hetzelfde als over autos 19 de smoor in meidentelefoon Breda 1 Rutgershuis 8 Voor de rest Jacqueline Compaijen 076-222590 ma+wo 20.00-21.00 meidenwegloophuis Nijmegen080-238791 meidenwegloophuis Utrecht:030-317722 JAC Tilburg Nieuwlandstr 013-435977 :Willem II str. 013-359634 Femke Kattekop Kwameid In Tilburgverkrjjgbaar oa. Boekhandel, Stadhuisplein. trokken tot het feminisme. Dat is natuurlijk verdomde jammer. Ze namen misschien wel bepaalde ideeën over, maar er was geen plaats voor hen in het vrouwencentrum. Terwijl het juist heel belangrijk is, als je nieuwe ideeën krijgt, dat je er met anderen over praat." wist je dat •Je tot je dertiende meisje bent, en daarna pas meid. Totdat je natuur lijk vrouw wordt. Dat vindt het vrouwencen trum Kenau in Amsterdam ten minste. Kenau organiseert onder andere zelfverdedigings- kursussen. «Er hoogstwaarschijnlijk in ja nuari een zelfverdedigingskursus voor mei den van 14,15,16 jaar van start gaat in ons eigen tilburgse vrouwencentrum. »Er boven dien een nieuwe meidengroep begint in het vrouwencentrum. »Het arbeidsburo in samen werking met het bedrijfslev.en een eenjarige jLnformatika-opleiding verzorgt voor jonge ren. Het ontmoedigingsbeleid ten aanzien van meiden heeft er echter toe geleid, dat maar twee meiden zich hebben aangemeld. Arjette is in elk geval niet van plan het bijl tje erbij neer te gooien. Wanneer ze te oud wordt voor de meidenpagina, wil ze graag voor Opzij blijven schrijven. Een column in de Viva lijkt haar ook wel wat, vanwege het andere soort lezeressen dat ze dan kan bereiken. Over onderwerpen hoeft ze nooit lang na te denken. Opzij geeft tips en zelf krijgt ze vaak ideeën waarvan ze achteraf verbaasd is dat ze ze niet eerder bedacht had. Ze beperkt zich niet tot uitgesproken problemen van feministen zoals het elke keer verantwoording moeten afleggen voor je standpunten en daarbjj konstant met dezelfde cliché-argumenten om de oren te worden geslagen. Zo schreef ze bijvoorbeeld over jaloers zijn op vriendinnen en omgaan met geld of hield ze interviews met een jonge schrijfster en een Turks meisje. Columns schrijven vindt ze het leukst. Dat doet ze in de je-stijl, hoewel het meestal om haarzelf gaat. Maar dan kan ze met meer afstand en ironie over zichzelf schrijven. "Daar komt dat we maar twee of drie bladzijden in Opzij hebben. We willen een signalementsfunk- tie vervullen, wat inhoudt dat we veel, maar korte artikelen plaatsen. Een column kan dan goed, maar in een kort interview doe je mensen snel tekort. Eigenlijk zouden er in de rest van Opzij langere artikelen over meiden moeten staan. Nu is het echt: die twee bladzijden en meer niet." Met de andere drie meiden die voor Nou wij schrijven, heeft ze weinig kontakt. Ze wonen te ver van elkaar. Sinds kort schrijft een meisje van vijftien mee en misschien komt er nog een nieuwe kracht van veertien. Lachend: "De boel was een beetje aan het vergrijzen." Haar grootouders gaan speciaal naar de biblio theek om haar stukje te lezen. Familie en goede vriendinnen geven kritiek, hoort ze zelden iets, noch van oppervlakkige kennissen, noch van Opzij-lezeressen"In het begin kreeg ik meer reakties. Maar het nieuwe is er nu vanaf. En er zijn tegenwootdig ook meidenbladen, zoals Kwameid en