fia engel-voeten,zakenvrouw 6 zakenvrouw prutsen zo- Toen Ik "Ik snap niet dat niet veel meer jongelui iets beginnen! Maar er is durf voor nodig. Ik begon, had ik eigenlijk al veel dingen, heb een man, die altijd de kost heeft verdiend. Men zal wat ik doe wel altijd een hobby blijven vinden. Ze komen weleens vragen: 'Zeg, pruts jjj nog steeds?' Vooral mannen vragen dat. Nou, dan krijg ik de rambam, hoor! Dan denk ik: 'Het Voor Fia Engel-Voeten begon het leven echt by veertig. Op aandringen van haar moeder nam ze al jong naailes en behaalde ze achtereenvolgens het middenstandsdiploma en een vakdiploma. Mocht ze alleen komen te staan, dan zou ze zichzelf kunnen redden. Vóór haar trouwen werkte ze zes jaar als cheffin bij Witteveen. Toen ze een jaar of veertig was, verhuisden zU en haar man met de kinderen naar Berkel-Enschot"Ik voelde me zó happy met het huis. De kinderen gingen alle maal naar school en toen vond ik dat ik toch wel iets mocht doen voor een ander. Ik voelde me zo gelukkig, dat ik vond dat een ander daar in moest kunnen meedelen. Toen heb ik heel diep nagedacht - en dat zou ik nou iedere vrouw wil len zeggen: denk héél diep na over wat je graag doet. Want móéten moet je zoveel." Mevrouw Engel-Voeten kwam in de welfare terecht en zette zelf in Berkel-Enschot een sus op. "Dat was was de bedoeling om de bejaarden nog voornamelijk boerenbevolking te krygen en iets leuks met hen "In '76 werd myn atellertje geopend. Myn werk ging naar een boetiekje of het stapelde zich op. Een nicht van me had een pand in Tilburg, dat gekraakt was. Dat vond ze toch zo iets verschrik kelijks, want ze kende heel dat begrip kraken niet. In '80 kregen ze die krakers eruit, maar toen moest er meteen iemand anders in. Ze vroe gen aan my of ik er niet in wilde. Later groeide het idee om er een winkeltje van te maken. Om op die leeftijd een winkeltje te kunnen beginnen, dat leek me echt leuk. Ik had er allerlei voor stellingen van, ik weet nog dat ik dacht: 'Hoe moet dat nu 's avonds met het geld?- Maar ver geet het maar, hoor. Er heeft nog nooit een politie-eskorte me naar de bank hoeven te bege leiden "Op deze manier ben ik het winkeltje inge doken. En dan ben je zakenvrouw. Ik moest worden ingeschreven by de Kamer van Koophandel. Dat was helemaal geen probleem: ik had myn middenstands diploma en mijn manuf ak tuurbreve tZo kwam ein delijk, op mijn zesenvijftigste, van pas wat ik als jong meisje had gehaald. In het begin kwam ik helemaal niet uit myn onkosten. Ik had mijn man altijd beloofd dat ik hem nooit in moeilijkheden zou brengen. Hy was er eigenlijk helemaal niet voor, maar uiteindelijk heb ik toch doorgezet. Ik heb er in deze fase van mjjn leven helemaal geen spijt van. Het is geweldig leuk om op deze ma nier met mensen in kontakt te komen en om dat wat uit je handen komt tentoon te stellen. Het is elke keer weer een schouderklopje als er iets verkocht wordt." De eerste keer hebben we zelf kerstkaarten ge maakt, met sjablonen en een kwastje. Toen zei een van die vrouwen: 'Dat is nou de eerste keer dat ik een kwast in myn handen heb gehad. Ik heb altijd onder de koeien gezeten.' Zoiets vergeet je nooit meer." Uit de veelheid van technieken en materialen moest een keuze worden gemaakt. "Keramiek en emailleren vond ik het leukste. Ik heb zelf een oven gekocht en toen zyn we hier heel enthousiast aan het bakken gegaan. Op een gegeven moment kregen we veel te veel, er moest wat afgestoten worden. Maar iemand die erg veel aan handen arbeid doet is geen zakenvrouw. Ik.had een buurvrouw die dat beter kon. Ik zou graag 'een emailleeroven hebben, maar ik had daar toen niet de middelen voor. Mijn buurvrouw zei toen: 'Verkoop toch wat poppen en koop daar die spul len voor'. Zy is een middag mee op pad geweest. By de eerste de beste winkel was het raak: we verkochten de poppen en kregen er een cheque voor. We zyn meteen naar de bank gereden om te kyken of-ie echt was. We konden het niet geloven." Met de nieuwe emailleeroven kon veel geëkspe- rimenteerd worden en zo ontdekte Fia Engel-Voeten dat glas kon smelten en dat er veel mee kon worden gedaan. "Ik heb een boekje geschreven over glas, omdat ik vond dat de hobbywereld er te weinig notie van had. Ik gaf regelmatig kursussen op kreatieve centra waar emailleer- ovens en keramiese ovens stonden, waarmee ze niet om wisten te gaan. Ze wisten niet dat je die ovens ook voor glas kunt gebruiken. Dat vond ik zonde, dus heb ik een soort techniese handleiding geschreven." kur- toen nog iets heel nieuws. Het om de bejaarden - het was toen - uit het huis te gaan doen. "Ik heb heel lang in de welfare-sfeer gezeten: ik werkte met bejaarden, later gaf ik kursussen handenarbeid aan allerlei groepen. Dat deed ik op een gegeven moment hier thuis, boven op zol der. Myn hele hobby speelde zich af op die zol der. Maar er komt geen greintje zon en daarom zei ik altijd: 'De kippen zitten hier op de beste plaats!' Want de kippen zaten achter het huis en moeder zat op zolder. Toen kwam hier in de buurt een pandje te koop en ik zag het helemaal zitten om daar een boetiekje te beginnen en daar meteen ook te gaan werken, dan was de troep hier ook uit het huis. Dat moest ik natuurlijk wel aan myn man vertellen, want hy moest over de brug komen. Hy zei: 'Ben jy nou gek? Je hoort hier, by de kinderen'. Hij vond het zo'n dwaas idee. Maar het had wel als resultaat dat hjj 's avonds een architekt had gecharterd om daar waar het kippenhok stond een atelier neer te zetten. Toen myn man de deur uit was heb ik staan huilen van geluk. Ik zei: 'Eindelijk! 't Is zover!' Daarom heet myn atelier Tlssofer. De winkel, die heel veel later kwam, heet ook zo, want de naam blijkt geweldig aan te slaan." FIA ENGEL- VOET M

Vrouwenkrant Tilburg | 1985 | | pagina 6