7 vandaan feministe zijn, waar haal je het lef een pand met een mankement de gemeentekas van Anne Smit is het een geweldige opsteker als de kapsalon goed draait. Daarnaast is de kans groot, dat de gemeente en andere instanties zich dan, zowel met inspanningen als op het gebied van financiën, meer gaan inzetten voor zwarte vrouwen leven nog altijd in een In deze wereld bepalen innemen en waaraan vrou- goede Dameskapsalon "Internationaal" gaat zich vestigen aan het St. Annaplein 13, een cen traal gelegen punt in Tilburg. Eerder was er sprake van een pand aan de Fatimastraat dat van een makelaar zou worden gehuurd, maar twee dagen voordat de overeenkomst zou worden bezegeld liet de gemeente weten dat zij ook nog wel een geschikt pand had. Het broekzak-vestzak-principesubsidiegelden ■van de gemeente zouden op die manier weer via de huur van het gebouw in terugvloeien Dit gebouw was zoals gezegd kwa ligging erg gunstig en ook de ruimte voldeed aan de eisen: een wachtruimte, plaats voor was bekkens en kapstoelen en ruimte voor een speelhoek voor de kinderen. Het pand kende echter één mankement: de kelder stond blank. Omdat dat eerst moet worden hersteld, kan de kapsalon niet vóór de Kerst open, zoals de bedoeling was, maar moet de feestelijke opening een maand worden uitgesteld. Op 6 december konden de aanstaande werkneem sters 'haar' pand in ogenschouw nemen en konden er plannen worden gemaakt voor de inrichting. Folders met afbeeldingen van stoelen en kasten gingen van hand tot hand en unaniem werd besloten de inrichting in stemmig grijs en zwart te houden. Ook werden op die dag beslissingen genomen over de te hanteren tarieven. Het knippen, verven, ontkroezen en permanenten en het maken van afrikaanse vlechtjes (inklusief kraaltjes) zal gebeuren tegen scherpe prijzen. In januari zal sameskapsalon "Internatio naal" worden geopend. Een definitieve datum kon nog niet worden gegeven; let u dus op de affiches en de aankondigingen in de plaat- selijke bladen. Wij wensen de vrouwen "Internationaal" veel sukses! Vanaf februari 1986 wil het vrouwencentrum in samenwerking met de Vuurdoop in Tilburg een groep beginnen om met deze vragen aan de slag te gaan. Een groep voor feministiese vrouwen die de strijd voor een zelfstandig bestaan zijn aangegaan, die angst en afweer getrotseerd hebben door niet meer te bouwen op de valse zekerheden van het patriarchaat. Vrouwen die de moed hebben gehad op weg te gaan, uit het 'Land van de Vaders'. We zien deze groep als een 'oase in de woes tijn', waar vrouwen haarzelf kunnen bezinnen op hetgeen veranderd is sinds zjj op weg zjjn gegaan. In deze groep willen we op zoek gaan naar, en benoemen enverbeelden van wat ons beweegt, staande houdt en bemoedigt. Op zoek naar verhalen, beelden en symbolen waarin we uitdrukken of herkennen hoe wij verankerd zijn in ons leven. Dit alles willen wij uitdrukkelijk doen in de kontekst van de v rouwens trijd Wil je meer informatie of wil je je voor de groep opgeven bel dan naar: Annemiek Way 013-421982/351893 of Juul Barten 013-630180 Feministiese vrouwen patriarchale wereld, mannen welke positie vrouwen mogen welke de waarden en normen zijn wen moeten beantwoorden willen zij vrouwen zjjn. Vrouwen die zich feministies noemen maken met deze geuzenaam duidelijk dat zjj niet meer willen passen in hetgeen vrouwen geleerd wordt over wat belangrijk is en fundamenteel moet zijn voor een vrouwenleven. Zowel het so- ciaal-ekonomies systeem als de waarden en nor men die centraal staan in deze maatschappij worden door feministiese vrouwen onder kritiek gesteld. Als vrouwen feministies worden verandert er veel in hun leven. Zij onttrekken haarzelf aan de categorieën, normen en beelden waar ze van te voren aan moesten/wilden beantwoorden. Het is niet langer vanzelfsprekend dat je moeder, huisvrouw, echtgenote of hetero-vrouw wilt zijn. We maken zelf uit wat we willen zijn. We gaan op zoek naar waarden van waaruit wij (willen) leven. Maar deze veranderingen gaan niet zonder slag of stoot. We lopen zowel op tegen de verwachtingen die anderen van ons hebben en die we onszelf eigen hebben gemaakt, als tegen maatschappelijke struktureninstitu- ties die de patriarchale waarden belichamen. Soms moet je deze strijd alleen voeren. Maar je loopt niet alleen. Vaak vind je vrouwen die dezelfde weg gaan en met wie je een eind kunt oplopen. Je vindt steun, plezier en liefde bij elkaar. Dit samen gaan levert ons veel op. We zoeken strategieën om de maatschappij zó te veranderen dat daar ruimte voor vrouwen in komt. We bevrijden onszelf van knellende ban den en kunnen steeds meer zijn die we willen zijn Deze strijd kost ons veel energie. We zijn soms zo bezig dingen te veranderen dat we nau welijks tijd hebben of tijd nemen om stil te staan bij waar we het lef vandaan halen femi niste te zijn en te blijven.

Vrouwenkrant Tilburg | 1985 | | pagina 7