wilhelm inapark 55, de annie van dierenschool 3 Véronique Nas De kansen de éénjari- De FNV-vrouwenschool is genoemd naar Annie van Dieren, de eerste vrouw, die voor de PvdA in de tilburgse gemeenteraad zat tussen I960 en 1 96A Maandag 23 september was de eerste schooldag voor de vrouwen die één van de opleidingen aan de Annie van Dierenschool gaan volgen. Voor AO vrouwen is dat de gebruikstersoplel- ding informatlkadie de vrouwen vertrouwd maakt met komputers in de kantoor praktijk een opleiding systeembeheer, die 20 vrouwen in staat zal stellen komputers te programme ren en een opleiding 'eigen bedrijven' die 20 vrouwen inwijdt in de beginselen van be drijf sekonomleondernemingsplannen en verder alles wat nodig is om een eigen bedrijf - toonvormend- te kunnen runnen. De belangstelling voor deze vrouwenschool was overweldigend: er waren drie keer zoveel aanmeldingen als beschikbare plaatsen. De verwachtingen over de Annie van Dierenschool zijn dan ook hoog gespannen, zeker na het suk- ses van de Alida de Jongschool in Utrecht, die vorig jaar al van start ging, op betaald werk na afloop van ge opleiding zjjn groot. De opleidingen zijn uitsluitend toegankelijk voor vrouwen en ze zijn ook op vrouwen afge stemd. Er is een kresj (11 vrouwen maken daarvan gebruik) en ook de schooltijden en vakanties komen overeen met die van kinderen in de lagere schoolleeftijd. De vrouwen van de eerste lichting van de Annie van Dierenschool zijn zo tussen de 30 en de AO jaar. Precies de groep die werd beoogd: herintredende vrouwen. De meeste vrouwen ko men uit de regio Tllburg/Waalwljkeen voor waarde voor het gewesteljjk arbeidsburo, dat de helft van de financiering voor zjjn reke ning neemt. De andere helft komt van het Europees SociaalFondsKoördinatrice Anne Busbus verwacht ook het volgend jaar een sub sidie van beide instellingen. Daarover is echter nog geen zekerheid. Wij waren op de introduktiedag van de Annie van Dierenschool. Wat voor een vrouwen gaan er naar zo'n opleiding? May, Arida, Lenie en Nellie bijvoorbeeld. May en Lenie hebben net ontdekt dat ze el kaar kennen van de lagere school. Ze waren klasgenoten. Behalve dat ze allebei in Til burg wonen en de gebruikstersopleiding volgen hebben ze nog meer gemeen. May:" Mijn man zit voor 35% in de WAO en we weten allebei dat er een moment gaat komen dat hij voor 100% zal worden afgekeurd. Nu al scheelt ons dat ƒ500,- per maand. Dus ik wil gaan werken. Ik kom uit een gezin met 7 kinderen, pa was invalide. De oudste vier zijn meisjes, dus die moesten met 1A jaar van school. Financieel was dat mooi meegenomen en bovendien moest er gespaard worden voor de opleiding van de jongens. Ik kon een jaar naar de textielschool. Daarna was ik stopster. Ik verdiende wel goed. Met het verdwijnen van de textiel werd ik werk loos. Ik dacht toen: zolang ik nog geen baan heb, blijf ik studeren. Ik heb eerst drie jaar Moedermavo geddan en daarna het praktykdlplo- ma boekhouden." Voor boekhouden, een van de vakken van de opleiding, is ze dan ook niet bang in tegenstelling tot Lenie en Arida. Op de vraag van Arida of haar man niet jaloers op haar is zegt ze: "Ach nee, hij ziet het al zolang aankomen". Ook Lenie's man zit in de WAO:"Dat is nog een hele strijd geweest. Zijn uitkering is plotseling stopgezet. We hebben een jaar lang een proces gevoerd. Dat hebben we ui te indelijk wel gewonnen, terwijl iedereen, zelfs de spe cialist zei dat dat nooit zou lukken. Intussen hadden we wel ons huis moeten verkopen. Ik heb wel werk gehad via uitzendburosmaar met mijn opleiding betekende dat óf produl tiewerk öf schoonmaken en daar had ik geen zin meer in". Ook Lenie doet de gebruikstersopleiding. De andere vrouwen zjjn van buiten Tilburg. Arida woont in Rossum, 10 kilometer buiten ZaltbommelIk moet elke ochtend om 7.30 uur van huis, met de brommer naar Zaltbommel, naar het station. Met de trein naar Den Bosch, daar moet ik 20 minuten wachten op een aanslui ting naar Tilburg. Ik kan pas om 9.15 uur op school zijn. Mijn man is lijstenmaker, maar dat doen we erbij. Het is niet genoeg om van te leven, in zo'n dorp. Daarom willen we naar de grote stad'.' Dat is de reden dat ze de oplei ding eigen bedrijven volgt. "Het is wel wennen, de stad, al die mensen...Ik ben gewend aan een dorp. Ik had zoiets van: göziet een stad er zo uit." Nellie is de oudste van de vier, ze is A2 (Arida:"Dat zou je niet zeggen") en woont in Boekel. Ze heeft propedeuse rechten gedaan, maar:"Ik zag niet direkt kansen op een baan, na die opleiding. Dat lijkt me hier veel gro ter." Ze weet wel wat het is, een opleiding kombineren met kinderen."Ze gaan ook niet meer zo vroeg naar bed, de oudste is 16. Ik pro beer mijn huiswerk zoveel mogelijk te doen als de kindren naar school zijn. Ik zeg ook altijd: eerst mijn huswerk. Andere dingen kan ik ook wel doen met kinderen om me heen." Ze volgt de opleiding systeembeheer.

Vrouwenkrant Tilburg | 1985 | | pagina 3