slecht is ook gelijk even 6 vrouwen mogen nachtarbeid verrichten diskussies arbeidswetgeving Rond de eeuwwisseling vonden vele diskussies plaats tussen voor- en tegenstanders van de Arbeidswet van 1889. Voorvechtsters van de vrouwenemancipatie vonden de wet schandelijk Zij vreesden dat vrouwen door de wet 'wegbe- schertnd' zouden worden naar sektoren waar de arbeidsomstandigheden nog slechter en de lonen nog lager zouden zijn. Binnen de vrouwen beweging waren echter ook andere geluiden te horen: de wet was een eerste stap naar de bescherming van alle arbeiders. De vrouwen beweging zou door vast te houden aan een onbeperkte vrijheid een anti-sociaal karakter krijgen Een van de achtergronden van de standpunt bepaling van de vrouwenbeweging uit die tijd was, dat zij voornamelijk de vrouwen uit de kleine en de grote burgerij representeerde. De vrouwen uit deze klasse hadden strijd moeten voeren om een opleiding te kunnen volgen, terwijl de toegang tot het arbeidsproces voor alsnog voor haar gesloten bleef. Het vervullen van maatschappelijke arbeid, al dan niet betaald, kon aan het leven van deze vrouwen zin en betekenis geven. De situatie van de vrouwen uit de arbei dersklasse was heel anders: werken was een ekonomiese noodzaak. Omdat ze nauwelijks of niet geschoold waren en evenmin een vak hadden geleerd, bleef voor haar het minst geschoolde werk over. De diskussie over de arbeidsbescherming van vrouwen die de laatste jaren is gevoerd, vertoont op een aantal punten overeenkomsten met die in de 19e en het begin van de 20 eeuw. Vanuit de vrouwenbeweging vond een toe nemende druk plaats om vrouwen in het arbeids proces en op de arbeidsmarkt gelijke rechten en een gelijke behandeling te geven. Bij het streven naar een gelijke positie van vrou wen en mannen zou het niet meer Op 11 juni jongstleden stemde de Tweede Kamer vóór een wijziging in de Arbeidswet, die het verbod op nachtarbeid voor vrouwen opheft. Aan deze wetswijziging lijken emancipatoriese motieven ten grondslag te liggen - ze komt tot stand onder druk van de richtlijnen van de Europese Gemeenschap over de gelijke behandeling van mannen en vrouwen, die in 1 976 zijn uitgevaar digd. Door het verbod op nachtarbeid op te heffen moet de arbeidsmarkt voor vrouwen meer toegankelijk worden. Het is echter duidelijk dat ook het ekonomies belang, dat bedrijven hebben bij opheffing van het verbod, groot is. Volkontlnue ploegendienst is voor veel bedrijven noodzakelijk, willen de kostbare machines met haar kunstmatig kort gehouden levensduur het beoogde hoge rendement opleveren. Hoogovens kreeg in 1976 als eerste vergunning om vrouwen aan te nemen voor nacht arbeid, toen bleek dat er te weinig mannen waren die dit wilden of konden doen. Tot nu toe werkten de vrouwen vrijwillig in de nachtdienst, maar de macht blijft in handen van de werkgever, die nu kan 'eisen' dat vrouwen 's nachts werken. De kleine linkse .partijen hebben dan ook een amendement ingediend, dat nacht arbeid noch voor vrouwen, noch voor mannen als 'passende arbeid' mag worden gezien, om te voor komen dat nachtarbeid afgedwongen kan worden. De wet was in principe goed, maar omdat haar bereik beperkt was, kon ze gemakkelijk worden ontdoken en misbruikt. Het grootste deel van de vrouwelijke arbeiders bleef onbeschermd, aan gezien de wet alleen betrekking had op fabrieken en werkplaatsen, terwijl het apparaat voor het toezicht op de naleving van de wet onvoldoende was. Bovendien moesten de volwassen mannelijke arbeiders het vooralsnog zonder enige bescher ming stellen, terwijl ook hun arbeidsomstandig heden bizonder slecht waren. De Arbeidswet van 1889 was het begin van een lange reeks pogingen om de arbeidswetgeving aan de ene kant uit te breiden en te verbeteren en aan de andere kant in te perken en uit te hol len. In 1919 kwam er een wet waarin de arbeids tijden van alle arbeiders geregeld werden. Deze Arbeidswet regelde de arbelds- en rusttijden van alle werknemers in ondernemingen en met onder nemingen gelijkgestelde inrichtingen. Het was een raamwet: in een groot aantal artikelen kreeg de minister van Sociale Zaken de bevoegd heid om via algemene maatregelen van bestuur nadere regels te stellen (lees: uitzonderingen te verlenen). Opmerkelijk hierbij is, dat de mogelijkheden ten aanzien van mannen aanmerkelijk ruimer waren dan die ten aanzien van vrouwen. In tegenstelling tot andere westerse landen heeft Nederland in de tweede helft van de vorige eeuw slechts een trage industriële ontwikkeling doorgemaakt. In landen als Engeland werden veel goedkope, vrouwelijke arbeidskrachten aangetrok ken, waarbij vooral de reserve aan gehuwde vrou wen werd aangesproken. In Nederland was geen sprake van een toeneming van het aantal werken de vrouwen, maar er vond alleen een lichte ver schuiving plaats binnen het arbeidsgebied. Rond de eeuwwisseling was slechts een kwart van de vrouwelijke arbeidskrachten gehuwd. De toestand van de arbeiders was zeer slecht: lage lonen, lange werktijden, slechte arbeidsom standigheden. De ellende van de arbeiders werd lange tijd gezien als een armoedevraagstuk, maar uiteindelijk ging men in fabrikantenkringen in zien dat een beter gevoede, beter onderlegde arbeidersklasse ook een ondernemersbelang was. In 187A werd de zogenaamde kinderwet van Van Houten aangenomen, die arbeid van kinderen onder twaalf jaar verbood. Er volgde een wetsontwerp dat de maksimale arbeidsduur voor kinderen tus sen 12 en 18 jaar en vrouwen bevatte en nacht arbeid verbood voor deze kategorieën. Vooral van ondernemerszijde kwam er echter zoveel tegenstand tegen een regeling voor de vrouwen arbeid, dat. van een behandeling van het wets ontwerp niets kwam. Wel werd in 1886 een voorstel aangenomen tot het houden van een parlementaire enquête, die misstanden in de industrie moest opsporen. De bevindingen van de enquêtekommissie leidden tot een arbeidswet, die in 1889 werd aangenomen. Deze wet bevatte verschillende bepalingen voor jeugdigen jonger dan 16 jaar en vrouwen, waar onder een beperking van de arbeidsduur tot 11 uur per etmaal, een verbod van nachtarbeid en arbeid op zondag en een verplicht zwangerschaps verlof van vier weken.

Vrouwenkrant Tilburg | 1985 | | pagina 6