12 I I O^MI 1 ik wel zal al u na uw wethouder, te gaan, ma- Kultuu rbe- zijn en zorgen dat we in de werkgelegenheid u belangrijke za- vrouwen gereali- worden Wat vindt werk, bv t rum? van wethou- een libe- en een a- u van vrijwilligsters- hier in het vrouwencen- Wat zijn voor kendie voor seerd moeten Waarom bent u na uw eerste peri ode als wethouder, niet opnieuw in het kollege teruggekeerd? dat ook moeilijk verdedigen. Ik heb de eer dus aan mezelf ge houden In 1981, de koalitie, der van raai in sociale vent, hard te zeggen. Ik heb een moment gedacht, ik nog blijven, vraagt dat, dus dan zullen ze liever hebben dat ik ga. Want mannen zijn ijdel genoeg om je plaats in te nemen. Dat was punt één. Punt twee van mijn overdenking was: ik ben 68 jaar. Punt drie was, dat er zoveel be zuinigd moest worden, waar ik niet achter stond en dan kun je Tessy van Dooren is het enig raadslid van de Algemene Bejaar denpartij Tilburg. Ook voor de volgende periode is ze lijsttrek- s te r Omdat er nu eenmaal meer vrou wen dan mannen zijn onder de ou deren vroegen we haar of de ABT een vrouwen par tij is."Nou, nee het is bij ons ongeveer 50/50. De vrouwen, die lid zijn van onze partij zijn vaak weduwen, maar van de echtparen houden toch in de meeste gevallen de mannen het kontakt. Maar als één van beide overlijdt, dan blijft de ander toch wel lid." Het is logies dat bij een b e - j aardenpartij het verloop groot is. "Maar gelukkig krijgen we er ook steeds leden bij. Je kunt je al 'oudere' noemen als je 55 jaar of ouder bent, maar dat be tekent niet dat als je jonger bent, geen lid zou kunnen worden van onze partij Belangrijk vindt ze dat het beleidsplan gekoördineerd be- jaardenwerk gereed is gekomen, met 24-uursopvang, maal tijd dienst en dat er gestreefd wordt om mensen zolang mogelijk zelfstan dig te kunnen laten wonen. Een ander punt:" Er komt een Woon- centrum in Tilburg voor ouderen, die wel zelfstandig willen wo nen, maar een aantal dingen ge meenschappelijk willen doen. Het is nog wel in een pril stadium; de mensen moeten er ook naar toe groeien. De plannen zijn wel al rond Wat vindt ze belangrijke punten voor de komende raadsperiode? "Er moet goede en goedkope huisvesting komen, de woonlasten moeten omlaag, de veiligheid op straat moet worden vergroot, er moet goed openbaar vervoer ko men, de toegankelijkheid van straten (trottoirs) en gebouwen meoet worden vergroot en verder vind ik rekreatie heel belang rijk. In buurtventra moet ook ruimte beschikbaar komen voor bejaarden. En er moeten volks tuinen komen voor die groep." Is dat raadswerk in je eentje niet erg zwaar? "Ja, daarom zou den we ook een raadslid extra moeten hebben, mevr.Strik staat tweede op de lijst, je kunt dan gewoon meer doen." "De bijstandsvrouwen hebben het verrekte moeilijk, die zitten aan het sociaal minimum. Maar alles kado geven is ook niet goed, want dat kweekt geen zelfrespekt. Als een bijstands vrouw een werkhuis heeft, dan ik haar niet aanbrengen, zit ik dan in de bijstands- kommissie. We moeten wel het kader van geen vrijwilligsterswerk laten doen, waar arbeidsplaatsen nodig zijn en waar die ook geschapen kunnen worden. Maar verenigingen kunnen niet draaien zonder vrij willigerswerk Maar jullie zouden zoiets als een konsulente nodig hebben? Dat zie ik voorlopig nog niet zitten. Vroeger betaalden de vrouwen van