hólland staat een huis in 4 een vermeld in de diskussie over hoe institutionalisering door een bepaalde manier van financiering tot inkapseling in de bestaande maatschappelijke verhoudingen kan leiden. Als we het gesprek beginnen, heeft Katinka net een telefonies interview voor een VPRO- program ma achter de rug. Ze is boos. Het gesprek is opgenomen op een kassettebandjeZe wil het even laten horen. Het interview begint goed. Katinka mag eerst uitleggen waarom Blijf van m'n lijf Eindhoven de decentralisatie zo slecht vindt en daarom per 1 januari de deuren sluit. Maar dan wordt haar door de interviewster verweten dat de medewerksters toch maar 'mooi' al die mis handelde vrouwen in de kou zetten. "Waar laten jullie al die vrouwen, die bij jullie nu in huis zitten", is haar vraag. Er wordt geant woord dat er voor andere opvang zal worden ge zorgd. "Dus jullie schepen de andere Blijf van m'n lijf huizen op met de vrouwen, die jullie niet meer willen helpen." Katinka wordt boos en zegt dat het de taak van de overheid is om voor een goed opvangbeleid te zorgen. De interview ster gaat enigzins schreeuwen en zegt dat zij ook weleens boos wordt en dat ze de vrouwen dan maar bij,de overheid op de stoep moeten zetten. Dat ze nog best 10 jaar langer druk op de over heid hadden kunnen uitoefenen om het overheids beleid te veranderen. We zitten meteen midden is de decentralisatie die de regering nu voor stelt een miskleun. Bij susidleëring door lagere overheden, zouden er logieserwijs zo danige eisen aan het profiel van de bewoonsters kunnen worden gesteld, dat vrouwen voor opvang gedwongen worden om in de eigen regio of zelfs stad te blijven. Met alle levensbedreigende ge volgen die daar aan vast kunnen zitten. Boven dien zal geen enkele provincie of gemeente zich druk maken over het feit of er landelijk gezien wel voldoende opvanghuizen zijn. Het kan er ook op neerkomen dat bv. een provincie een of twee Blijf van m'n lijf huizen binnen haar gebied wel voldoende vindt en vervolgens besluit om het derde Blijf van m'n lijf huis maar te slui ten Het verhaal is pas kompleet als erbij wordt, dat Blijf van m'n lijf Eindhoven steeds sterker ging ervaren dat ze als gevestigde hulp- Hoewel in dit oer nederlandse lied niet direkt wordt gepropageerd om vrouwen te mishandelen, geeft het wel duidelijk aan wie de baas in het huis is. Voordat de Blijf van m'n lijf huizen werden opgericht, nu ongeveer tien jaar geleden, werd vrouwenmishandeling vaak als omgangsvorm binnen de kuituur van het huwelijk gezien of met de mantel der liefde bedekt. In de afgelopen 10 jaar zijn er verspreid over het hele land 21 Blijf van m'n lijf huizen ont staan. De regering geeft ruim 3 miljoen gulden susidie aan deze opvanghuizen. Men zou haast denken dat 10 jaar Blijf van m'n lijf een wezen lijke verandering heeft bewerkstelligd in het overheidsbeleid ten aanzien van vrouwenmishan deling. De afgelopen weken verschenen er berich ten in de pers dat een aantal Blijf van m'n lijf huizen zichzelf willen opheffen, omdat ze geen heil zien in het door de overheid ontwikkelde decentralisatiebeleid. Blijf van m'n lijf Eind hoven was de eerste die met de aankondiging kwam dat de Stichting per 1 januari 1986 niet meer zal bestaan. Met in het achterhoofd de gedachte dat de Blijf van m'n lijf huizen voor de over heid goedkope hulpverlening is,- de opvanghuizen draaien naast een paar betaalde krachten groten deels op vrijwilligsters-, maakte ik een af spraak voor een gesprek over de beslissing van Blijf van m'n lijf Eindhoven. Twee medewerk sters, Katinka en Jolanda, deden het woord. Blijf van m'n lijf Eindhoven bestaat nu 6 jaar. Het opvanghuis heeft plaats voor 15 vrouwen en ongeveer 25 kinderen. Momenteel werken er 15 medewersters 25 uur per dag. Zes daarvan hebben een betaalde baan voor 20 uur. Deze zes betaalde banen rouleren trouwens jaarlijks onder de medewerksters. Men heeft nu een onder bezetting omdat er in het licht van de nade rende sluiting geen nieuwe medewerksters meer zijn aangenomen. Blijf van m'n lijf is als aktlegroep begon nen en heeft ook toen ze met de opvang van mishandelde vrouwen begon, nooit uit het oog verloren dat aktievoeren tegen vrouwenmlshan- ling evenzeer een pijler van haar bestaan was. Het opzetten van opvanghuizen voor vrouwen is nooit als einddoel gezien. Het was ook een ma nier om de overheid met het probleem van vrou wenmishandeling te konfronteren en op die ma nier te dwingen om er een beleid over te ont wikkelen. Binnen deze strategie paste het dat alle Blijf van m'n lijf huizen uit dezelfde pot van WVC gesubsidieerd werden. Het bood de Blijf van m'n lijf huizen de mogelijkheid om gekoördineerd druk uit te oefenen op de rege ring om een begin te maken met een interdepar tementale aanpak van de problematiek. Bovendien is ook een serieuze en goede opvang voor mis handelde vrouwen, alleen op centraal nivo goed op te zetten. Vrouwen die onderdak zoeken in een opvanghuis, gaan meestal naar een ander deel van het land. Alleen al vanuit dat oogpunt

Vrouwenkrant Tilburg | 1985 | | pagina 4