welzijn kinderopvang 20 sta. Ik ben als Chinese vrouw ervaren: ik word uitgescholden opstraat. Hoe ziet ze het raadswerk? Als ik in de raad kom wil ik beginnen met drie dingen goed te doen. Je kunt beter een paar dingen goed doen dan 10 dingen globaal. Als ik dan meer ervaren ben kan ik ook meer gaan doen." Ze zit in het bestuur van de Lokale Omroep en in het lande lijk bestuur van de Stichting Chinese Gemeenschap"Dat kost veel tijd. Ik moet veel reizen: dan zit ik weer in Amsterdam, dan weer in Den Haag en dan weer in Rijswijk. Daarnaast ben ik moe der van twee kinderen. En dat is ook werk, vind ik". Thecla Li bezet de achtste plaats op de VVD-ljjst. Ze is de enige 'vrouw van kleur' die e- nlgszlns in de buurt komt van een verkiesbare plaats. Ze is afkomstig uit de Chinese gemeen schap Waar wil ze zich mee bezig gaan houden, mocht ze gekozen worden: "Vooral met emancipatie, niet alleen van vrouwen, want je moet niet gaan overdrijven naar het feminisme. Maar ook de jeugd en de bejaarden zijn belangrijk. En natuurlijk de minderheden. Ik vind wel, en dat vind de VVDook, dat je alle minderheden gelijk moet behandelen: niet alleen de erkende groepen (turken en ma- rokkanen) en tegen de rest zeg gen: je zoekt het maar uit, ie der voor zich en god voor ons allen. Of je nou uit oost komt of west, of uit zuid-Amerika dat mag niets uitmaken. In het VVD-programma wordt niet overdreven veel aandacht besteed aan etniese groeperin gen. Wat vindt ze daarvan? "Er staan misschien niet zoveel zin nen in, maar wel nuttige zinnen. Wat heb je aan theorie? Het gaat er toch om dat je de praktiese zaken goed regelt. De drie grootste partijen heb ben iemand uit één van de etnie se groepen op de lijst staan. Om die groepen te bewegen om op de eigen partij te stemmen? Denkt Thecla dat dat ook gaat lukken? "Ik hoop en verwacht het ook wel. Ik kan een stem geven aan de buitenlanders in de raad. Mensen reageren ook enthousiast als ze horen dat ik op de lijst Vier part ij en noemen kinderopvang in hun programma's. De PvdA vindt dat voorzieningen moeten worden uitgebreid en over de stad worden verspreid. De VVD is ook vóór een stimulerende rol van de gemeente omdat kinderop vang wordt gezien als voorwaar de voor deelname aan het ar beidsproces door iedereen. Zowel d'66 als Klein Links spreken van kinderopvang als basisvoorzie ning en streven naar uitbrei ding. Samen hebben deze partijen op dit moment een meerderheid in de raad. Geen wonder dat eind januari het voorstel om te star ten met baby-opvang het haalde. Wij vinden dat: *De uitbreiding van de voorzie ningen moet geschieden konform de behoeftepeiling van de Regi onale Federatie van Kindercen tra. (Jdagopvang, babyopvang, buitenschools in Noord (met betaalde krachten!) en geen be perking aan het aantal dagdelen op peuterspeelzalen, liever za gen wij een ombouwing tot Jdag- opvang ’De gemeentelijke diensten (Stad huis, WonlngdienstSociale Dienst, Energiebedrijven ed. zelf zorgt voor kinderopvang binnen haar gebouwen voor de eigen werkneemsters. De emancipatiegedachte leeft niet erg binnen de welzljnsin- stellingen. Een verzoek van de gemeente om aan te geven wat de instellingen aan emancipatie 'doen' werd maar door twee in stellingen beantwoord. Wij den ken dan ook dat je de instel lingen dwingend jnoet voorschrij ven om ten minste de helft van de financiële middelen aan te wenden voor vrouwen. De VVD vindt dat jongens en meisjes de zelfde kansen moeten krijgen 1 het jongerenwerk, maar het is de vraag of SJJT en de LeerWerk- plaatsen bv. dat willen reali seren. Zeker de laatstgenoemde voorziening biedt vooral jon gens goede vooruitzichten. Wij vinden dan ook: ’Dat de LWP's, die zich bezig houden met scholing en werk ervaring in meer techniese beroepen, speciaal gericht moe ten zijn op meisjes, in de vorm van kursussen, alléén voor meisjes op het gebied van tech niese basisvaardigheden en techniese beroepen. In het programma van Klein Links lezen we dat er voldoende midde len moeten blijven voor een ste- Hjk vrouwencentrum. Wjj pleiten ervoor dat het Vrouwencentrum dezelfde faciliteiten krijgt als bv. het stedeljjk bejaarden- en jongerenwerk. Dit houdt in dat er betaalde krachten komen in in het Vrouwencentrum voor: *De ombudsfunktle werkgelegen heid bij het Werkgelegenheids instituut. (Zie 'Werken') ’Voorlichting, verwijzen, onder steunen zelfhulpgroepen by het vrouwengezondheidshuls *Een dokumental is te van de he dendaagse vrouwenbeweging die een archief opzet hieraangaan- de; by het gemeentelijk archief kun je hiervoor niet terecht. ’Een vrouwenafdeling van het e- dukatief centrum. *De koördlnatiefunktle van de vrouwengroepen in het vrouwen centrum en daarbuiten. Het spreekt vanzelf dat de vrou wen uit etniese groeperingen de zelfde mogelijkheden hebben als hierboven omschreven. En dat geldt niet alleen voor turkse en marokkaanse vrouwen, die geor ganiseerd zijn in het Centrum Buitenlandse Vrouwen, maar ook voor Surinaamse, antilllaanse molukse en Chinese vrouwen. Ook moet de erkenning van de ei gen kuituur van etniese en an dere groepen, zoals potten bv. leiden tot het beschikbaar stel len van financiële middelen voor kulturele akt1viteiten

Vrouwenkrant Tilburg | 1986 | | pagina 20