Jeetje Mina. Het is wel jammer dat ik weinig reakties krijg. Een keer heb ik een oproep gedaan om over ervaringen met vrouwenartsen te schrijven. Niets gehoord. Dan heb ik wel de smoor erin, maar het is natuurlijk onzin dat ik alleen voor anderen voor Opzij schrijf. Het is meer dat ik het leuk vind om te doen. Ik hoop wel dat anderen het leuk vinden om te lezen. Maar ik heb niet de pretentie dat mensen er wat van leren. Ik denk niet dat ik stichtelijk bezig ben." Van veel linkse mannen maakt ze mee dat ze doen alsof ze het feminisme een warm hart toe dragen, terwijl ze intussen hun eveneens werkende vrouwen met het hele huishouden opschepen. Dat ziet ze vooral in de generatie van haar ouders. "Er zijn mannen die zichzelf op de borst slaan omdat ze zo vrouwvriendelijk zynDat soort man nen wantrouw ik bij voorbaat. Dan denk ik: 0 ja, hoe zit dat bjj jou thuis? 0 ja, hoe gedraag jjj je in de kroeg? En o ja, hoe gedraag jij je tegenover mjj? Ik verwacht niets van mannen. Voor iemand van twintig klinkt het misschien thea traal als ze zegt dat ze zo teleurgesteld is, maar ik ben het wel." Vrouwen die het feminisme afvallen, maken haar kwader. Ze begint een verhaal over dat het met Aletta Jacobs allemaal op gang kwam. Vrouwen die gingen studeren, de invoering van het kies recht. Ze struikelt over haar woorden. Dat mag allemaal wel lang geleden zijn, maar nu heb je dan de anti-diskriminatiewetbetere sociale voorzieningen, kortom vrouwen hebben veel meer mogelijkheden. "Zonder vrouwenbeweging was dat veel langzamer gegaan. Wie al die dingen wel meepikt, maar tegelijkertijd tegen de vrouwen beweging aan zit te schoppen, vind ik ontzettend laag. Je kunt je dat als meid of als vrouw niet veroorloven "Hoewel ik niet vind dat je als vrouw per se moet werken en niet mag trouwen. De waarde van het feminisme is voor mij dat je laat zien wat de mogelijkheden zijn. Ik besef wel dat ik makke lijk praten heb, ik studeer en ben financieel volkomen onafhankelijk. Voor vrouwen die jaren lang thuis hebben gezeten en geen opleiding hebben of wel een opleiding maar geen kans op werk, is het natuurlijk veel moeilijken. Maar het gaat niet alleen om werken of niet. Ook als je huisvrouw bent, heb je keuzes en kun je tijd op eisen voor jezelf." De toekomst ziet Arjette rooskleurig in. De overheid begint immers nu een aktief emancipa tiebeleid op te zetten, om het gevaar te keren dat alles teruggedraaid wordt in de bezuinigings drift, bljjft de vrouwenbeweging natuurlijk hard nodig. Zjjzelf wordt door het kabinet Lubbers alleen strijdbaarder. Op haar eigen school - ze studeert Nederlands en gezondheidskunde op de lerarenopleiding - ziet ze de emancipatie ook doordringen Verder denkt ze dat de vrouwenbeweging de periode van stilstand nu wel heeft gehad. "Er was een tijd dat één groep een enorm stempel op het feminisme drukte. Hier in het vrouwenhuis in Leeuwarden was dat heel duidelijk. Dat was dan de groep die vond dat je lesbies moest zijn en je op een bepaalde manier moest kleden. Daardoor voelden andere vrouwen zich niet aange- meidenkran ten Jeetje Mina, Raadwijk IBisA, Utrecht Graaf Florisstr. 80a, Rotterdam Groesbeekseweg 124, Nijmegen .Nieuwe Leliestr. 33, Amsterdam by de Vrije

Vrouwenkrant Tilburg | 1985 | | pagina 19