y 11 "Ja. f ami- Soms ze teveel hebben de Venezolaanse nationaliteit, niet naar Chili teruggaan." De kerk speelt een belangrijke rol Eigenlijk zijn er twee kerken: nele en de revolutionaire, sloppenwijken en de ze wel in toen zijn Isabel Allende: Het huis niet de geesten. Wereldbibliotheek bv. ƒ39,50 en de wan de on- in Chili, de traditio- die werkt in de in aanraking komt met de armoe- De radikale kerk verkondigt de bevrijdings theologie. Er wordt wel eens gezegd, dat de kerk zich niet moet mengen in politieke aangelegen heden, maar de kerk zorgt nu eenmaal voor de ziel én het lichaam. En als dat een gemarteld lichaam is... Er is nog een vreselijke strijd geweest in Chili, omdat de kardinaal te radi- kaal zou zijn. Hij is uiteindelijk vervangen door een andere. Maar binnen drie maanden was ook die nieuwe kardinaal veranderd. Je kunt niet anders als je met dergelijke misstanden wordt gekonfronteerdDe rol van de kerk is belang rijk omdat alle vormen van sociale organisatie door Pinochet werden verboden, terwijl de katho lieke kerk wel werd geaksepteerd "Een militaire diktatuur is natuurlijk een machokultuurdat hoef ik niet uit te leggen. Feministiese organisaties werden verboden en er werden enkele nieuwe maatregelen afgekondigd. Zo mochten vrouwen geen broeken dragen en moch ten mannen geen lang haar hebben. Soldaten gingen met scharen de straat op en knipten broekspijpen en haren af. Later zagen dat het een beetje overdreven was en die wetten afgeschaft." edelmoedig. Ze is een moederfiguur, ze voedt haar eigen kinderen op en ook nog een aantal wezen. Zij kan niet gebroken worden omdat ze al zoveel kwijt is, dat ze niets meer te ver liezen heeft. Vrouwen spelen een belangrijke rol in de strijd, maar komen daarna meestal niet aan de macht. Alba is een hommage aan de moedige vrouwen tijdens de militaire coup. Nee, helaas ben ik haar niet, hoewel ik haar wel zou willen zijn In Tilburg wonen veel Chileense gezinnen, sturen'ze hun kinderen terug naar Chili als een jaar of twaalf zijn, omdat ze anders vernederlandsen. "Dat hangt er natuurlijk ook van af of ze nog familie in Chili hebben wonen, waar de kinde ren heen kunnen. Sommigen sturen hun kinderen om mee te vechten in het verzet, anderen zijn er pricipieel tegen hun kinderen terug te sturen, omdat ze vinden dat ze dan Pinochet steunen. Voor mij zelf is het nogal een dilemma. Ik ben verdeeld: mijn kinderen zijn al wat ouder en Zij zullen "Het klinkt misschien vreemd voor de nederlandse maatschappij, maar een van de problemen waar schrijfsters in Latijns-Amerika mee in aanraking komen, betreft het schrijven van erotiese pas sages. Als een vrouw dat zou doen, zou ze ruzie krijgen met haar man. Hij zou jaloers zijn en den- 'Het huis met de geesten', Isabel Allendes eerste roman, is opgedragen 'Aan mijn moe der, mijn grootmoeder en al die andere bui tengewone vrouwen in deze geschiedenis'. Vrouwen spelen de hoofdrol in deze fami liekroniek, die zich over vier generaties uitstrekt. Zo is er Rosa de Schone, met het groene haar en het uiterlijk van een water nimf. Esteban Trueba wordt verliefd op haar en wanneer zjj per ongeluk wordt vergiftigd, kent zijn verdriet geen grenzen. Jaren later trouwt hij met Rosa's jongere zuster Clara. Ook zjj heeft iets bijzonders: zij is para normaal begaafd, heeft kontakt met geesten en kan zoutvaatjes en tafels laten bewe gen zonder ze aan te raken. Toen ze tien jaar was, besloot ze dat het niet de moeite waard was om te spreken. Ze sloot zich op in stilzwijgen. De trouwe Nana probeert haar te laten schrikken om haar zo weer aan het praten te krijgen. Negen jaar lang vermomt ze zich op de vreemdste manieren, maar Clara praat pas weer om haar verloving aan te kondigen. Ondertussen houdt Clara wel haar dagboeken trouw bjj. Deze boeken zullen later als enige ontsnappen aan de brand stapel waarop alle dokumenten van de lie worden verbrand. Esteban en Clara betrekken 'het grote huis op de hoek', waar Clara's geesten haar onop houdelijk waarschuwingen en raadgevingen in fluisteren en zij zich omringt met paragnos ten en artiesten. In dit huis wordt hun dochter Blanca geboren, die als kind ver liefd wordt op Pedro Tercero Garcia, de zoon van een van Trueba's voormannen. Als Este ban Trueba er jaren later achterkomt dat de twee een verhouding hebben, slaat hij achter eenvolgens Blanca en Clara in elkaar. Vanaf dat moment spreekt Clara niet meer met hem. Tercero verwekt bij Blanca een bastaarddoch ter, Alba. Als de tijd van verval aanbreekt, de rechtsen naar de macht grijpen en de pre sident wordt vermoord, is Alba degene die uit de dagboekaantekeningen van haar groot moeder Clara de geschiedenis van de familie opschrijft. Zij tekent ook haar eigen erva ringen met het diktatoriale bewind op gruwelijke behandeling die zij ondergaat neer zij, op verdenking van hulp aan dergrondse, gevangen wordt genomen.

Vrouwenkrant Tilburg | 1985 | | pagina 11