groeten uit tilbuig- verkiezingen omweg mannen in het vrouwencentrum orakel U zult het gemerkt hebben: de verkiezingen zijn in aantocht. Dan merk je dat eenieder die zich in de politieke arena begeeft, de stiletto's achter de ellebogen aanscherpt, vanwege eenver- kiesbare plaats op de kandidatenlijst. Vrouwen hebben minder ervaring met die stiletto's. Bij het CDA is de eerste vrouw op de landelijke lijst ons aller Jeltien, zij staat op de zesde plaats. Dat is al niet geweldig, maar ze heeft tenminste Virginie Korte- van Hemel achter haar gelaten. Onbegrijpelijk vinden we dat! Zij ziet immers kans de grote groep buitenlanders, die in aanmerking wensen te komen voor een plaatsje in onze samen leving de deur te wijzen.Ze ziet zelfs kans de landsadvocate met racistiese argumenten de rech ter te laten overtuigen dat een 14-jarig joego- slavies meisje best naar Joegoslavië terug kan naar haar zieke stiefmoeder "omdat zij zeker in die kuituur niet bijster veel verzorging nodig heeft". En nu blijft die prestatie onbeloond! Nee, dan de partij van de arbeid. Deze liet ons weten dat er gestreefd wordt naar meer vrouwen jongeren en mensen uit etniese groeperingen op de lijst. In de Tilburgse afdeling van deze partij krijgt dit beleid een nadere invulling. Op de laatste afdelingsvergadering kon daar nog iemand ongestraft zeggen dat de tilburgse kandidaten ook een tilburgs aksent moeten hebben, daar mee niet alleen de Groningers en de Maastrich tenaren uitschakelend, maar ook de Tilburgers met een meer 'tropies' aksent. Vrouwen kwamen er beter af: met 19 tegen 16 stemmen werd een voorstel aangenomen dat de helft van de toekom stige gemeenteraadsfraktie uit vrouwen moet be staan. Als dat niet vrouwvriendelijk is! In augustus verscheen een nota onder auspiciën van de afdeling verkeer van Publieke Werken Tilburg onder de titel 'straten veiliger voor vrouwen'. In 8 pagina's wordt een probleemstel ling geformuleerd, een analyse gemaakt en maat regelen en voor bestaande en nieuwe situaties voorgesteld. De belanstelling van de pers voor de nota was groot. En terecht natuurlijk. Er is echter wel het een en ander op te merken over de Inhoud van de nota. Allereerst wordt alleen gekeken naar de objektieve onveiligheid, aan de hand van de gerapporteerde delikten. Daarmee wordt de basis van de nota wel heel smal: het is genoegzaam bekend dat het aantal aangiftes maar een heel klein percentage is van het totaal aantal misdrijven. De aanhouding van een aanran der in Amersfoort, die 1500 aarandingen in 14 jaar bekende, terwijl maar 2 vrouwen aangifte deden, zou er op kunnen wijzen dat je het aantal aangiftes best met 750 zou kunnen vermenigvuldi gen. Maar ook moet er rekening gehouden worden met de subjektieve onveiligheid. Het onveilig voelen belemmert ten slotte veel vrouwen de straat op te gaan of bepaalde routes te rijden. In de analyse treft men ook een profielschets van de dader aan. Het zou gaan om twee groepen. De ene"met een verlaagd normbesef, dit zijn de delinquenten bij wie het zedendelikt op de straf lijst staat tussen zaken van geheel ander kaliber',' De andere groep zijn de "perfide verkrachters, uiterlijk sociaal aangepast, maar (..Jsexueel gestoord". Het is duidelijk dat feministiese ana lyses op dit gebied geheel aan de samenstellers van deze nota zijn voorbijgegaan, getuige ook het literatuurlijstje achter in de nota. De oplossin gen zijn ook wel heel mager. Zo zouden onveilige plekken juist niet verlicht moeten worden, zodat ook geen veilige indruk wordt gewekt. En als er een alternatieve route is, al is die veel langer, dan is een oplossing niet nodig. Kortom, de