1 arjette de pree over feminisme praat je niet 18 linkse mannen op zoek naar jolanda ik in Heel en was zo zenuw- Door de telefoon had ze verteld dat ze aan haar zwarte kleren te herkennen zou zjjntenzij de temperatuur veranderde. Het is snikheet en ze staat op het perron in warm rood en oranje. Even lijkt het of zij degene is die interviewt: "Hoe veelste jaars journalistiek ben Je?", "Woon je ook samen?2 Kordaat en aardig. Precies zo is ze wanneer ze mijn vragen beantwoordt. Voor de televisie leek ze onzeker. "Ik ben in één keer voor de leeuwen gegooid. Het was echt vreselijk. Pas na de vierde aflevering heb van iemand van de NOS een middag les gehad presenteren. Daar was eerst geen geld voor, raar. Ze wilden iemand hebben die jong was geen ervaring had, zodat ze nog spontaan Dat gaf dus geen enkel probleem, ik was achtig dat ik niet eens gemaakt kon zijn." Het programma werd uitgezonden door de NOS. Eigenlijk had deze omroep tijd gereserveerd voor Koos Postema, maar die ging bij de VARA werken. Het gat dat zodoende ontstond, moest dan maar gevuld worden met een vrouwenprogramma. Twee vrouwen van Opzij - Ciska Dresselhuys en Renate Dooresteln -, Els Korver en Heleen van Meurs vormden de redaktie. De bedoeling was om een beeld te geven van de dingen waar vrouwen nu mee bezig zijn. Thema's waren bij voorbeeld vriend schappen tussen vrouwen en de moeder-dochter- realtie. in de studio kwamen daarover dan aller lei vrouwen aan het woord. De redaktie hoopte na de vjjf keren in dit seizoen volgend jaar met nieuwe afleveringen op de buis te kunnen ver schijnen. Maar dat ging niet door. "Het is heel lullig gegaan. De NOS von het een slecht programma, maar waarom bleef vaag. Ze hebben wel een paar kwetsende opmerkingen gemaakt. De vrouwen in de aflevering over prin cipes en idealen - dat was de enige keer met kopstukken als Liesbeth Brandt Corstius - zou den aan het eind van hun leven zijn. En die be kende vrouwen waren al zo vaak te zien. Dat is niet eens waar en bovendien, Lubbers zien we ook elke dag. Verder hadden de vrouwen niet het Juiste uiterljjk om hun boodschap over te brengen. Ja, het was heel schokkend." Fel: "Ik vind dat ze eerder met hun kritiek hadden moeten komen, niet pas na de vierde af- Toen de tweede feministiese golf in 1968 over Nederland begon te rollen, speelde ze nog met haar poppen. Tien jaar later schreef ze stuk jes voor de meidenpagina van feministies maand blad Opzij. Afgelopen winter hielp ze het NOS- vrouwenprogramma Alles is toch al geregeld presenteren. Ze wordt razend wanneer meiden op de vrouwenbeweging afgeven want "ze plukken er mooi wel alle vruchten van". Arjette de Pree is twintig en een strijdbare feministe. We zijn nog steeds op zoek naar Jolanda en haar vriendinnen, die onze meidenpagina's moeten gaan vullen. Om te laten zien, dat zoiets echt heel leuk kan zijn laten we iemand aan het woord, die dat al een groot aantal Jaren doet: Arjette De Pree is al vanaf het eerste uur betrokken bij het samenstellen van 'Nou Wij', de meidenpagina's van Opzij. Als Je enthousiast geworden bent, na het lezen van haar verhaal, neem dan kontakt met ons op. Namen en telefoonnummers vind je voorin de krant. Vroeger was Arjette een traditioneel meisje.Ze speelde met barbiepoppen, las de Club, de Tina en nog meer van "die troep". Tot haar moeder een goede vriendin kreeg in het vrouwenhuis van Leeuwarden. Arjette raakte ook met haar bevriend en leerde daardoor veel over het feminisme. Ze was dertien toen ze een brief schreef naar Opzij waarin ze vertelde dat ze zich als meisje heel erg gediskrimineerd voelde. "Ik vond het heel irritant dat ik niet alleen over straat kon gaan 's avonds laat, ik was ook een paar keer lastig gevallen." Kort daarna stond er een brief van de 14-jarige Marieke 't Hart in Opzij. Arjette vroeg toen het adres van Marieke in een lange brief aan de redaktie van opzij, waarin ze tege lijkertijd veel over zichzelf vertelde. Als ant woord kwam de vraag of zij - samen met Marieke - iets voelde voor een interview. Tijdens dat in terview ontstond het idee om een meidenpagina in het blad te beginnen. "Op dat moment voelde ik me nog niet echt als vrouw onderdrukt. Ik zag het niet in grotere verbanden. Het was meer van: verdamme, ik wil alles kunnen wat Jongens ook doen. Laat over straat gaan maar ook uitgaan zonder dat je als een koe bekeken wordt." Sinds Arjette voor de meidenpagina schrijft is ze struktureler gaan nadenken over feminisme. Opzij stuurde veel boeken op. Ze deed een paar projektwekenZe leerde haar standpunten goed te verdedigen, omdat veel mensen haar aanvielen op haar werk voor Opzij. Tegenwoordig gaat ze diskussies met mannen zoveel mogelijk uit de weg. Tenminste, wanneer ze draaien om de vraag of het feminisme eigen lijk nog nodig is. "Dan zeggen ze: waar maak Je je toch druk om? Maar zjj voelen dat niet zoals ik. Over feminisme praat je niet hetzelfde als over een auto. Het zit in Je, het is een gevoel, een emotie, een levenswijze, het is van alles. Mannen snappen niet dat gore rotmoppen echt kwetsend kunnen zijn. Als je dan kwaad wordt, zeggen ze dat je je niet moet aanstellen. Ik moet me altijd verdedigen, en daar heb ik gewoon geen zin meer in. Al die diskussies komen op hetzelfde neer. Daar kom ik niet verder mee." levering. Behalve Heleen had geen van ons erva ring in het maken van een televisieprogramma. Hoe kun Je dan verwachten dat daar meteen iets goeds uit komt?" Over haar eigen aandeel is Arjette niet erg tevreden. Ze zat niet in de redaktie en had dus weinig inbreng. Mocht ze nog eens gevraagd wor den, dan regelt ze dat in elk geval beter.

Vrouwenkrant Tilburg | 1985 | | pagina 18