het bisdom mijn sala ris als leidster. Daar ben ik nog trots op, dat ze dat op heb ben gebracht. Vergeleken met vroeger vind ik de politieke strijd wel verhard. Ik vind ook dat er vroeger meer humor was dan nu. En zonder hu mor kun je het in de politiek niet volhouden. Het is allemaal zo betrekkelijk hè. Men is weer bezig. Ik ben op mijn partij goed nijdig dat ze weer aan de AOW willen zitten. Daar moe ten ze met hun poten van af blij ven. De mensen hebben ervoor be taald. Nu willen ze de AOW van ongehuwden die met elkaar wonen als familie, gaan korten. Als ze daar aankomen, dan ben ik in staat om tot geweld over zo woedend kan ik me daarover ken. Ik vind geweld verkeerd, maar dan ben ik in staat, zeg ik. De bejaardenaftrek is in 4,5 jaar teruggebracht van 1600 tot 500,-. Ze zijn in een andere be lastingtabel gekomen en ze moe- tenmeer ziekenfondspremie beta len. Ze zijn al drievoudig ge kort en nu wil men nog eens kor ten op de AOW. Dan kunnen ze wel naar de bijstand toe. Het zou weleens een reden zijn om uit de partij te stappen. het verbreken er een aan nieren Dat durf ik kei- te zeggen. Al was het mijn eigen partijgenoot, ik had hem wel kunnen moeren. Als ik iemand haten mocht dan zou ik hem haten, nog steeds. Vooral de manier waarop de bezuinigingen in de kuituur en de sociale sektor wer den doorgevoerd, vond ik erg. Dat is een van de dingen waar veel last van heb gehad, dat heeft mij erg zeer gedaan. Ik heb geknokt in B&W, maar ik heb het niet gered. Een van de fou ten die men in de politiek maakt, is dat men met bezuinigen altijd met de kuituur begint, leid moet nevenschikkend niet ondergeschikt. Wat vindt u van de positie van oudere vrouwen? Vrouwen hebben momenteel meer kansen dan vroeger. Ik denk nu met name aan het onderwijs. Jon gens en meisjes moeten geljjk- waardlge kansen krijgen, dan worden vrouwen ook minder af hankelijk. Veel vrouwen voelen zich gekooid omdat ze in het gezinsleven terecht zijn geko men. Ik heb daar een andere op vatting over. In de ouderwetse situatie en traditie gold dat misschien wel. Nu ze veel vrjje tjjd hebben kunnen vrouwen in de gezinnen ook hun talenten ont plooien. Daar hebben ze natuur lijk kontakt voor nodig. Maar als men geëmancipeerd is, kan men de deur wel uit, ook al heeft men kleine kinderen. De zorg voor zuigelingen en babies is de primaire verantwoordelijk- heid van de ouder. Een baby kan zijn moeder niet missen, bijzon dere omstandigheden daargelaten. Ik heb het dan over onvolledige gezinnen of ongehuwde moeders, die onder druk van de omstandig heden genoodzaakt zijn de kinde ren buiten de deur te doen. Maar ik vind het heel triest als babietjes van 6 weken naar een kinderkresj moeten, omdat de vrouw buitenshuis moet gaan werken. De moeilijkheid is, dat de vrouw ekstra belemmerd wordt wanneer ze terug wil keren in het arbeidsproces en daar moet je de belemmeringen wegnemen. Omdat er weinig grote gezin nen zijn tegenwoordig, is het voor veel kinderen goed dat ze met leeftijdgenootjes omgaan. Peuterspeelzalen vind ik prima. Ik weet ook dat bij mijn familie kinderen naar de peuterspeel zaal gaan, één of twee keer per week. Dat vind ik prima. Niet alleen vanwege de sociale kon takten, maar ook vanwege de las ting van de moeder. zal Maar niemand dus dan zullen na trad financiën hart en

Vrouwenkrant Tilburg | 1986 | | pagina 12