7 emancipatie dubbele belasting gezondheid en Wat te daarover zoals vrouwen Uit een in 1961 onderzoek (Adelheid Stein: Wanneer je er de literatuur op naslaat, blijkt de kans op negatieve ervaringen groter te zijn dan die op positieve ervaringen. De beschreven gevolgen van nachtarbeid voor de gezondheid zijn van dien aard, dat het op zjjn zachtst ge zegd weinig verstandig lijkt eraan te beginnen. Nachtarbeid ontregelt de fysiologiese dag en nachtritmen van de mens, die onder andere de lichaamstemperatuur, de polsslag, de her- senaktiviteit en de voedselverwerking regelen. Zogenaamde 'tijdgevers' regelen de aanpassing van deze ritmen aan de omgeving. De belangrijk ste tijdgever voor de mens is de sociale om geving. Aan de hand van sociale aktiviteiten - en vaak zijn dit sociale gewoonten die met het dag- en nachtritme samenhangen - ontwik kelen mensen een tijdsbewustzijn, dat de belang- passen om vrouwen ekstra tegen nacht- en zon- dagsarbeid, overwerk en dergelijke te bescher men Vooral bepaalde groepen werkgevers oefenden druk uit op de regering om de ekstra bescherming van vrouwen in de Arbeidswet te schrappen. Zij hadden daarvoor heel materiële motieven - de gewnste uitbreiding van semi- en volkontinue ploegenarbeid naar sektoren waar veel vrouwen werkten - maar zagen zich genoodzaakt dit te presenteren als een bijdrage van hun kant aan de gelijkstelling van vrouwen in het arbeidsproces. De direkte aanleiding om in Nederland de arbeidsbescherming van vrouwen op te heffen vormt de Richtlijn van de Europese Gemeenschap pen van 9 februari 1976 'betreffende de tenuit voerlegging van het beginsel van gelijke behan deling van mannen en vrouwen ten aanzien van de toegang tot het arbeidsproces, de beroeps opleiding en de promotiekansen en ten aanzien van de arbeidsvoorwaarden'. In 1 985 is dan eindelijk een wetswijziging aangenomen, die vrouwen nachtarbeid toestaat. Al eerder waren er uitzonderingen op de Arbeidswet gemaakt voor een tiental bedrijven, waaronder Hoogovens. Ook deze wetswijziging is nog niet definitief. Over drie jaar moet de nieuwe Arbeidswet van kracht zijn. Tot die tjjd blijft alles eksperimenteêlOver twee jaar zal de Kamer de ervaringen met en door vrouwen in de nachtarbeid evalueren. Deze ervaringen gaan een belangrijk deel vormen bij het onderwerp nachtarbeid in de nieuwe Arbeidswet. Wanneer ze positief zijn, zijn vrouwen 'vrij' 's nachts te werken in fabrieken of werkplaatsen, doen als de ervaringen negatief zijn heeft nog niemand nagedacht. De Tweede Kamer heeft bij het afwegen van de in West-Duitsland gehouden Zur Frage der Belastung berufstëtiger Frauen durch Nacht- und Schichtarbeitblijkt, dat van de vrouwen die in de kontinue nachtploeg werken, bijna driekwart een of meer kinderen onder de 18 jaar heeft. De belangrijkste reden voor deze vrouwen om 's nachts te werken vormt de moge lijkheid om naast het werk de kinderen te verzorgen. De vrouwen wezen nachtarbeid op zich in grote meerderheid af, vanwege de on toereikende slaap en de ekstra belasting voor het huishouden. Ze benadrukten daarbij echter, dat voor hen in veel gevallen de nacht de enige tijd was waarop ze een beroep konden uitoefenen In Nederland is de situatie anders: gezegd zijn hier veel minder werkende dan in de omringende landen en bovendien is het percentage gehuwde werkende vrouwen lager. De vrouwen die nu in de nachtdienst komen zijn relatief jong, tussen de 20 en 35 Jaar in de meeste gevallen kinderloos. Hoogovens is in principe bereid zwangere vrouwen de mogelijkheid te bieden in de dagdienst te gaan werekn. "Dit probleem heeft zich echter nog nooit voorgedaan, want vrouwen die zwanger werden namen ontslag", stelt Jos Meeuwsen koeltjes (De Volkskrant, 11—6—'85) In het bovengenoemde westduitse onderzoek staat dat nachtarbeidsters relatief meer tjjd aan het huishouden besteden dan vrouwen die overdag werken, ook op vrije dagen minder vrije tijd hebben en over het algemeen zeer slecht slapen. Nachtarbeidsters slapen gemiddeld zo'n vijf uur per dag, onderbroken door huishoude lijke verplichtingen: zo staan veel vrouwen op om haar man naar zijn werk en de kinderen naar school te helpen, om open te doen als de bel gaat, om het middageten klaar te maken en, tenslotte, als de kinderen uit school komen. De algemene gezondheidstoestand van de vrouwen in Steins onderzoek is opvallend slecht. Van de vrouwen die nachtarbeid verrichtten rap porteerde meer dan de helft een ziekte die door een arts was vastgesteld. Ongeveer 40% van hen had maagklachten. De sociale realties en aktiviteiten binnen en buiten het gezin tenslotte lijden evenzeer onder nachtarbeid. Door oververmoeidheid reageren nachtwerksters geprikkelder dan ze anders zouden doen, de gemeenschappelijke vrije tijd binnen het gezin is vaak gering en de werktijden beperken de mogelijkheden tot aktiviteiten buitenshuis. rijkste schakel vormt tussen de buitenwereld en de ritmiese aktlvitelt van het lichaam. Ook resynchronisatieaanpassing van de lichamelijke ritmiek aan een nieuw tijdsbewustzijn, vindt op deze wijze plaats. Omdat bij mensen de sociale omgeving en hun bewustzijn daarvan de belangrijkste tjjdgevers zijn, zal het duidelijk zijn waarom er bjj het verrichten van nachtarbeid geen omkering van de biologiese ritmen optreedt. De nachtwerkster leeft niet alleen 'in de nacht': ook de sociale gewoonten van haar gezin en de rest van haar omgeving spelen een rol in haar leven. Hoewel de ritmen dus niet omkeren, vindt er wel een desynchroni- satle plaats: een aantal ritmen gaat verschuiven om zich aan te passen aan het nieuwe dag- en nachtpatroon, terwijl andere ritmen zich helemaal niet aanpassen. De onderlinge samenhang van de ritmen wordt verstoord. Het meest algemene gevolg van deze desynchronisatle is vermoeid heid. Op den duur treden nerveuze klachten op: een slap gevoel, slapeloosheid, neigingen tot agressie en depressie. 9 W

Vrouwenkrant Tilburg | 1985 | | pagina 7