14 I 1 |J 111 II het ontbreken van het y-chromosoom literalust F. Harmsen doen niet mee bemoeien. Anne Smit Groei we kunnen Je Gedichten Elisabeth Eybers, van Beek ea. G.A. van Oorschot 96 blz. ƒ22,50 Niet de tot het breekpunt gespannen snaar, de te ver opgewonden horlogeveer, het oververhitte glas, maar het gras dat zich opricht na de regen, het vuur onder de sintels, Bouvard en Pécuchet die als alle plannen grandioos mislukt zijn tot zelfmoord toe, de sneeuw zien smelten, het voorjaar ruiken en hals over kop wegdraven naar een nieuw utopia. Mede door deze tegenstellingen en overeenkomsten is het een boeiende bundel geworden, waaraan ieder haar smaak kan toetsen en eventueel hervormen, zonder nu meteen voor elk van de dichteressen een knieval te hoeven maken. Zo blijft bijvoorbeeld F. Harmsen van Beek me niet aanspreken, maar ben ik Hanny Michaelis gaan herwaarderen Wij moeten niet kinderachtig zijn. Warme sopjes hebben hun tijd gehad. De wereld eist ons op voor gewichtiger zaken. Mjjn persoonlijkheid bijvoorbeeld, moet nog ontplooid. anders steeds maar En toch - of misschien juist daardoor - is het een prachtige bundel geworden. Mede door de prijs (tot 16 oktober kostte het boekje slechts ƒ9,90) heeft hij gretig aftrek gevonden. In oktober vond de derde druk plaats. Wat maakt de verzameling gedichten zo bijzonder? Voor een groot deel ligt het in de spanning in en tussen de gedichten. Wat bepaalde de voorkeur van de dichteressen voor Juist deze werken? Geven deze naar haar idee het beste beeld van haarzelf, of van haar poëzie? Het beeld dat Annie M.G. Schmidt laat zien, zal velen, die alleen Dikkertje Dap of Het schaap Veronica kennen, verrassen. Toch hoort zij ontegenzeggelijk in deze bundel thuis, getuige deze twee strofen van 'December in de stad': Waarom moet iemand als ten Braven (Boekenbijlage Vrij Nederland, 12/10/'85) zich bij het verschijnen van de bundel 'Gedichten' meteen afvragen of hier niet van ernstige diskriminatie sprake is? De gedichten zijn namelijk 'bijeengelezen op grond van het ontbreken van het y-chromosoom bij hun makers...' Als grote lijnen door de gedichten van het zestal dichteressen ziet hij aandacht voor de intiemste relaties, kleine dieren en dingen en de wereld in huls. Het gaat hier vol gens hem om echt vrouwelijke poëzie: 'Zelf heb ik er al met al geen moeite mee te geloven dat dit soort poëzie typisch vrouwelijk én genetisch bepaald zou zijn. Waarom zou uit een organisme dat zo bijzonder is samengesteld dat er andere haren en een andere stem uit groeien, niet ook heel andere poëzie opklinken?' Tja, hoe zou zo'n bijzonder Organisme, aan wie allerlei huise lijke, verzorgende, relationele aspiraties worden toegedicht, nu dezelfde poëzie kunnen laten horen als dat andersoortige organisme, dat het y-chromosoom niet hoeft te ontberen? Grijze gedachten hingen om ons heen, van al die grote mensen die er zaten; men kon ze horen zonder dat ze praatten. Armzalige gedachten in lijn een. wat zullen we met je niet snoeien het beste is misschien alweer Toch verhult dit kontrast de overeenkomsten in sfeer niet. Het is poëzie van intimiteit, van gezichten in een waas van sigarettenrook, van kleine huiselijke dingen, van rode katers en ezeltjes. Toch is er naast het bespiegelend naar binnen kjjken ook de blik naar buiten en vooruit, zij het soms wat ironiserend: hoop gegooid, ieder met haar eigen onderwerp keuze en stijl. Hoe verhoudt zich dat onder ling? Er is een duidelijk kontrast in stijl: tussen het strakke metrum en rijmschema van Annie M.G. Schmidt en Elisabeth Eybers, de vertellende trant van F. Harmsen van Beek, het binnenrijm in de gedichten van Judith Herzberg: En dan komt meteen die andere spanning om de hoek kijken: die van zes dichteressen, op één Er zat een wollen kindje in de tram met wollen voetjes op de bank te spelen. Hjj had een prentenboek, met drie kamelen. Kamelen in de sneeuw. Het was van hem. organiseert op 15 december om 14.00 uur een lezing door Marian Papavoine over 'Ecrlture Féminine'. Marian Papavoine is doktoranda in de Theologie en woont in Tilburg. De lezing wordt gehouden in het Vrouwencentrum, Nieuwlandstraat 43 te Tilburg. De entree is ƒ3,50. Er is een kresj aanwezig. Ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan van zijn uitgeverij heeft Geert van Oorschot zeven dichteressen gevraagd een keuze te maken uit haar gedichten. Ida Gerhardt wilde helaas niet, Elisabeth Eybers, F. Harmsen van Beek, Judith Herzberg, hanny Michaelis, Annie M.G. Schmidt (hoewel haar lijfspreuk luidt: 'Gij zult niet bloemlezen') en M. Vasalis wilden wel: ieder koos tien gedichten. Zo krijgt het bloem- lezingenlezende volk ook eens de kans iets te lezen dan de standaardwerken, die weer worden overgenomen, of misschien juist daardoor Het boekje 'Gedichten is een waardige bekroning van Van Oorschots jubileum. U had het al in huis moeten hebben.

Vrouwenkrant Tilburg | 1985 | | pagina 14