amazonepad tot venusstraat van 15 De Irenehof is een zijstraat van de Nassaustraat die, parallel aan de Ringbaan Oost, de Tonger- lose Hoefstraat en de Hasseltstraat verbindt. Omdat Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Irene Emma Elisabeth niet meer tot het koninklijk huis behoort en dus ook niet meer tot het "zorgge bied" van de Rijksvoorlichtingsdienstkan deze instantie maar zeer sumiere informatie geven over Irene. Ze werd geboren op 5 augustus 1939 op Paleis Soestdjjk. Ze ging in Baarn naar de MMS en na een jaar in Zwitserland ging ze Spaans studeren in Utrecht. In 1964 werd ze beëdigd als tolk- vertaler. Ze trouwde in 1964 met Prins Carel Hugo van Bourbon van Parma zonder toestemming te vragen aan de Staten Generaal, zodat ze automaties het recht van troonopvolging verloor. Niet alleen dat, maar ook haar toetreding tot de katholieke kerk wekte grote beroering. De Tweede Kamer wijdde er een debat aan. De ver standigste opmerking kwam van Marcus Bakker. Hij konstateerde dat het hier ging om een vol wassen vrouw, die zelf kan uitmaken wat ze doet. Er werd zelfs een boek over geschreven: De kwestie Irene. Ze kreeg vier kinderen, twee dochters en twee zonen: Margarita, Marla Carolina, Carlos en Jaime. Na jaren in Parijs en Madrid woont ze sinds 1980 met haar drie Jongste kinderen in Soestdijk, op steenworpafstand van haar vader en moeder. Ze heeft opnieuw van zich doen spre ken Ze noemt zich tegenwoordig Irene van Lippe- Biesterfeld of ook wel Irene van Lippe. Onder die laatste naam maakt ze deel uit van het komitee van aanbeveling ten behoeve van het volkspetitionnement tegen de plaatsing van kruisraketten. (Heeft u trouwens al een hand tekening gezet?) Dat ze tegen die statione ring is gekant weet heel Nederland sinds haar toespraak op het Malieveld, tijdens de grote demonstratie in 1983. Heel rechts oranjege zind Nederland was hoogst verontwwardigdZo zeer zelfs dat bladen als 'Ons Koningshuis' haar maar liever doodzwijgen in verband met mogelijk abonneeverl les Ook haar feministiese gezindheid doet haar populariteit in deze kring niet toenemen. In Elsevier's Magazine van 25 december 1982 zegt ze tegen (haar vriendin) Emmy van Over een: "Ik voel me solidair met vrouwen. Funda menteel solidair. Ikben blij dat ik vrouw ben. En met vrouwen praat ik een andere taal dan met mannen. Vrouwen herkennen elkaar in hun denken, lijden, vreugde, levenservaringen en spreken dus een bepaalde taal. Bij mannen moet je altijd alles uitleggen, met bewijzen komen Ik heb ook mijn haatmomentenEn niet Volgens Emmy van Overeem lijkt Irene op haar grootmoeder Wilhelmina. "Dat krachtige" zou ze van haar hebben. Volgens Richard Kaan, hoofdredakteur van 'Ons Koningshuis' lijkt ze op haar vader. Die is ook "makkelijk in de omgang, losjes in al lerlei opzichten". Bovendien zou ze haar belang stelling voor antroposofiese aangelegenheden van haar vader hebben. Irene houdt er niet zo van om in de publi citeit te komen. Dat ligt nogal voor de hand als je je zo in de warme belangstelling van de roddelpers mag verheugen. Story en Prive besteden vooral aandacht aan vermeende 'af faires' met o.a. Herman vanVeen en ene Robbie van de Marechausee. Aan de andere kant staat haar deelname aan aktiviteiten van bijvoorbeeld de vredesbeweging borg voor de publiciteit, die dat soort aktiviteiten ook niet kan ont beren. Een moeilijke keuze. In Tilburg zijn zo'n 30 van de 1500 straten vernoemd naar ook uit zo'n 30 afleveringen bestaanOpdat een ieder wete vrouwen. Daarom zal deze straatnamenrubriek wie deze vrouwen waren. Gegevens voor dit artikel komen van de Rjjks- voorlichtingsdienst en van een artikel in het Vrjje Volk van 20 december 1984. YXXXXXXXX. X.X.^ i Véronique Nas yyyyyyxxx x x x alleen om wat ik zelf meemaak, maar om wat je om je heen ziet en hoort. Als je veel met vrou wen praat dan merk je dat echt iedere vrouw op een of andere manier verkracht is in haar le ven. Verbaal geweld kan even erg zijn als lichamelijk geweld." Irene is lichtelijk de an toposof iese weg in geslagen na een studie aan het Instituut voor Voortgezet Agogies Beroepsonderwijs in Amster dam. Dat kon je goed horen aan haar toespraak in Den Haag. (De mens moet "zjjn maskers afzet ten" en weer "echt mens worden") Haar kinde ren, op Carlos na, die woont bij zijn vader in New York, stuurt ze dan ook naar de Vrjje School Ze zit in het bestuur van de stichting Co- lombine, die zich met ontwikkelingshulp bezig houdt. Ze maakt vorig jaar met haar kinderen een langspeelplaat van Peter en de Wolf. De opbrengsten hiervan komen ten goede aan de moeders van de Filippijnse krottenstad Tondo. Verder interviewde ze voor de KRo de franse kultuurfilosoof Goger Garaudy, ze woonde een konferentie bjj van de Internationale Vrouwen liga voor de Vrede en ze was betrokken bjj een aktie van vasten en gebed voor midden- Amerika in de Mozes en Aaronkerk in Amsterdam. Volkspetitionnement

Vrouwenkrant Tilburg | 1985 | | pagina 15