er is een land waar vrouwen willen wonen... 8 het de Met het lied van Joke Smit besloot Mw.M.van Puyenbroek vorige week donderdag de begro tingsbehandeling in de gemeenteraad. Ze had eigenlijk willen zingen, ware het niet dat de omstandigheden te ernstig waren, doelend op het vertrek van wethouder Lambers (VVD). Het zal u niet verbazen dat de woorden van Joke Smit nog wel even toekomstmuziek zullen blijven. Ook in Tilburg. In dat licht mag je wethouder Krosse op zjjn minst gebrek aan visie verwijten. Een ander belangrijk punt voor vrouwen tijdens de begrotingsbehandeling is het werkgelegen heidsbeleid. Ook hier voornamelijk mooie woorden en 'vrouwvriendelijk' taalgebruik. Iedereen vindt dat meer meisjes opgeleid moeten worden voor een technies beroep, maar beleid is (nog) niet ontwikkeld. Er werd veelvuldig verwezen naar de studiemiddag over werkgelegenheid 'Til burg, hart voor werk'. Maar zelfs Hartstra (CPN) vond het niet nodig in zijn beperkte spreektijd stil te staan bij een van de hoofdkonklusies van die studiemiddag, de strukturele aandacht die de positie van de vrouw in zake werkgelegenheid behoeft Een andere konklusie kreeg meer aandacht: wenselijkheid van een regionaal werkgelegenheids- instituut. De komst van zo'n instituut werd be houdens enige kanttekeningen door vrijwel elke fraktie toegejuicht. Niemand vond het nodig op te merken dat de instanties, die zich daar nu mee bezig houden (Indutil, Buro Kleinschalig Werk en de LeerWerkplaatsengeen enkele bete kenis hebben voor vrouwen en meisjes, noch als het gaat om aantallen, noch wat het doorbreken van rolpatronen betreft. Het is jammer dat Elly van Luijk geen motie verbond aan haar wens, dat voortaan in elke nota en in elk voorstel van B&W een passage gewijd moet worden aan de konse- kwenties van het geformuleerde beleid voor vrou wen en meisjes. Ook Cecile van Bavel liet dat na. Zjj zou graag willen zien dat in de manage mentrapportage (marap in jargon) aandacht wordt besteed aan de kwaliteit van de funkties van vrouwelijk gemeentepersoneelZulke uitspraken geven inhoud aan facetbeleid, zelfs zonder dat dat geld kost. Maar dan dienen die wensen wel gesteund te worden door een uitspraak van de raad. Het lijkt wat te naief om te vertrouwen op goede wil. Anders zou de toekomstdroom van Joke Smit allang werkelijkheid zijn geworden. Véronique Nas het toverwoord in het kader van de emancipatie is 'facetbeleid'. Dat houdt in dat niet alle ak- tiviteiten, die op vrouwenemancipatie zijn ge richt uit de portefeuille van welzijn worden be kostigd, maar dat alle hoofdfunkties (zoals on derwijs, werkgelegenheid, volksgezondheid) geld voor dit doel moeten vrij maken. Voor 1 986 is dat ƒ5.000,- per hoofdfunktieDe laagte van dit be drag is meer te wijten aan gebrek aan visie dan aan onwil. Het is geen boude veronderstelling dat vrijwel niemand binnen het gemeentelijk appa raat weet, waar die ƒ5.000,- aan besteed moe ten gaan worden. Voorstellen in die richting zullen hoogstwaarschijnlijk met beide handen aan gegrepen worden om toch maar 'invulling' te geven aan het facetbeleid. Een andere poging om dat te doen is de post 'intensivering facetbeleid'. Daarvoor is ƒ20.000,- gereserveerd (gestolen volgens De Kroon (PSP), maar dat mocht hij van de burge meester niet zeggen) uit de emancipatiepotDie zijn dus niet meer beschikbaar voor emancipatie- aktivlteltenWat er wèl mee gedaan gaat worden is nog volstrekt onduidelijk. Volgens wethouder Krosse (PvdA) zijn ze bestemd om binnen het stad huis te blijven. Gevreesd moet worden dat bv. in de toekomst Publieke Werken voor zo'n nota 'stra ten veiliger voor vrouwen' een gedeelte van die ƒ20.000,- toegeschoven krjjgt. En je moet er al helemaal niet aan denken dat het gebruikt gaat worden om onwillige diensthoofden een spoed- kursus 'emancipatie' te geven. De kommissie welzijn krijgt nog de gelegenheid om zich tegen een dergeljjke besteding uit te spreken. Dat is allerminst overbodig nu de emancipa tiepot toch al wordt uitgekleed: ƒ12.000,- gaat naar de School voor Volwassenen Wandelbos en ƒ21.000 gaat naar het COC, dat niet binnen de doelstelling van het gemeentelijk emancipatie beleid en van de Rjjksbijdrageregeling (60% van de emancipatiegelden die Tilburg besteedt wor den met dat doel van de rijksoverheid verkregen) valt. Daar tegenover staat dat vrijwel alle e- mancipatie-aktivlteiten met 40% worden gekort. De begrotingsbehandeling begon met de installa tie van Marya Visscher (PvdA). Met haar komt het aantal vrouwelijke raadsleden op 11 (van de 39). Het verstrijken van de vier jaar tussen twee verkiezingen geeft een 'natuurlijk verloop' te zien, waar vrouwen, die in eerste instantie op een onverkiesbare plaats stonden, van profi teren Zo vlak voor de verliezingen hebben politie ke partijen behoefte zich te profileren. Zeker als er een afspiegelingskollege is met zowel CDA, VVD al PvdA wethouders. Alledrie de partij en verklaarden dat het kollege zich (te) wei nig aan de raad gelegen had laten liggen, daar mee suggererend dat de eigen wethouders onder druk van de rest van het kollege het eigen ver kiezingsprogramma niet hebben kunnen uitvoeren. Zoiets leidt vaak tot een schimmig woordenspel. De verklaring die Lambers gaf voor zijn aftreden is daar een fraai voorbeeld van. Hij neemt het de raad kwalijk dat die niet reageerde op de be schuldigingen van klein links in zake zijn voor zitterschap van de Beekse Bergen, en zjjn frak tie dat die tegen de begroting stemde. Ten slot te stelde hij dat de samenwerking binnen het kol lege een zodanig minimum heeft bereikt, dat hij niet langer als wethouder kan funktionerenWie de schoen past, trekke hem aan. Of liever: schuif het een ander in de schoenen. Van Diessen (VVD) vindt dat het CDA Lambers heeft laten val len, Evertse (PvdA) haalt uit naar de VVD dat "...jullie er nooit meer in komen!". Maar die soep zal wel niet zo heet gegeten worden.

Vrouwenkrant Tilburg | 1985 | | pagina 8