afrikaanse vlechtjes tegen scherpe prijzen 6 dameskapsalon «internationaal» gaat in januari van start Hiervoor van heeft voor Na meer dan twee jaar van voorbereiden kan in januari van het volgend jaar Dameskapsalon "Internatio naal" van start gaan. De kapsalonopgezet door Stichting Black Hair Tilburg en voorbereid met een groep van vijf zwarte vrouwen uit de kappersopleiding van het Stree keent rumricht zich primair op een k1iëntè1e van vrouwen uit e tn ie se groepen. Voor zwarte kapsters zelf heeft "Internationaal" een tweeledige funktie: de kapsalon zal in de toekomst vijf arbeidsplaatsen bieden en bovendien wordt het een stageplaats voor leerlingen van kappersscholen. In die zin kan het een 1eerwerkprojekt worden genoemdDe kapsalon onderscheidt zich van Black Hair-kapperswinke1s in andere plaatsen doordat dit projekt de eerste jaren werkt met subsidie en daarna loonvormend zal zijn, terwijl veel andere Black Hair-kapsalons zonder subsidie werken of op non-profitbasis bezig zijn die binnen twee jaar haar kapsalon loonvormend willen maken, krijgen geen loonkosten vergoed. Het verlenen van een gemeentesubsidle gaf aanleiding tot een emotionele brief van de tilburgse kappersvereniging: er was sprake van konkurrentievervalslng omdat een projekt van vrijwilligsters door de gemeente werd gesubsidieerd. Het begrip konkurrentie- vervalsing' is op dit projekt echter niet van toepassing: de vrouwen op wie "Internatio naal" zich richt, worden veelal thuis geknipt en moeten dus niet bij nederlandse kappers worden 'weggelokt'. Bovendien vereist het knippen van kroeshaar een heel andere kjjktech- niek dan het knippen van sluik haar, is een speciale opleiding vereist, die de meeste nederlandse kappers niet hebben gevolgd. Verder werken er in tilburgse kapsalons geen zwarte vrouwen. Stageplaatsen zijn voor hen ook niet of nauwelijks te krijgen. Behalve voor de vrouwen die het direkt betreft - de vier zwarte kapsters uit de voorbereidingsgroep en een vijfde vrouw, die de plaats opvult van een vrouw die haar man niet onbetaald mocht werken - het projekt waarschijnlijk ook effekten andere zwarte vrouwen. Voor vrouwen die zelf plannen hebben om iets te ondernemen Stichting Black hair Tilburg had bij verschil lende instanties en fondsen subsidies en leningen aangevraagd voor huur, eksploitatie- kosten, (parttime) loonkosten e.d. In juli van dit jaar Kwam het bericht dat het Europees Sociaal Fonds niet de gevraagde ƒ109.850,- maar slechts ƒ36.311 wilde toezeggen. Versla genheid bjj het bestuur van de stichting. Van betaling van de vijf zwarte vrouwen uit de subsidies kon niets meer komen. In overleg met de adviseurs (Gewestelijk Arbeidsburo, Buro Kleinschalig Werk, Streekcentrum e.a.) werd de knoop doorgehakt: de vrouwen waren al te lang aan het lijntje gehouden, het projekt moest worden gestopt. Deze vrouwen, die haar opleiding op het Streekcentrum inmiddels bijna allemaal hadden voltooid, waren het echter niet eens met deze beslissing: ze wilden doorgaan. Dan moest het de eerste tijd maar zonder loon. Door dit dappere besluit veranderden de perspektievenDe gemeente gaf toestemming voor 'werken met behoud van uitkering' onder begeleiding van een (uit de BRP-pot betaalde) koördinatriceOverigens weer een typies staaltje van krom subsidiebeleid inzake arbeidsplaatseneen witte begeleidster kan wel worden betaald, vijf zwarte vrouwen

Vrouwenkrant Tilburg | 1985 | | pagina 6