo kan op allerlei terrein het leven van vrouwen beïnvloeden. Is er voldoende kinderopvang, wordt er bij de werving van gemeentelijk personeel het kostwinnersbeginse1 gehanteerd, worden er ruime middelen beschikbaar gesteld voor de volwasseneduka- tie? Om te ben we blijkt weinig of niets gezet Het gebrek aan visie in de pa rtij p rog rammas lijkt zijn oorzaak te heb ben in het gebrek aan invloed van vrouwen in de verschillende partijen Om die invloed te vergroten is het nodig dat meer vrouwen deel gaan uitmaken van de gemeente raadDaarom beginnen we dit verkiezingsnum mer met de aktie die de Nederlandse Vereniging van Vrouwenbelangen voert om vrouwen te bewegen op een vrouw te stemmenals de eerste vrouwen op onverkiesbare plaatsen gekozen zouden worden, dan bestaat de tilburgse raad na 19 maart voor bijna de helft uit vrouwen. Naast de eerste vrouwen op de lijsten komen ook de bedoelde vrouwen aan het woord. Vanwege de anciënniteit (ze is al 33 jaar raadslid) komt Miet van Pugenbroek wat uitgebreider aan bod. Tenslotte besteden we ook nog aandacht aan het dit jaar voor het eerst mogen stemmen

Vrouwenkrant Tilburg | 1986 | | pagina 3