de bijstand vrouwen in 3 verhaalplicht MMit test wordt vervolgd op pag.5 van na haar proce- State op deze van Afgelopen voorjaar lieten de bijstandsvrouwen via allerlei aktles van haar horen. 4 April j.l. werd er nog in Middelburg geprotesteerd tegen een dreigende uithuiszetting van een bijstandsvrouw. De vrouw had een grote huur schuld opgelopen, omdat haar uitkering was in getrokken, op grond van een anonieme tip dat zij al twee jaar met een vriend zou samenwonen. De regering heeft het afgelopen jaar een aktief bijstandsbeleidgevoerd: voordeurdelersrege- ling, eenmalige-meerjarige-superechte-minima- uitkering, verhaalsplicht van Sociale Diensten, toenemende kontrole van sociale rechercheurs. Zijn de bijstandsvrouwen murv geslagen, was een vraag aan het tilburgse komitee 'Vrouwen in de bijstand'. Vrouwen zitten echter niet bij de pakken neer. Drie vrouwen, die door haar konfrontaties met de sociale diensten de landelijke pers gehaald heb ben, hebben zich verenigd en willen via het Lan delijk Steunpunt zoveel mogelijk verhalen van vrouwen verzamelen. Albine (uit Edam, met de kon- trolerende buurman, die de bezoeken van vriend aan de sociale dienst raporteerde) deert vrijdag 15 november voor de Raad van Deze vrouwen vinden het belangrijk dat manier jurisprudentie komt over de privacy bijstandsvrouwen en haar mogelijkheden om vanuit een ekonomies onafhankelijke positie vriendscnaps- Ans en José merken wel dat vrouwen banger zijn geworden. Hoewel in Tilburg nog geen verhalen over 'wild west'-akties van sociale recher cheurs de ronde doen, merken vrouwen wel dat de kontroles elkaar sneller opvolgen. Het komitee krijgt ook verhalen te horen vrouwen, die voor de zekerheid vóóraf even checken, hoe vaak ze per week nog met een vriend mogen slapen zonder een ekonomiese een heid te vormen. Hoewel de overheid het laatste jaar aardig produktiefis geweest in het verzin nen van nieuwe wetgeving, is deze frekwentie nog nergens in een art.-sub. vastgelegd. Dus hangt het van de abnormaliteitvan de be treffende ambtenaar af, hoe vaak het mag. Het feit alleen al dat vrouwen zich zo in het nauw gedreven voelen, dat ze dit soort informatie aan ambtenaren vragen, zegt al genoeg. Het komitee signaleert dat er een klimaat van intimidatie ontstaan is. Iedereen leest in de krant toch over de overhemden van de oudste zoon aan de waslijn buiten en de gevolgen daar van voor de uitkering. Dus hangen bijstands vrouwen de was van de grote zonen voortaan binnen! Een ander voorbeelddltmaal afkomstig uit Middelburg. De sociale dienst aldaar pres teerde het om aan alle gescheiden vrouwen, die een bijstandsuitkering genieten, .op te dragen om met alle papieren, die betrekking hebben op Na de voordeurdelersregeling en de vaak schrij nende verhalen over wat dit voor kortingen voor moeders met werkende kinderen tot gevolg had, na het gesjoemel rond de eenmalige uitkering, heeft de overheid nu een laatste hand gelegd aan het totale voorzieningenpakket t.b.v. vrou wen in de bijstand: de verhaalplicht en de be perking van de alimentatieplicht. Op 17 januari van dit jaar werden hiertoe de voorbereidende maatregelen getroffen. Op die datum kregen sociale diensten de wettelijke mo gelijkheid om ook als gewezen echtelieden hadden afgesproken elkaar geen alimentatie verschuldigd te zijn, - het zogenaamde nlhil-bedlng -, toch bij de ex-echtgenoot te kijken of die geen onder houdsbijdrage zou kunnen leveren voor de ex-echt- genote met een bijstandsuitkering (ABW of RWW). Met ingang van de komende wijziging van de Alge mene Bijstandswet wordt dit geen verhaalrecht maar een verhaalplicht van sociale diensten. Naast het feit dat aan de rol van de onafhanke lijke rechter wordt voorbij gezien, (die stelt immers een nihil-beding onherroepelijk bij uit spraak vast), geeft deze regeling de sociale diensten de mogelijkheid tot rechtertje spelen. Zij zullen dan moeten vaststellen wat de onder houdsbijdrage van de ex-echtgenoot wordt en ook hoeveel jaar deze bijdrage betaald moet worden. Nu koppelt de overheid de voorstellen tot beper king van de allmentatieduurnamelijk maximaal 12 jaar met en 5 jaar zonder kinderen, wel aan de wijziging van de ABW, toch blijft het vreemd dat de sociale dienst op deze manier zo diepgaand kan ingrijpen in het leven van vrouwen. Want niet alleen 'nieuwe' echtscheidingen vallen onder deze regel, maar ook vrouwen die 10 jaar gelden met haar ex-man een nihil-beding zijn overeengekomen krijgen met deze nieuwe vondst van' vadertje staat te maken. De genialiteit van de maatregel zit niet alleen in de direkte bezui niging die de maatregel oplevertmaar vooral ook in de komende uitbreiding van het corps van soci ale rechercheurs, die zich in de persoon van de zich benadeeld voelende ex-man bij bosjes bij de sociale diensten als vrijwillige krachten zullen melden. Het opent ook ongekende informatiekanalen, zoals de mogelijkheid om terloops tijdens het be- zoekweeker.d de kinderen uit te horen over moge- Ijjke vriendschappen van de moeder. de echtscheiding (vonnissen, beschikkingen etc.) van de laatste 15 jaar op de sociale dienst te verschijnen. Bij niet-opvolging van dit bevel, zou de uitkering worden stopgezet. Natuurlijk veroorzaakt zo'n maatregel paniek en onzeker heid, om nog maar niet te praten over oude wonden. Na protesten van de bijstandsvrouwen werd de maatregel in die zin veranderd, dat 'alleen' de papieren van de laaste 5 jaar maar getoond en gekontroleerd hoefden te worden.

Vrouwenkrant Tilburg | 1985 | | pagina 3