12” High resolution monochrome monitor dot matrix printer, optie: sheet feeder flip n file 128 Kbyte computer, 2 x 360 Kb floppy user 10 Mb tapestreamer backup systeem thuis- aan on- het het GAK of' de sociale dienst. Het thuiswerk verdwijnt ook omdat mannen mees tal de belastingformulieren invullen en die zien het werk van hun vrouw niet als echt werk. De vrouwentrouwens zelf ook niet, zeker bij hand arbeid als breien ed., dingen die ze ook voor het gezin doen, worden niet als werk beschouwd. Een ander punt is dat thuiswerksters onregel matig werken, de hoeveelheid werk fluktueert. In Engeland is een fabriek die helemaal draait op thuiswerksters, ook zij zijn niet in staat exakt aan te geven hoeveel werkneemsters ze heb ben. Ze spreken zelf van tussen de 600 en de 1000. Ze werken niet allemaal tegelijkertijd, kon- trakten lopen af of worden opnieuw aangegaan en niet iedereen werkt evenveel. Ook de vrouwen die zelfstandig werken zijn niet opgenomen in de cijfers omdat ze niet in loon dienst werken (dus zonder betaalde vakanties ed.) hoewel ze wel een kontrakt hebben met een vaste afnemer. Er zijn ook vrouwen die voor ver schillende opdrachtgevers werken. Traditioneel is dat in kinderopvang, werksters, coupeuzes, kapsters, maar ook worden er taarten gebakken voor buren, kennissen. Maar dat zie Je ook bij de nieuwe technologie. En dan heb je nog de echte freelancers. Al die verscifillende soor- industrie. Je trof er dan ook veel vrouwen aan. Toen die ophielden met werken om kinderen te krijgen, wilden werkgevers wel konsessies doen om die vrouwen via thuiswerk toch in dienst te houden Zo gauw het tekort aan geschoolde mensen over is, dan ontwikkelen werkgevers de voor keur voor goedkope thuiswerksters. Je ziet nu al dat dat ten koste gaat van mannen die bin nen een kantoor in die branche werkzaam zijn. Maar de tijd staat niet stil. Het werken met komputers wordt steeds versimpeld. In twee da gen leer je bv. de komputertaal voor tekst verwerkers. Je houdt dan een kleine groep men sen over (mannen vaak) die het hooggekwalif1- seerde werk doen en een grote groep mensen met verouderdekennlswaar geen vraag meer naar is. Het werk dat deze mensen deden verdwijnt naar de derde wereld. IBM heeft bv. een komputerschool in Singapore. Door de relokatie zijn landen als India en Brazilië trouwens wel in staat een soft ware industrie voor binnenlands gebruik op te zetten. Een ander voorbeeld is Mauritius. Daar is een akkauntantsfirma die het werl doet voor een amerikaanse firma. Het uitbesteden van het komputerwerk deraannemersvaak de ex-werknemers van ten arbeidsovereenkomsten maakt het tellen wel heel moeilijk. Het onderzoek naar thuiswerksters en de nieu we technologie uit 1978 had interessante uit komsten. Het bleek een homogene groep te zijn. Ze waren allemaal geschoold in het werken met komputers, allemaal begin dertig, met zo'n 10 jaar kantoorervaringtoen ze stopten met qwerken. Dat deden ze allemaal omdat ze jonge kinderen hadden. Slechts 5% was of ongehuwd óf man. Zij deden het allemaal veel beter, fi nancieel gezien. De rest was voor de helft in loondienst en voor de andere helft zelfstandig. De vrouwen in loondienst waren stuk voor stuk veel beter af. Ze verdienden meer omdat ze re gelmatiger werk hadden en vakanties en ziekte verzuim uitbetaald kregen. Hun geïsoleerde positie was overigens wel vergelijkbaar. Al deze goed opgeleide vrouwen verdienden met haar thuiswerk ongeveer tweederde van wat ze zouden kunnen verdienen in een reguliere baan. Er zijn een aantal redenen te geven waarom het thuiswerk toe kon nemen, ondanks het feit dat al deze vrouwen weten dat ze worden onderbe taald. Een ervan is dat de vrouwen, al hebben ze kleine kinderen toch door willen gaan met werken om hun vaardigheden niet te verliezen, zodat ze later weer aan de slag kunnen. Als je vrouwen vraagt naar haar motivatie stuit je trouwens op een dilemma. Het grootste voordeel van thuiswerk is voor haar dat ze de hele dag bij de kinderen kunnen zijn. Gevraagd naar het grootste nadeel geven ze hetzelfde antwoord. Ook de werkgevers hebben er belang bij. Met thuiswerk wordt de invloed van vakbonden om- zeild. Daarnaast was er’ tien jaar geleden een tekort aan geschoolde mensen in de komputer- bedrijf, levert grote voordelen op. Er zijn geen overheadkosten: geen kosten voor gebouwen, meu bilair, elektriciteit, geen kosten voor pen sioenen, vakanties ed., maar ook de produktivi- teit ligt zo'n 30% hoger. Dat zit 'm in het feit dat thuiswerksters niet zo snel worden af geleid, omdat theedrinken en wc niet worden doorbetaald. Dat is ook het geval wanneer de komputer even stilligt. De thuiswerkster doet dan de was in de wasmachine. Alleen produk- tieve arbeid wordt betaald en dat maakt werk zo aantrekkelijk voor werkgevers. Thuiswerksters zijn ook geneigd harder te werken omdat ze bang zijn dat ze langzamer zijn dan de rest. Werkgevers weten dat heel goed en maken daar misbruik van. Er is een firma in het Verenigd Koninkrijk, die dat heel nauwkeurig bijhoudt. Ze hebben uitgekiend dat een termijn waarbinnen een bepaal de taak moet zijn afgerond het liefst niet gro ter dan twee weken, maar in ieder geval niet langer mag zijn dan zes weken. Andersgaat het ten koste van de produktiviteitOok hebben ze een dossièr van elke werknemer, dat terug gaat tot 1962, toen de onderneming startte. Ze weten daardoor precies hoe lang iedereen over een bepaalde taak doet. Als de werknemers van hun gemiddelde afwijken wordt er kontakt opgenomen door de direkt verantwoordelijke. Het komt voor dat zo'n bedrijf zelfs helemaal niets uitbetaald, wanneer je onder je nivo hebt gewerkt Het beeld dat je krjjgt van thuiswerk is al met al bijzonder negatief. Toch kun Je ook niet alles maar bij het oude laten, want de status quo is vaak ook slecht voor vrouwen." Véronique Nas

Vrouwenkrant Tilburg | 1985 | | pagina 17