schrijvenderwijs op weg -I .Ji 16 de schrijfgroep toen onder- die om- De deelneemsters schreven aan de hand van opdrachten. Om hiervan een indruk te krijgen is een voorbeeld op zijn plaats De eerste opdracht tijdens de eerste bijeenkomst van de nu afgesloten groep luidde: "Schrijf 10 minuten zinnen die beginnen met 'Ik ben een vrouw, die.. Een van de vrouwen schreef o.a.: "Ik ben een vrouw, die ...nog niet zichzelf is ...zoekt, en zoekt, en zoekt. ....10 is en 46. ...enorme ontdekkingen doet. ...intens kan genieten." Zeven weken later was de opdracht minstens tien zinnen te schrijven, beginnen met 'Ik houd van mezelf, dat Dezelfde vrouw schreef meer "Ik houd van mezelf omdat ...ik me verantwoordelijk voel als schakel in de misschien einde loze keten. ...ik ontdekt heb, dat het wel moet om me staande te houden. ...ik drie kinderen heb, en me be wust ben, dat de dingen die ik als waardevol beleef, als instru ment kunnen dienen op momenten, dat ze zelf bewuste keuzes zul len moeten maken. ...ik ontdek hoe sterk ik ben Vrouwen van de Vuurdoop, Annemiek Way en Marian Papavoine, organiseren samen met Ans Doms van het Vrouwencentrum de schrijfgroep. Annemiek en Ans komen hier aan het woord als bege leidsters van de zojuist afgesloten groepLiever niet 'kursus'") Zo'n groep bestaat uit maximaal 12 deelneemsters en komt tien keer bijeen. Half februari start de vierde schrijf groep in het vrouwencentrumAns en Marian zullen die groep gaan begeleiden. Naast de twee begeleidsters spraken we ook met twee deelneemsters: Dorrie en Sylvia. Zo ontstonden twee verhalen. Dorrie en Sylvia vertellen over wat de schrijfgroep voor haar heeft bete kend, Ans en Annemiek gaan in op de inhoud en de doelstelling van de schrijfgroep, zodat nieuwe deelneemsters weten wat ze kunnen verwachten, wanneer zij zich aanmelden bij Ans 's woensdagsochtend bereikbaar op het Vrouwencentrum (/13-421896) of thuis 01 3-637047 "In de schrijfgroep wordt aan de hand van op drachten geschreven over je eigen leven, met als materiaal je eigen ervaringen, je eigen gedachten", legt Annemiek uit."Dat kan op verschillende manieren. We schrijven in een vorm, die te vergelijken is met dagboekschrij- ven, maar ook het fantasleschrijven komt aan bod. Wij hebben dan een begin van een verhaal en de opdracht is het op je eigen manier af te maken. Belangrijk is om via het schrijven de lijn in je leven te ontdekken, door te schrijven over hoe het was als kleuter of op de lagere school en te schrijven over de peri ode waar Je nu in zit. We vragen de deelneem sters een foto mee te brengen van haarzelf uit de periode tussen 5 en 12 jaar. Er waren twee opdrachten. De eerste was te schrijven vanuit het meisje op de foto, de tweede om als vrouw van nu te schrijven over het meisje op de foto,wat je toen was. Ans:"We willen daarmee bewustwording op gang brengen, vla de schrijfgroep duidelijk heid scheppen. Verder is schrijven natuurlijk gewoon leuk om te doen, zeker omdat het ook eigen is aan vrouwen om te schrijven. Veel vrouwen houden een dagboek by, vaak zijn ze daar heel kreatief in. Dat is voor mij heel belangrijk, om op deze manier een beroep te doen op de schrijvende kreativlteit van vrouwen, al is dat niet met het oog op pu- blikatie of iets dergelijks". Annemiek"Sommige vrouwen komen hier wel omdat ze verder willen met schrijven. We ma ken onmiddellijk duidelijk dat dat niet de op zet is van de schrijfgroep in deze vorm. Daarin is schrijven het middel om bewustwor ding in gang te zetten. Die opzet wordt dui delijk in de opdrachten, die we formuleren, de thema's, die we aan de orde stellen, of de keuze voor de manier, waarop we die the ma's aan de orde stellen. Het benadrukken van de lijn in je leven gaat via de keuzemo menten. Op welk moment heeft je leven een be paalde draal gevonden en in hoeverre heb je zelf bewerkstelligd, dat je leven op Juist die manier veranderde. Vanuit pnze eigen ervaring en met andere vrouwen weten we dat keuzes vaak voor jou genomen worden. Als vrouwen dat ontdekken, en ook hoe passief ze daarin waren, is dat nogal konfronterend Dat alles heeft te maken met de feministie- se visie van waaruit we willen werken. Die visie komt ook tot uitdrukking in de thema's die we aansnijden. Bijvoorbeeld in hoeverre normen van anderen de kijk op je legen Ijjf beïnvloeden. Of de relaties die Je hebt met andere vrouwen, al of niet in de vrouwenbe weging. Als je daar, schrijvend, nadrukkelijk naar kijkt, dan treden daarin veranderingen op" Dorrie:"De feministiese visie van de begeleid sters was mij van te voren niet duidelijk. Ik had wel bepaalde verwachtingen. Ik dacht dat er meer in thema's zou worden gewerkt. Ik schreef altijd al in mijn dagboek, maar dat bleef teveel op dezelfde manier. Ik wilde wel eens een ande re benadering, schrijven vanuit een andere hoek.

Vrouwenkrant Tilburg | 1985 | | pagina 16