nota is misschien wel goedbedoeld maar slaat overigens de plank ver mis. Vrouwen kunnen het ook niet laten, zich zorgen te maken over de tere ziel van mannen in het algemeen en de vrouwvriendelijke man in het bij zonder! Of is het dat ze zo nodig aardig gevon den moeten worden en in ieder geval redelijk? Ik weet het niet. Mij ontgaat in ieder geval de onredelijkheid van het weren van mannen uit het vrouwencentrum. Toch steekt de diskussie hier over telkens weer de kop op. Dat lijkt des te onverstandiger nu de eksklusiviteit voor vrou wen van vrouwencentra maatschappelijk gezien niet meer omstreden is. Eindelijk zijn de argu menten, die tot oprichting van vrouwenhuizen hebben geleid, geaksepteerdmaar dat belet de tilburgse vrouwen niet om keer op keer hier over met elkaar in de slag te gaan. Volstrekt onnodig! Ruzie en frustraties binnen de vrou wenbeweging vanwege die ene man aan wie de re sultaten van de tweede feministiese golf niet voorbij zijn gegaan. Is solidariteit tussen vrou wen in Tilburg misschien dan toch verder weg dan ik hoopte? Het rekening houden met die ene man had bijvoor beeld de konsekwentie dat de 'dag van de vrouw' op 25 april jl. niet in het vrouwencentrum ge houden werd maar in het KWJ-gebouw. Die ene man die ik daar heb gezien, was niet eens geïn teresseerd, maar verveelde zich kennelijk m et de schreeuwende kleuter die hij bij zich had. Nu werd die bijeenkomst georganiseerd door het COS. Erger is het dat ook de vrouwen bedrijvendag georganiseerd door Vrouw en Werk, die mag je toch aannemen niet voor niets haar domicilie gekozen heeft in het vrouwencentrum, plaats vindt in 'de Harmonie'. De voordelen van het onderdak binnen het vrouwencentrum-geen huur, wisselwerking met andere vrouwengroepen, de bekendheid van het vrouwencentrum en de verdere faciliteiten die het biedt,- zijn blijkbaar niet doorslaggevend om ook de doelstellingen van het centrum te onderschrijven, namelijk dat vrouwen nou eens als de belangrijkste (doel)groep worden gezien. Het is een miskenning van alles wat de tilburgse vrouwenbeweging voorstaat om reke ning te houden met die anderhalve man en de fotograaf van het Nieuwsblad. U kent natuurlijk uit de antieke oudheid het be roemde orakel van Delphi. In Tilburg hebben wij sinds kort ook een orakelende vrouw. Haar naam willen we nog even niet onthullen. Maar wel haar eerstbekende orakelspreuk: "Ja, dat is ook volgens hun aftredingsschemaeerst wit, dan geel en dan zwart". Wie heeft er een idee wat dit kan betekenen? Meld u bij de redaktie! gewetensopbouw De aankondiging van de bijeenkomst over Mary Daly in Trouw had onder andere de reaktie van een heer tot gevolg, die volgens eigen zeggen 100% invalide is. Hij zit dan wel invalide te wezen in de direkte nabijheid van een kopieer apparaat getuige het vervolg van deze telefo nade: een envelop, gefrankeerd met ƒ4,25 aan postzegels, inhoudende 92 kopieën van artike len uit tijdschriften en kranten, en door hem zelf geschreven brieven aan instanties als de tweede kamer en de verenigde naties. De afzen der, "irenoloog en gewetenschapper in de dop", AHDellemijn is de vertegenwoordiger van de stichting 'Gewetensopbouw ten bate van de vrede', een "eenmanspastoraal schrijvend per soon". Al die kopieën moeten ons ervan overtui gen dat de vrede gediend is met de verheffing van ieders individueel geweten. Mijnheer Delle mijn (1-10-22, Dat is Tempel zonder Drempel) had trouwens wel een hartverwarmende adresse ring gekozen. Ons eigen vrouwencentrum aan de Nieuwlandstraat wordt door hem betiteld als Hoofdkwartier van het Feminisme.

Vrouwenkrant Tilburg | 1985 | | pagina 17